Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.05.15, 18:28   #1
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Post Seçime Doğru -7 (Dinde Zorlama)

Laiklik:

‘’Devletin, vatandaşlarının dini inançlarına veya inançsızlıklarına karışmaması, her hangi bir dini desteklemesi, devletin ve bireylerin ,başka dini inançlılara veya inançsızlara, dini inanç konularında baskı yapmamasıdır.’’diye tanımlamıştım.

(Çoğunluğumuzun kafasında) Laiklik; ‘’Din ve Devlet işlerinin ayrılması,’’ olarak yer etmiş, Bu açıdan Laiklik açıklanırsa, din ve devlet’in birbirlerine karışmaması, Devletin dini kurallarla yönetilmemesi demektir.

Çünkü dini kurallar, tabudur ve katidir. Kişiye seçme, düşünme, tartışma hakkı vermez.


Avrupa ülkeleri, uzun yıllar, Hıristiyanlık (din) kuralları ile yönetilmiş, Dini kurallara uymadıkları iddia edilen kişiler (Engizisyon Mahkemeleri) dini mahkemelerde yargılanmış, yakılmış, asılmış, işkence edilmiştir.

1789 Fransız Devrimi ile birlikte, Halk ,dini kurallarla yönetilmeye isyan etmiş ve kiliseye baş kaldırmıştır.
Bu döneme Aydınlanma Çağı denir. (Kaynak)

Kilise taraftarları ve karşıtları arasındaki, kanlı iç savaşlar sonunda ,dini kurallarla devlet yönetmenin yanlışlığı kabul görmüştür.
Günümüzde Avrupa ve Amerika kıtalarında, dini kurallarla yönetilmek istenen kişi, (birkaç çağdışı tarikat dışında) yok denecek kadar azdır.

Çünkü onlar, kanları pahasına da olsa, dini kurallarla ülke yönetmenin, günümüz koşullarına göre yanlış olduğunu anlamışlardır.

Bu nedenle Hıristiyanlık ve diğer dinlerin egemen olduğu ülkelerde dini bir yönetimin geri gelme tehlikesi ve korkusu yoktur. Bu ülkelerde görülen kilise törenleri folklorik olarak değer taşır.

Kurtuluş Savaşımız sonrası,İslam ülkelerinin bazıları (İran, Pakistan,Afganistan, Mısır, Ürdün, Irak, Suriye, Filistin gibi) Atatürk’ün kurduğu Laik Türkiye Cumhuriyet’ini örnek alarak (nispeten laik bir yönetime yönelseler de), Amerika; (Komünist Sovyetler Birliğini engelleyebilmek için) Yeşil Kuşak ismi verilen İslam’ı yayma projesini uygulayarak, Türkiye’nin ve sözünü ettiğim ülkelerin, laiklikten uzaklaşarak, dini yönetime kaymalarına yol açmıştır.

Halen Amerika tarafından desteklenen, Arap Baharı harekatında da, diğer Arap ülkelerine göre daha çağdaş ve daha laik olan (Irak, Suriye,Mısır gibi) yönetimler hedef alınmakta, yıkılan her (nispeten) laik yönetim yerine Dini esaslara dayalı Şerri bir yönetim getirilmektedir.

Eğer Ülkemizde, laiklik tamamen ortadan kaldırılarak, medeni kanunlar yerine dini kurallar konulsa idi:


Erkeğin ,kadından üstünlüğü kanunlarca da kabul edilecek, gerektiğinde kocanın karısını dövmesi serbest olacaktı. Nisa Suresi 34. Ayet


Kadınlar artık erkeklerle eşit olmadığı kabul görüldüğü için mirastan YARIM PAY ALACAKTI. Nisa Suresi 11. ayet

Kadının zekası yeterli olmadığı ve kolay unutabileceği kabul edileceği için, bir erkeğin şahitliği, iki kadına eşit olacaktı. Bakara Suresi 282. ayet

Kadınların, saçı açık, pantolon, şort, etek giymeleri, bikini ,mayo ile denize girmeleri engellenecek, herkesin görebileceği süs eşyası (bilezik, kolye,küpe,bronş,halhal,künye) gibi süs eşyalarını gösterenler, hatta (şıngırtatıp) sesini çıkaranlar, cezalandırılacaktı, (islamda en basit ceza kırbaçtır.)

Hatta
Nur Suresi 31. ayet
dikkatlice okunursa, baş örtüsünün yakaları örtmesi isteniyor ki, türban bu kurala uymuyor, Türban bile yasaklanacaktı.

Çünkü örtünmenin asıl amacı; Erkeklerin tahrik olmaması için, kadının vücut hatlarının belli olmaması içindir.

Bu nedenle , bayan boynunun inceliğinin ve vücut hatlarının belli olmaması gerekmektedir ki, bu çarşaftır, Afganistan’da Pakistan daki adı Burka’dır.


Peki neden dini kesimler türbana
(hatta türbanlı bir bayanın dar kot pantolonu giymesine) ses çıkarmazlar.

