Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.04.15, 01:18   #17
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 989
Ettiği Teşekkür: 46046
Aldığı Teşekkür: 39623
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Milliyetçiler, Bu Yalan Size.. İyi Kandırılmalar..

@SerseriGezgin o sözleri milliyetçiliği değersizleştirmek için koymuş... Tamam bunu anladım da, o videonun milliyetçilikle ne alakası olduğunu anlayamadım. Ya da konuya koyduğu '' Milliyetçiler, Bu Yalan Size.. İyi Kandırılmalar.. '' başlığının altını bu şekilde doldurması bana tuhaf geldi...

Milliyetçilik bana her zaman son derece eksik ve gayrıentellektüel bir kavram olarak gelmiştir. Alman' ın da milliyetçisi var, Türkün de, japonun da milliyetçisi var sırbında... Ve hepsi aynı argümanlarla kendi etnisitelerini kutsar... Yani bir rus, bir Türk, bir hırvat, bir ermeni, bir kürt ya da bir endonazya milliyetçisine ''neden milliyetçisin?'' diye sorulsa hepsinin vereceği cevap aynıdır. Milliyetçiliğin aslında saçma olmasının nedeni de her milliyetten insanın ''neden milliyetçisin?'' sorusuna aynı argümanlarla cevap vermesidir.

Mesela bir Türk milliyetçisine sorsak ''neden milliyetçisin?'' diye; ilk vereceği cevap çünkü Türküm olacaktır. Alman milliyetçisi de ilk cevap olarak ''çünkü ben almanım, arnavut milliyetçisi de ''çünkü ben arnavutum'' diyecektir... Arkasından gelen argümanlar da forokopi kağıdı gibi aynıdır...

O halde milliyetçilik aslında başkaları gibi olmamanın taçlandırılmsıdır. İnsanın kendi kendine sahte meziyetler katıp, kendini ayrıcaklı kıldığını zannetmesidir... Kendini kandırmaktır milliyetçilik...

Mesela bir alman milliyetçisine göre alman olmak çok büyük büyük bir ayrıcalıktır. Sırf alman olduğu için temiz, asil, onurlu, dürüst, kahraman, gözüpek falan filandır... Aynı bizim Türk milliyetçileri gibi...

Halbuki en kolay şeydir bir alman ya da Türk olmak... Çünkü dünyaya öyle gelirsiniz. Hiç bir şey yapmanıza gerek yoktur... Çünkü ana rahmine zaten alman, Türk, ya da ne bileyim rus olarak düşersiniz...

Ve şimdi bir Türk milliyetçisine sormaya devam edelim:

- Peki Türk olmak o denli yüce bir şey ise, Türk olmak için ne yaptın?

+ ?!?!!!£}_%/&... !!!?

Şaşırır kalır yani... Alman milliyetçisi de, makedon milliyetçisi de, amerikan milliyetçisi de bu soru karşısında şaşırır kalır...

Mesela bir doktor, doktor olabilmek için 20 sene inek gibi okuyup eğitim görür...

Bir milliyetçi ise hiç bir emek sarf etmeden Türk, kürt ya da ermeni olmuştur...

Ve asıldir, büyüktür, kahramandır falan filan...

Milliyetçilik aslında hiç bir şey olmayı başaramamış zavallıların kısa yoldan kendilerini bir şey sanmalarını sağlayan bir püsküllü yalandır...

Sıradan bile değil; sıraaltı bir vatandaştır... Hayatında bırakın başkalarına bir hayrının dokunmasını, kendine bile pek bir hayrı olmamıştır... Boştur yani... Ama ''ben milliyetçiyim'' ya da mesela ben ''kürdüm'' diyerek kendini birden etnik kimliği üzerinden ''ulu'', ''asil'', ''doğru'' hatta ''kahraman'' bile yapabilir...

Ancak bazı şeyler gibi ''mantıklı milliyetçilik'' de bazı özel süreçlerde önemli işlevleri yerine getirir... Mesela ulusal devlet olma ve ulus bilincinin yayılmasında milliyetçilk önemlidir... Halkı kendine getirmek, öyle olmasalar bile onları öyle yapmaya çalışmak gibi... Mesela mantıklı milliyetçilik, ''Türk milleti zekidir, çalışkandır...'' diye nutuk atar!
Bu Türk milleti zeki ve mantıklı olduğu için değil, öyle olması gerektiğini zihinlere perçinlemek içindir...

Ve biz şu an itibariyle çözülmekte olan bir toplumuz.

Bu süreçte mantıklı bir milliyetçilik içinde bulunduğumuz çözülme sürecini durdurabilir mi?

Çanakkale Zaferi' nden Atatürk' ü çıkarıp, asker yoklamasında ''emret komutanım; emret komutanım... ...'' sesleri arkasından sanki Tayyip Çanakkale' de komutanlık yapmış gibi filmin en can alıcı yerinde onu sahneye çıkaran bir dinci devlet propagandasını toplumun yarısı yiyor, diğer bir yarısı da sessiz kalıyorsa zaten bu toplumda milliyetçilik çoktan ölmüş, gitmiştir...