Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.04.15, 12:44   #2
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,530
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33076
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Umut Yılı, Zafer Yılı - Kemal Kılıçdaroğlu (Birgün'e Yazdı)

Laik, demokratik, sosyal hukuk devleti bugün işleyen ve örnek alınabilecek tek modeldir. Türkiye’nin sorunları da laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olmasından değil, bu değerlerin hakkını verebilecek bir seviyede olmamasından kaynaklanıyor. Gerçek manada bir laikliğe, işleyen bir demokrasiye, fırsat eşitliği sağlayan bir hukuk devletine ihtiyacımız var. İnsanların kimlikleriyle, inanışlarıyla, felsefi ve vicdani kanaatleriyle kavga eden, insanlara ne olması gerektiğini söyleyen bir devlet anlayışı sadece çağ dışı değildir, bu ülkede özgürlük ve gelişmenin önündeki temel engeldir. Bizim insanlarını formatlamaya çalışan değil onlara hizmet eden bir devlete ihtiyacımız var.

Mevcut sistemi bu şekilde yeniden düzenlemeli ve yapılandırmalıyız. Özgür siyasetin önündeki engelleri kaldırmalıyız. Milletin vekillerini masa başında liderlerin değil, doğrudan milletin ta kendisinin seçmesine izin vermeliyiz. Siyasal partiler düzenini ve seçim sistemini akıl ve bilim ışığında yenilemeliyiz. CHP olarak biz önseçimlerde bu ülkeye bunun nasıl işleyen bir model ve başarı hikayesi olduğunu gösterdik. Korkakça davranmadık, küçük hesaplara mahkum olarak listeleri kapalı kapılar ardında yazmaya tenezzül etmedik. Örgütümüze güvendik, örgütümüzün hakkını örgütümüze geri verdik ve nihayetinde hem biz kazandık, hem de Türkiye kazandı.

Her alanda sokağı ve düşünceyi özgür kılmalı, bu özgürlük ortamından da korkmamalıyız. İnsanlar devletini ve iktidarını sorgulamalı. Devlet hesap verebilir ve şeffaf olmalı. Ancak bu yolla suiistimalleri önleyebilir, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlayabilir ve yeni fikirlerin doğacağı bir ortam sağlayabiliriz. Bütün diktatörlerin aynı zamanda hırsız olması tesadüf değildir. İnsanların özgürlüğünü çalanlar, insanların parasını da çalarlar. Namuslu insanların bir ülkedeki özgürlük ortamından da hesap vermekten de korkacak hiçbir şeyi yoktur.

Her türlü ayrımcılıkla mücadele etmeliyiz. Cinsel kimlikleri, siyasi, dinsel veya felsefi kanaatleri ne olursa olsun bu ülkenin bütün yurttaşları eşit haklardan, eşit teminatlarla, özgür bir şekilde yararlanabilmeli.

Vatandaşlarını kimliklerine göre ikiye ayıran, bir kısım vatandaşlarına cinsel kimliği, siyasal veya dinsel inancı nedeniyle ayrıcalıklar verirken, diğerlerine ayrımcılık uygulayan, torpile ve baskıya dayanan devlet düzeni Türkiye’de toplumsal barışın, huzurun, özgürlüğün ve kalkınmanın da önünde engeldir.

Bugün Türkiye’yi kutuplaştıran, bizi birbirimizden ayıran temel sorun, bazı insanların kısa vadeli çıkarlar veya aidiyetleri yüzünden kendi değerlerine de sırtını dönmesidir. Türkiye’nin doğruya doğru, eğriye eğri diyebilecek insanlara da ihtiyacı var. Farklılıklara saygı göstermeli, farklı yaşam biçimlerine düşmanlık ve nefret beslememeliyiz. Muhafazakarlar ve dindarlar bu ülkenin eşit haklara sahip saygın yurttaşlarıdır. Bu ülkede yaşayan herkes bu ülkede eşit hisse sahibidir. Kimse bu ülkenin hiçbir yurttaşına düşman gözüyle de, ikinci sınıf insan gözüyle de bakamaz. Bilinmeli ki gerçek dindarlara daha fazla ihtiyacımız var. Gerçekten dindar bir insan İslam dininin 1400 yıldır uygulanan kurallarına arkasına dönemez, bir tane adam öyle istiyor diye hırsızlığı ve yolsuzluğu meşru sayamaz. Gerçekten dindar bir insan zulme ve zorbalığa seyirci kalmaz, gerekirse “zalimlerle bir arada yaşamak zulmün ta kendisidir” diyerek mücadele eder. Gerçekten dindar bir insan insanları ayırmaz, ötekileştirmez, Yunus Emre gibi “bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil” diyebilecek ruhi olgunluğu gösterir. Muhafazakarlık “değersizlik” değildir. Her kötülüğün normal olduğunu vaz eden, bir adama boyun eğmeyi öğütleyen, hırsızlığı, yolsuzluğu, zorbalığı, zulmü meşru gören bir anlayış muhafazakarlık olarak adlandırılamaz. Böyle bir muhafazakarlığın muhafaza ettiği bir değer yoktur. Sorunumuz AKP döneminde muhafazakarlığın da değersizleştirilmesi, rant ve kısa vadeli çıkarlar için bu ülkede kökenleri bulunan kadim değerlerin yok edilmesidir.

Vatandaşlarımıza nitelikli ve çağdaş bir eğitim vermeliyiz. Dünyayla rekabet edebilmek, üretmek, zenginleşmek ve demokrasiyi korumak için eğitimli, donanımlı, nitelikli insanlara muhtacız. Bu insanlar sosyal güvenceler altında çalışmalı, geleceğinden emin olmalı ve üretmeli. İnsanları adeta köleleştirerek maliyetleri düşürmeyi öncelik sayan mevcut kör anlayışı tarihe gömmek zorundayız. Taşeron işçilik modern köleliğin bir biçimidir ve bu toprakların hiçbir insanı böyle bir kölelik zinciriyle bağlanmayı hak etmiyor!

İşsizliği normal bir seviyeye indirmek, yoksulluğu bitirmek ulaşılmaz hedefler değil, devletin temel amacıdır çünkü devletler insanların önündeki maddi ve manevi engelleri yok etmek için vardır.

Yapacak çok şey var.. Çevreyi korumalıyız, tahrip olan doğamıza sahip çıkmalıyız, şehirlerimizi yeniden yaşanabilir hale getirmeliyiz, bilim ve teknolojiye daha fazla destek vermeli, üniversiteleri özgürleştirmeliyiz. Hiçbiri imkansız değil, temel değerlerimize bağlı kalıp bunu bu çağın gerektirdiği politikalarla birleştirebilecek cesareti gösterirsek, akıldan, bilimden ve insanlık tecrübesinden yararlanırsak aşılmayacak sorunumuz yok.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı
Kemal Kılıçdaroğlu

Birgün
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti