Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.05.15, 12:52   #19
Dilaver
Moderator

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 413
Ettiği Teşekkür: 18755
Aldığı Teşekkür: 20033
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Hıdırellez Bayramı | Hıdırellez'de Ne Yapılır, Ne Yapılmaz?

Sizlerin yaşadığı yerlerde Hıdrellez nasıl kutlanır bilmiyorum ama... Trakya'da roman vatandaşlar sayesinde bayağı bir coşkulu kutlanıyor..

Toplu konutlarda yaşamaya direnen, doğadan ve doğallıktan kopmayan ama her türlü modern teknolojik araçlara sahip olmaktan da geri kalmayan roman vatandaşlar, eski adetlere bizlerden daha sıkı sarılıyor gibi geliyor bana..

Yaşadığım küçük ilçede bu akşam mahalle ve komşuluk kavramının henüz devam ettiği yerlerde kesinlikle ateşler yakılıp dilekler dilenecek ve ateşin üzerinden atlanacak. Özellikle romanların mahallesinde şamata tavan yapar..

Davullar zurnalar, çalınır
... Ateşin üzerinden atlamaya çalışan küçük ''kızanlar''- çocuklar düşerek orasını burasını acıtır ağlar.. Bağrışlar, çağrışlar, göbek atmalar..

Karanlık köşelerde demlenenlerin bu akşamki sebebi : ''(H)Idrellez geldi beaa, onu kutlarız'' olacak

Sabah (6 Mayıs) tan yeri ağarırken; gençler uykularının en tatlı yerinde, derin derin uyurken eski kuşak dediğimiz büyüklerimiz ve roman vatandaşlar 41 çeşit ot toplamak için şehir dışına ya da çoğunlukla dere kenarına giderler..

Özellikle roman vatandaşlar dere boyunda (kenarında) Babafingoyu görmek için ararlar.. Onlar için Hızır ve İlyas yerini Babafingoya bırakmıştır artık..

Ben aslında Hıdrellez'i, hazırladığım Trakya konusunda kullanmayı düşünüyordum.. Trakya Kültüründen Örnekler başlığı altında..

Babafingo'yu aslında orada kullanacaktım da, neyse

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.