Çünkü tepki çekmeden genç kıza türban alışkanlığı kazandırılırsa, daha sonra çarşaf, peçeye geçişi kolay olur. Türbanı bile takmamış bayanı doğrudan çarşafa sokmam zor olur.

Erkekler 3-4 eşle evlenebilecek dilerse üç kere boş ol, diyerek boşayabilecekti. Nisa suresi 3. ayet

Hani derler ya: ‘’Dinde zorlama yoktur, dini inanç Allah’la kul arasındadır, istersem namazımı kılar, orucumu tutarım, istersem rakımı, biramı içerim, saçımı, başımı açar, kızlı erkekli arkadaş gurubumla dilediğimce dolaşırım!’’ diye, bu yanlıştır.

‘’Dinde zorlama yoktur!’’
diyenler, dini bilgisi olmayanlardır. (işlerine öyle geldiği için) söylerler.

Hiçbir din adamı veya alimi ‘’Dinde zorlama yoktur!’’ Demez, diyemez.


Çünkü Allah’ın emri olan zorlamayı inkar etmez.


Eğer ,’’Ben Müslüman’ım!’’ diyor ve İslami kurallarla yönetilmek istiyorsanız, dinin bütün emirlerine uymak zorundasınızdır, sizi güzellikle veya zorla uydururlar.


Çünkü bir
(sözün gelişi) Hayvan Severler Derneği gibi, bir derneğe üye olup o derneğin kurallarına aykırı davranıp uymayacağım (hayvanlara kötü davranacağım, sevmeyeceğim, avlayacağım) diyemezsin, o dernekten seni uyarırlar, gerekirse cezalandırırlar.

Hele hele dini kurallar birer tabudur, kati kurallardır,
(geçerliliği, uygulama alanı) bir derneğin kuralları ile mukayese edilmesi dahi düşünülemez.

İslami kurallar, ibadetler, bir bütündür, ‘’Bazen uyar bazen uymam!’’ veya ‘’Bir kısmına uyarım ama bir kısmı bana ters uymam!’’diyemezsin.

Uydururlar.


Çünkü dini inanca göre; dini emirlere göre giyinmeyen bir kadın, dini inançlı erkeği de günaha sokar. Bu nedenledir ki, tüm kadınların giyimine karışır, çarşaf peçe ile kapatırlar.


İslami kurallara uyma zorunluluğu ile ilgili ayetler:


Nisa Suresi 89. Ayet

Maide Suresi 33. Ayet

Muhammed Suresi 4. ayet


Hele hele, ‘’Allah yolunda öldürmek, öldürülmek Cennetliktir!’’ diyen Tevbe Suresi 111. Ayet varken ülkemizde yarım yamalak laiklik de olmasaydı, dini kurallara uymayanları kim koruyacaktı?

İşte bu Ayetlere dayanarak, ‘’Laiklik geldi, din elden gidiyor.’’ Diyen Derviş Mehmet, Menemen’de genç subayımız Kubilay’ın’ın başını kesip uzun sırıkların üzerinde taşımıştır.

Bu nedenledir ki, Malatya,Maraş, Çorum ve Sivas Madımak otelindeki aydınlar, katledilmiştir.

(Sözde) Laik bir yönetim varken bu katliamlar yapılmıştır.

Ya bir de laiklik tamamen işlevsiz hale getirilirse neler olur?

Peki ,dinci kesimler niçin ‘Dinde zorlama olduğunu’’ söylemezler, herkesi
(sizleri) dini kurallara uymanız konusunda açık açık zorlamazlar;

1- (Pek uygulanmasa da) Anayasamızda laiklik maddesi vardır. Dava açılmasından çekinirler.2- Laik kesim ve ordu yıpratılmış olmasına rağmen sayıca çok üstün ve güçlüdürler, onların tepkisinden çekinilir.

2- Laikliği tam anlayamamış olsa da hala çoğunluk kişinin dini ibadetine karışılmaması (laiklik) taraftarıdır. Öyle ki, (kendileri bile) Laik bir düşünceye sahip olduklarının farkında değillerdir. Ama,dini bir baskı (zorlama) söz konusu olursa laiklerin safında yer alacakları kesindir.

3- Kendilerine oy veren, destek olan (çağdaş yaşamlı) kesimi uyandırmak istemezler, eğer dinde zorlama olduğunu, zorla Afganistan’a, İran’a döndürüleceğini anlarlarsa bir çok kişi din konusundaki iyimserliği ortadan kalkar, hatta dinden uzaklaşmaya başlar.

Bu nedenlerle, iyice güçlenip bütün laik kaleler düşürülünceye, genç beyinlere dini inanç yerleştirilinceye kadar dinde zorlama olduğu söylenmez, ama zorlamalar (Kurbağa pişirmek deneyinde olduğu gibi) zamana yayılarak alıştıra alıştıra uygulanır.

Gerçeklerin farkında olmayan çağdaş yaşamlı kesim de, kendine yaşamına (giyimine, içkisine, saçına, sakalına,flörtüne,sanatına, müziğine,süsüne) karışılmayacağını sanarak, baskı uygulayacak bir nesil yetiştirilmesine alkış tutar.

Mediter

__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.