Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.05.15, 09:26   #18
Redwine
İzindeyiz ATAM

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 3668
Ettiği Teşekkür: 72273
Aldığı Teşekkür: 66410
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Görmez O Aracı İade Ediyor!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi livan Mesajı göster
Bayburt'lu hacca gidecek. Hazırlıklarını yapmış yola düşmüş. Eski zaman, öyle araç falan yok. Yaya gidiyor. Bir iki gün sonra Kars'a varıyor. Kars'ta bir akşam dinleniyor. Sabah düşüyor yola. Van'a geliyor. Van'da bir köyden geçiyor yolu. Köylülerle selam kelam. Necisin, nerden gelirsin, nere gidersin? Ee Hacca gidiyorum diyor Bayburtlu. Köylüler, ya gardaşım, madem hacca gitmeye niyet etmişsen, sen bu işten anlarsın. Ne işinden? Bak hemşerim, hacca gitmene falan gerek yok, hac kapıda. Bizim köyümüzün imamı yok. Sen bu işten anlarsın. Gel sen bize imam ol, namaz kıldır. Biz de sana her sene sonunda elli koyun verelim.

Bayburtlu az bir düşünüyor. Tamam diyor, olur. Öyle ya hac kapıda. Bayburtlu köyün imamı artık. İlk vakit namazı için camiye geliyor köylü cemaat. Bayburtlu öne geçiyor, cemaat arkasında. Tekbir alıyor ve başlıyor okumaya: Bayburt'tan çıktım yola. Kars'ta verdim mola. Vardım Van'a. Verdiler elli koyun, oldum hoca. Allahu ekber diyor ve eğiliyor. Namazı bu şekilde okuyarak kıldırıyor. Bir gün, üç gün, beş gün derken, köylü az bir tereddüte düşüyor. İmam sanki bir değişik namaz kıldırıyor. Dedikodular köyde almış başını gidiyor. Derken, köyün ağa muhtarı durumdan vazife çıkarıyor. Ben giderim diyor Van müftüsüne, danışırım, namazı doğru mu kıldırıyor yanlış mı kıldırıyor öğrenirim. Muhtar gidiyor müftüye. Selam kelam müftü bey, saygılar hürmetler falan. Durumu anlatıyor müftüye. Müftü, tamam diyor, birlikte gidelim köye, bir namaz kılalım imamınızın arkasından, anlarız durumu.

Köye geliyorlar. Namaz vakti geliyor. Bayburtlu yine tekbir alıyor: Bayburt'tan çıktım yola. Kars'ta verdim mola. Vardım Van'a. Verdiler elli koyun, oldum hoca. Allahu ekber diyor ve eğiliyor. Aynı teraneyle namazı kıldırıyor. Namazın ardından cemaate dönüyor Bayburtlu, dua edecek. Bir bakıyor, cemaatin içinde az bir kelli felli değişik biri var. Camiden çıkıyorlar. Bayburtlu köylünün birini kenara çağırıyor çaktırmadan, soruyor, o adam kimdi diye. Köylü de Van müftüsüydü, köyümüzü ziyarete gelmiş diyor. Bayburtlu 'hımm...' İkramlar, sohbetler falan derken, ikinci bir vakit namazı vakti geliyor. Cemaat camide hazır. Bayburtlu geçiyor öne. Allahu ekber: Bayburt'tan çıktım yola. Kars'ta verdim mola. Vardım Van'a. Verdiler elli koyun, oldum hoca. Yarısı sana, yarısı bana. Allahu ekber diyor, eğiliyor. Namaz böylece bitiyor.

Müftü, haydi Allah'a ısmarladık, ben gidiyorum diyor. Köylü, müftü bey güle güle, sağ olun var olun ziyaretiniz için. Peki hocamızı nasıl buldunuz müftü bey, iyi okuyor mu? Müftü; Bir önceki namazda yanlış okudu ama ikinci de düzeltti. İyi, iyi güzel.

Şimdi ki din tacirlerinin kısa bir özeti...

Teşekkürler Livan...