Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.05.15, 20:01   #32
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 982
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39539
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yine mi Türban?

@SerseriGezgin

Yazdıklarına var ya... Hani bilinçliyi bırak da, biraz eğitimli bir toplum olsaydık karşı çıkmazdım. Ama yazdıkların eğitim seviyesi ortalaması ilkokul 4' ten terk bir toplum için asla ileriye dönük bir reçete olamaz...

Cehaletin egemen olduğu toplumlarda o cehaleti aşacak bir irade gerekiyor. İşte tam da bu nedenle keskin bir Kemalist olmamama rağmen Atatürk' ün reformlarını sonuna kadar destekliyorum. Biz bugün en azından toplumun belli bir kesimi olarak belli bir seviyede tartışabiliyor ve toplumun ilerleyebilmesi için öneriler getirebiliyorsak bu aslında Atatürk reformlarıyla mümkün oldu. O reformlar olmasa belki sen ve ben şu anda bir caminin avlusunda kafamızda takke, elimizde tesbih ile namazı bekliyor da olabilirdik...

Şayet Atatürk devrimleri olmasaydı?

Evet bu reformlar olmasaydı sen ve ben takkeli, cübbeli, forumun bayan üyeleri de kara çarşaflı bir hayatı yaşamaya mahkum edilmiş olacaktı...

Anarşizm tuhaf bir kendiliğindeci içeriğe sahiptir. Siz... Hani sizin ideolojinize göre tuhaf olacak ama tesadüfen iktidara gelip, otoriteleri kaldırsanız ne olur biliyor musun? Bu toplumda o boşluğu iki güç doldurur! Birincisi din bezirganları, ikicisi ise mafya... O toplumda bunlardan başka da bir güç söz konusu olmaz.

İnsanları bu din bezirganları ve mafyacıların egemen bırakıldığı bir toplumda kendilerini geliştirme şansı kalmaz. Toplumlar ilerici ve otoriter hamlelerle gelişip ilerler. İşte bu yüzden toplum otoritelerden yoksun ve kendi başına bırakılamaz. Ha siz anarşistler toplumu kendi başına bırakırsınız ama yukarıda da dediğim gibi toplum sandığınız gibi otoritesiz kalmaz... Devreye yenden din bezirganları ve mafya girer... İşte tam da bu yüzden anarşizm toplumsal sorunlara çözüm getirecek ve toplumu ilerletecek bir ideoloji değil, tersine toplumu ileriye dönük reform ve devrimleri yapacak iradeden/otoriteden mahrum bırakacak ve netice olarak toplum düşmanı çıkarcıların ekmeğine yağ sürecek bir ideolojidir.

Tam da bu nedenden dolayı sosyalizm ilk evrede toplumu bir otorite ile eğitip, cehaleti ortadan kaldırmayı ve belli bir süreçten sonra da başta özel mülkiyet olmak üzere toplum düşmanı ne varsa toplumsal yaşamdan silmeyi hedefler...

Daha öncede demiştim... Anarşizm, bizim gibi toplumlarda otoritesizlik yaratarak aslında toplumu toplum düşmanı otoritelerin egemenliğine terk eder. Sonuç ise felakettir.

Bana kalsa... Ben sosyalist ideolojinin uzun bir süreci kapsayan toplumun eğitilmesi ve cehaletin ortadan kaldırılması fikrine falan da karşıyım...

İktidar benim olsa var ya... Döve döve... Kafalarına vura vura dinci ve mafyacı egemenliği ortadan kaldırır, yine döve döve ve kafalarına da vura vura bu ülkede tek bir kara çarşaflı, türbanlı, cübbeli, takkeli bırakmazdım...

Ne dedim?

Döve döve ve kafalarına vura vura...

Aksi halde anarşizmin yarattığı otorite boşluğunu da toplum düşmanlarının otoritesi doldurur...

İşte zaten Türkiye' de tam bunları yaşıyor... Sadece bir farkla! Bunların sebebi anarşistler değil!