Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.04.15, 14:48   #21
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 980
Mesajlar: 10,448
Ettiği Teşekkür: 45967
Aldığı Teşekkür: 39531
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
@Aristo

Evet bende destek oldum zamanında.. Kılık kıyafetlerine karışılmaması için.

Ben din bezirganı felan dinlemem. Zamanında kemalist yönetimler bu saçma sapan hataları yaptılar mı yaptılar. İkna odaları gerçeği, basına yansımayan eylemler, başörtülü kadınlara yapılan sistematik baskılar, yemin törenlerine alınmayan anneler, hepsi ama hepsi bugün bakın baymasına rağmen halen dinciler tarafından kullanılıyor koz sağlam çünkü..

Kozu veren ideolojinin saçmalığıda ayrı bir nokta.. Başörtülü girdiler laiklik elden gidiyor(!) gitti laiklik canım.. Eğer laikliğe en çok zarar verenler kimdi dersen kesinlikle dinciler demem laikçiler derim.. Eğer zamanında bu goygoylar olmasaydı ne bugün Türban diye bir örtü tanır olurduk, nede bu reklamlar olurdu hiçbirşey olamazdı.


Zamanında bu ve bunun gibi haberler hemen hemen hergün yayınlanıyordu zamane yönetimleri böyleydiler. Nihayet ki başörtünün artık laik ve cumhuriyetçi kesim tarafından bir tehdit olmadığı anlaşıldı. Buda acı tecrübeyle edildi tabi. Aynı test şimdi muhafazakarlar ve dindarlar için var. Onlarda kendi inançlarını kullanan günümüz iktidarın ne derece kötü olabileceğini tecrübe edecekler. Ha mutlak ders çıkarmayacak fanatiklerde olacaktır. Zaten onlar heryerdedir. Hangi düşüncede veya ideolojide olursa olsun tehlikelidir. Özgürlük için tehdittir.
Türban yasağı döneminde üniversitelerde yapılan araştırmalar, türban nedeniyle okula giremeyenlerin oranını % 1 civarı olarak göstermişti. Türbanlıların dev bir çoğunluğu da okulda türbanlarını çıkararak ya da peruk kullanarak okudu. Dikkat edersen Abdullah Gül ve bir çok dinci liderin çocukları Türkiye' de türbansız okumuşlardır. Yani istenince türbansız okunuyor. Ayrıca yine bazı araştırmalar türban yanlısı kız öğrencilerin okullarını bitirdikten sonra ev kadınlığını tercih ettiğini göstermiştir.

İkna odaları olarak bahsettiğin yerlerde de zorbalık yapılmamış; bayan öğrencilere yönetmelikler anlatılmış, hatta Kuran' ın ibadeti kolaylaştırdığı, yasa gereği okulda başı açmanın Allah katında affedileceği bile anlatılmıştır... Neden? Sırf okuyabilsinlier diye...

Hala ''zorbalık'' diyorsun. Sen bana türbanı yüzünden laik dönemde bile devlet terörüne uğramış, biber gazı, jop ve kurşun yemiş, yerlerde sürüklenmiş, tomaların, akreplerin saldırısına uğramış, işkenceden geçirilmiş tek bir ''inançlı'' bayan gösteremezsin ama ben sana bu ülkede inançları yüzünden bunların hepsiyle karşılaşmış ve bunları yaşamış yüz binlerce solcu, yurtsever ve demokrat bayan gösterebilirim.

Bir defa asıl zorbalığın kızların başlarını kapatmaya zorlanması olduğunu anlaman gerekiyor. Hiç bir kız çocuğu veya bayan kendi rızalarıyla kapanmazlar... Asıl ''ikna odaları'', ''Allah emrediyor'' diyerek kızların kapanmaya kandırıldığı ya da zorlandığı evlerdir.

Türban, kızların ve kadınların cinsiyetini ve sosyal yaşamını ''hadım'' eden bir erkek egemenlik aracıdır. Elbetteki sosyal devlet kadınların bu şekilde toplumsal yaşamdan diskalfiye edilmesine karşı çıkacak ve onların üzerindeki din baskısı ve erkek egemenliğine karşı o kızları/kadınları savunacaktır.

Öyle her isteyen istediğini giyinsin diye bir saçmalık olmaz. Devlet okullar ve kendi kurumlarında çok doğru bir tavırla kadınların başlarını açmasını sağlamış, ama aynı zamanda çok daha farklı giyim tarzlarını seçenlerin; örneğin dekoltelilerin de giyim yönetmeliklerine göre giyinmelerini sağlayarak kendi alanlarında bir eşitlik yaratmaya çalışmıştır...

Kimse saf bir eda ile kalkıpta kızların/kadınların kendi iradeleriyle ve inandıkları için kapandıklarını iddia etmesin! Sen ve senin gibi düşünenler aslında din bezirganlarının kızlar/kadınlar üzeinde din üzerinden kurduğu erkek egemen baskıyı meşrulaştırıp, onların ekmeğine yağ sürdünüz.
Siz aslında türbanlılara iyilik değil kötülük yaparken, onları kapanmaya zorlayan feodal-dinci egemenliğe büyük bir hizmette bulundunuz.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.