Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.04.15, 22:52   #9
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 982
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39539
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Doğu ve Güneydoğu'da 'Özerk Kürdistan' Kurulması Konusunda Ne Düşünü

Şu bölünmeme refleksi ya da ''çakıl taiı vermeyiz'' argümanı ile gelinebilecek yerin en sonuna gelindi.

''Bölünmek'' bile aslında abartı. Biz zaten bizimle gönüllü olarak (ya da biz onlarla gönüllü olarak) birlikte olduğumuz kürt kökenli vatandaşları çıkarınca, o geri kalan bölücülerle hiç bir zaman bir olmadık ki, bölünmüş olalım...

Mesela İsveç ve Norveç, dilleri, dinleri, gelenekleri aynı olan bir toplum olmalarına rağmen bundan 1 asır kadar önce karşılıklı bir anlaşma ile Norveç, İsveç' ten ayrıldı. İki ülke de şu anda dünyanın en ileri ülkeleri arasında sayılıyor.

Mesela çok yakın bir tarihte Çekoslovakya' da kendi rızaları ile bölündü ve biri Çek Cumhuriyeti, diğeri Slovakya olan bu ülkeler şu anda refah, demokrasi ve zenginlik bakımından bize fark atacak durumdalar.

Keza eski Yugoslavya. Kan ile bölündü ama şu anda Slovenya ve Hırvatıstan AB üyeleri. Ötekileri ise her bakımdan bizi aştılar ve bir kaç yıl içinde AB üyeleri olmaları bekleniyor.

Ya biz?

Sırtımızda koca bir kambur ve bünyeye yayılmış bir kanser ile perişan bir haldeyiz ve bu ülke bölünmedikçe de bu halden kurtulabilmek asla ama asla mümkün olmayacaktır... 100 sene geçsin, 500 sene geçsin, bu ülke bölünmedikçe aynı belalarınn kat kat fazlasıyla yaşamaya mecbur kalacağız.

''Bölünmeyelim!'' refleksi artık iflas etmiştir.

Bir bölgede bölücü ve yobaz partilere verilen oylar, birlikte % 90 ortalamasında ise zaten o ülke gayrı-resmi olareak çoktan bölünmüştür.

Bence kuru kuru bölünmeye karşı çıkmak yerine şu gelinen aşamadan sonra bu ülkeyi birlikte tutabilecek alternatifler gösterin. Ben bu saatten sonra böyle bir alternatif bile göremiyorum.

@Ekin

Alıntı:
Ben bunca yıldır her daim Türkiye Cumhuriyeti parçalanamaz bölünemez diye basbas bağıranların şu anda özerkliğe istekli olmalarını da anlamıyorum. Haa ben bu ülkede artık hiç kimseyi anlamıyorum. Herkesin beynine sanki format atıldı.
Mesaj alındı. Ama artık bu gelinen yerden geriye dönüş yok. Biz bu mücadeleyi kaybettik.

Neden kaybettik? Çünkü bu ükede birlikteliği sağlayacak bir seçmen iradesi olmadığı için... Memleketin % 60' a yakını bölücüleri ve gericileri destekliyor ve bu nalet sürece destek veriyorsa bizim de artık onları reddetmemizin zamanı gelmiştir.

Yoksa 20 sene sonra bölünmüşlükten arda kalmış bir Türkiye bile kalmayacak!