Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.04.15, 15:30   #79
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 986
Ettiği Teşekkür: 46006
Aldığı Teşekkür: 39567
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Forum Gerçek 2015 Genel Seçim Anketi

@SerseriGezgin

Alıntı:
Bu cumhuriyetçi düşünce içinde böyleydi, dinci,dindar,milliyetçi ve solcu düşünce içinde böyleydi. Bu "itaat" kısmı olmasaydı bireysel olarak hak ve özgürlüklerimizin farkında olacaktık
Peki bir ülkenin yurttaşları neden ''itaatkar'' olurlar?

Ve hiçte sandığın gibi ''itaat kısmı olmasa bireysel hak ve özgürlüklerinizin farkında'' olmayacaktınız.

Bu tesbitin son derece subjektif bir tespit. Çünkü söylediklerinin tersine ''itaatkar'' toplumlar zaten hak ve özgürlüklerinin farkında olmadıklarından dolayı itaatkar olurlar.
Ki bu itaatkarlığı Cumhuriyet' e de yüklemen hepsinden daha subjektif...

600 yıllık monarşik bir Osmanlı toplumunun nesilden nesile aktardığı itaatkarlık ''güdüsü'' toplumsal bir içselleşmeye sahiptir. Keza toplumda yaygın olan cehalet ve dinin etkileri de unutulmamalı.

Bu tür toplumlar söylediğin gibi aydınlığa itaatkarlıkla değil devrim veya yoğun bir reforumcu evrim aşamalarından geçerek varırlar. Bu itibarla seçimlerin bu tür toplumlarda asla kurtuluş olamayacağını kabul ediyorum. Ancak zaten itaatkar olduğunu senin de belirlediğin bir toplum kendini itaatkar yapan cehalet ve din baskısı altında kendi kendini eğitip, cehalletten çıkamaz. Toplumu cehaletten çıkarıp, toplumda dinin etkisini kırarak o toplumun önünü açabilecek somut bir alt yapı kurulabilmeli ki toplum kendi hak ve özgürlüklerinin farkına varabilsin.

İşte Atatürk 600 yıllık Osmanlı saltanatı sonrasında küçük çaplı devrimler ve yoğun bir reform politikasıyla 20 yıla yakın bir süreçte bu toplumun yarıya yakınının önemli ölçüde cehaletten çıkmasını, büyük bir kısmının okuma yazma öğrenmesini ve hak ve özgürlüklerinin değerini bilen yüzde kırka yakın bir kitle yaratılmasını sağladı. Atatürk ve Cumhuriyet' in özellikle o ilk 20 yılı olmasa bu gün sayısı toplumun yüzde kırkına varan kesim de itaatkarlığa devam ediyor olurdu.

Evet insanlar kendi çıkarları için belli bir dönem itaat etmeye zorlanabilir. Burda o itaatten toplumun çıkarı olup olmaması söz konusur. Devrimlerde böyledir zaten. Adı üstünde ''proletarya diktatörlüğü'' denir. Ama bu aslında tüm emekçilerin diktası değil, emekçilerin çıkarlarını savunan aydınların emekçiler adına kurdukları sistemin diktasıdır. Çünkü toplum kendi kendine cehalet ve itaatkarlıktan çıkmaz. Sosyalizm tarihi bu konuda pek de iç aıcı olmamakla birlikte en azından teorik olarak doğru olan budur.

Bu itibarla aydınlar hiç bir zaman ''ya tam bir aydınlık ya da hiç'' diye bir kurgu geliştiremezler; geliştirmemelidirler.

Ben de hayatımda ilk defa oy kullandım ve oyumu Ekmeleddin' e verdim. Sen Ekmeleddin kazanamadığı için oy verdiğine pişman olmuşun. Kazansaydı pişman olmayacaktın.

Şöyle bir mantık olmaz: ''onca yıl sosyalizm için mücadele ettim ama şu nalet sosyalizm bir türlü gelmiyor... O zaman ben de sosyalist olduğuma pişman olayım!''

Böyle bir şey olmaz!

Biz çoğu zaman ilkelerimiziden taviz vermeden ve onları her zaman saklı tutarak bazı tavırlar geliştirmek zorundayızdır. Mesela kötüler arasında daha az kötü olanı desteklemek zorunda kalmak gibi... Bu bizi daha az kötü olanla uzlaşmacı yapmaz. Tersine geriye doğru hızla gitmekte olan bir toplumu aydınlığa çıkaramıyorsak karanlığı frenleme tavrıdır bu ve son derece doğru bir tavırdır.

Ve biz işte tam da bu noktadayız.

Ben oyumu CHP' nin ne mal olduğunu bile bile CHP' ye vereceğim. Çünkü aydınlık gelmiyorsa, varsın daha da karanlık olsun gibi bir tavır o eleştirdiğin itaatkar toplumu daha da itaatkarlaştıracak ve karanlığı daha da yoğunlaştıracaktır.