Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.05.15, 14:54   #22
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 982
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39540
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türban Nedir?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Zeynep Sappho Mesajı göster
Bana konuyu açtırdınız bide nereden çıktı diyorsunuz. Madem beğenmiyorsun konuyu canlandırma. Yazma teşekkür etme arkadaş.

@Aristo orada bir soru daha sordum.
Konuyu açtığında sorduğun soruların hepsine cevap vermiştim. Yetersiz bulduğun ya da benim kaçırdığım bir soru varsa yeniden sorabilirsin.

Ya da bunu mu kast ediyorsun?

Alıntı:
Hiç bir kadın için içinden gelmiştir diyemiyorsunuz ya peki, türbanlı bir kadınla siyasi bir polemik yaşayan var mı?
Ben şahsen bir kızın ya da bayanın içinden gelerek kapanacağına inanmam.
Kesinlikle ama kesinlikle bir aile veya çevre baskısı ya da bir şekilde teşvik vardır. Bizim sülalenin büyükleri son derece dindar insanlardı ama laiklerdi de... Sülalede bildiğim tüm nineler aynı Zübeyde hanım gibi başlarını tülbentle kapatmışlardır... Ondan sonraki nesillerde ise başı kapalı olmamıştır. Çünkü bizim sülalede başı kapatmak konusu sülalenin kızlarına ve kadınlarına tek bir kere bile söylenmemiş, kimseye böyle bir zorlama yapılmasını bırakın en hafifinden teşvik bile olmamıştır. Çünkü onların senin tabirinle ''içinden gelmiş'' olma durumu yaratacak ortam yaşanmamıştır.

Her ne kadar normal şartlarda bir bayanın içinden türban takmanın geçmeyeceğini bilsem de, eğer senin dediğin gibi bir bayan içinden gelerek (!) türban ve tesettür kullanmaya başlıyorsa, o bayan kesin bir şekilde kapanmayı içinden geçirecek (!) dış faktörlerle karşı karşıya yaşıyor demektir.

Mesela ailede türban ve tesettüre sıcak bakılır. kız çocuğu, küçük yaşlardan itibaren türban ve tesettürlülerle birlikte olursa bu tarz ona normal gelir... Yabancısı değildir yani türban ve tesetürün... Diğer taraftan toplumun önemli kesimleri ve siyaset tarafından kapanmanın ''namus, erdem ve fazilet sembolü'' olarak devamlı vurgulanması ve kapanmaya yönelik devamlı bir teşvik, bazı bayanların içinden kapanmayı geçirebilir. Hatta sosyal yaşama uyum sağlayamanan bazı bayanlar sosyal fobilerini gidermek amacıyla da kapanıp, dışarıya ''bana yanaşmayın'' işareti de verebilirler...

Ben bazı türbanlı bayanlarla forumlarda tartıştım. Siyasi tartışmalar da yaptım. Yanlız bu sorunun amacı nedir onu anlayamadım... Sorunu daha açık sorarsan memnuniyetle cevap verebilirim.

Yanlız seni ilerici ve muhalif bir arkadaş olarak biliyorum.

Neden türbanı savunur bir pozisyona geçtiğine pek bir anlam veremedim...
Madem muhalifsin, madem ilericisin, o halde bakacaksın kimler kadınların ve hatta küçücük kızların bile kapanması için her gün sabahtan akşama kadar mücadele ediyor... Bunların hepsi senin bu forumda çeşitli defalar karşı olduğunu ifade ettiğin siyasetçiler, şeyhler, şıhlar ve bilumum din bezirganları değil mi? O halde nasıl bu rezil insanların kadınları kapatma baskı ve teşviklerine karşı çıkmaz da, onların istediği gibi olmayı savunabilirsin?