Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.05.15, 12:22   #31
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1429
Ettiği Teşekkür: 29585
Aldığı Teşekkür: 32394
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yine mi Türban?

@Aristo

Anarşistler senin bildiğin gibi değil.. Bizler olaya tek yönden belli bir pencereden bakmıyoruz. Devlet otoritesine düşmanız, devlet otoritesinde halkın birliğine zaten inanmıyoruz para babalarının garantisidir devlet.. O koltuklarda onlar otururlar halk oturmaz.. Komünizmdede bu geçerlidir.

Kaldı ki bir anarşist'in düşüncesi diğerini desteklemeyebilir. Çünkü belli bir sınır yoktur Anarşizm'de mesela tamam ben oy vermiyorum. Oy vererekde bir sistemin kötüleşeceğine yada iyi olacağına hiçbir zaman inanmıyorum.

Ama başka bir anarşist oy sistemine inanabilir ve bunu söyleyen bir anarşist varsa inanın oy kullanmaması daha iyidir. Verebileceği bir parti varsa oda AKP olur çünkü Sistemin çöküşünü, kaosun başlangıcını görmek ister.

Her şekilde yollar farklı olsada çıkış aynı olur. Bilinçlenmiş her konuda donanmış bir halk ancak bir "arınma" sürecinden sonra doğabilir ve bu süreç bir kaostan başlayacak.

Dibi görmek lazım azizim..

Türban meselesinde anarşistlerin yada kısaca genel olarak konuşursak solcuların tutumuna gelince. Zamanında türbanlı kadınlar için verilen destekden el çekilemezdi. Bir statüko yada belli bir gücün yanında yer alamazdık. Ha diyeceksin ki ama karşı dinci güçlerde var onları desteklediniz bir bakıma..

Türbanlıların arkasında olan dinci statükonun varlığınıda biliyoruz. Onlar o günün mağduriyetini taa bugüne taşıyorsa bu kemalist rejim demeyeyimde kemalist statükonun eseridir. Sistematik baskılar olmasaydı bu mağduriyet zaten olmazdı.. İnan bana o zamanlar tek tük olan tarikatların zayıf varlığı bugünkü türbanlı mağduriyeti ile iyice zirveye ulaştı.

Kürtlerede destek verdik. Solcularada destek verdik. Resmi otoritenin karşısında sokakta olan taraf neyse işte anarşizm ordadır. Sokaklarımızda hak aramaya çıkan kimse onun arkasında oluruz olmakta zorundayız..

Atatürk ayrıca özellikle türban'ı yasaklamadı çarşaf ve peçeyi yasakladı.Bize göre buda saçmalıktır. Çünkü çarşaf fes veya peçe yasaklanarak zaten bir yere varılamaz. Yasak adı üstüne ve yasaklarla kesinlikle bir yere varılamıyor. Yasaklayacağına olmasını istemediğin şeyin altyapısını oluşturacaksın bu konuda eğitimler vereceksin politikalar geliştireceksin işte o zaman yasaklamak istediğin şeyi yasaklamak zorunda bile kalmazsın. Çünkü halk eğitimin almıştır ve kimseyede sen şunu takmak zorundasın demezsin..
Beyinler kapalı ama giysiler açıktır. Beyini açmak önemlidir. Gerçi Atatürk bunu sonradan anlamaya başladı ki özellikle eğitim alanında ve din alanındaki atılımları halk tabanında cevap vermeye başlamıştı. Biraz daha süresi olsaydı bugün zaten başörtüsü meselesi duymayacaktık. Çünkü gerçek müslümanlığın ve büyük olasılık reformist islamın doğduğu bir Türkiye var olacaktı. Tıpkı selçuklu zamanında islami düşünür ve filozof ve matematikçilerin yaşadığı altın çağın doğuşu gibi..

Ama..

Bugünkü iktidar "mağdurumda mağdurum" zihniyetinden öte bugün kendi kitlesine ne aşıladı? hiç düşündün mü? "Bunlaaaarrr camileri ahır yaptılarrr, Ezanları susturdularrrr bunlar solcu bunlar ateist bunlar terörist"

Bu sloganın arkasında ne vardı? basit birşey değildi, kendi kapsamına aldıkları eğitim ve öğretim yoluyla, yeni tarikatların yaratılması ve çeşitli fetvaların gün boyu zirvede olması halk tarafından takip edilmesi, din ve muhafazakar değerler üzerine yapılan medya oyunları.. AKP gitsede bu yozlaştırılmış çoğunluk hep kalacak. Buyrun işte bölündünüz..

Ulusalcıların Tek Türkiye özlemine bugün gülüyorsam sebebide budur zaten..

Kısacası..

Başörtü yasağı zaten yoktu. 1990'lara kadar türban diye bir örtü zaten yoktu. Yazma vardı bilmemne vardı.. Başörtüsü yasağı Atatürk'ün eseri zaten değil, Atatürk'e tapanların eseri, bak tapan diyorum düşüncesini anlayan demiyorum. 1930'lardan kalmış beyinlerin eseridir.

Yenilikçi değildir. Rasyonel çözümler tarafındada değildir bu beyinler ve pozitif düşünemezler. Maalesef cumhuriyet tarihinin arka planında hep bu kişiler var olmuştur. Atatürk'ün resmini görünce bayılan, 10 kasımda ağlama törenleri düzenleyen, (ahh 10 kasımda izletilen filmlerden çocukların yarısı ağlamaya başlardı ben mi hah o gün atari salonuna kaçardım zira bu ağlamalar tanrım..) dahada saymak istemiyorum. Bursa nutkunu kompozisyonuma yazdım diye "sen anarşik misin lan?" diye azarlayan müdürün sözleri halen aklımda.. (Anarşik lafınıda o zaman duymuştum zaten ve tabi hakaretten çok hoşuma gitmişti kelimenin içeriği)

Yarın başı açıklarda okula gidemezse onlarıda desteklerim ki iş zaten oraya gidiyor farkındayım. İslamcı iktidar artık son demlerini yaşıyor. Kemalist iktidar dönemi günümüzde nasıl son bulmuşsa, İslamcı iktidarda aynı sonu paylaşacak. Burnumuz sürte sürte anlayacağız başka çıkar yolu yok.

Saygılar.

Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.