Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.04.15, 13:25   #78
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1428
Ettiği Teşekkür: 29582
Aldığı Teşekkür: 32316
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Forum Gerçek 2015 Genel Seçim Anketi

Birşeyler öğrenmeneden herşeye hazır konan, hazır demokrasi, hazır özgürlüklere henüz alışamamış bir toplum örneği var karşımızda..

Ben Atatürk'ü eleştirirsem bir bu konuda eleştiririrdim. Herşeyi altın tepside sunmasına..

Yarım ideolojiler her zaman yozlaşmanın dibini yaşarlar, bu yozlaşmaya maruz kalan insanlardan ise demokrasi inancı bekleyemezsiniz. Ülkenin 90 yıllık sürecinde yaşanan toplumsal olay ve katliamlar bunun işaretidir.

Bugünlerde yaşanan "dip" te akıllara gelebilecek her türlü yasama, yürütme organları büyük bir çöküş, büyük bir yozlaşma içersindedir.

Bu çürüme eşiğinde şu an konuştuğumuz seçimlerin "adil" olma eşiği "adalet"li olma eşiği maalesef yoktur. Bu seçimlerden de bir "ışığın" çıkacağına inanmak, bir farenin kediyi kovalaması aklımızda nasıl bir gülümseme uyandırıyorsa ona benzer. Bu duruma öylece güleriz.

Bana kalsa, sandıktan öte en iyi tepki "sivil itaatsizlik" tek kurtuluş olurdu. Ama cumhuriyet boyunca "devlete itaat" algısı belleklere kolayca yerleştirildi. Eğitim ile..

Bu cumhuriyetçi düşünce içinde böyleydi, dinci,dindar,milliyetçi ve solcu düşünce içinde böyleydi. Bu "itaat" kısmı olmasaydı bireysel olarak hak ve özgürlüklerimizin farkında olacaktık. Bugün bu seçimlerde kimse sandığa gitmeyecekti. Sivil itaatsizlik yurdun dört bir yanında hakim olacağı için politikacılar kapı kapı dolaşıp vatandaşın karşısında önlerini ilikleyeceklerdi. Tam tersi olmayacaktı.

Sivil itaatsizlik tek çözüm, vatandaş bir olup ödemesinler vergilerini, ödemesinler faturalarını, binmesinler o lanet arabalarına bir kaç gün.. bu itaatsizlik en az 1 ay sürse o aptalların her biri çıkıp istifa etmezse bende birşey bilmiyorum.. Bu söylediğim iyimser seçenek.. hemde çok iyimser seçenek ve gerçekleşmesi imkansız.

Böyle bir seçenek var olmadığına göre, bu bilinç oluşmadığına göre akla gelecek en kötü senaryoyu ben kurtuluş olarak adledebilirim.

Herşeyden öte bireyin haklarını, özgürlüklerini bile sandığa indirgemesi acıdır. Eğer özgürlük bir sandığa bağlıysa zaten o ülkede gerçekten özgürlük kalmamıştır. Ve o ülkedeki sistemin yok olması en iyi seçenektir. Ülkenin bölünmesi bile en iyi seçenektir. Çünkü ortada insanları tutacak hiçbirşey yoktur. Ben karşı tarafta oturan dinci bir komşuya şimdiden düşman gözüyle bakıyorsam ki evet potansiyel tehdit olarak görüyorum kendisini..(yok öyle bir komşuda misal diyorum) yarın onun benim evimi basması beni kafir ilan edip öldürmeye çalışmasıda kaçınılmazdır. Belki bundan sağ çıkmayabilirim. Belki bunda bir fail de olabilirim, bir kurbanda..

İster inanın ister inanmayın. Bugün bu ortam yaratıldı. Ve böyle ortamda sandığa gidip bunların çözülebileceğine inanmak.. bilmiyorum heralde pamuk prensesle sevişme hayalleri kurmak gibi birşey..(yok fantezim değil)

En kötü seçim olarak bahsettiğim kaos bu ülkedeki kaybolan özgürlükleri ve değerlerin kıymetini anlatacak bir zaman diliminden ibaret olur. Sonrasında insanlar daha da bilinçlenirler. Bireysel haklarının kıymetini dahada iyi anlarlar bundan eminim. (En yakın örnek --- İran)

Ha diyeceksiniz ki can sende oy kullandın..

Ben buna bir kez inanmak istedim. Oda cumhurbaşkanlığı seçimleriydi. Sanırım hayatım boyuncada tek oy eylemim bu seçimle kalacak.

Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.