Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.05.15, 16:41   #31
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 980
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39534
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türban Nedir?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Zeynep Sappho Mesajı göster
@Aristo ben açık bir bayanım tabikide ilkalerim var bu forumda düşüncelerimi az çok anlamışsındır. Beni kızdıran bacımada dışarıdaki insanlar bu gözle bakıyor düşüncesidir sonucta genç bir kız onun kararı hepimiz saygı duyduk. Lakin apolitik kendi halinde arkadaşcanlısı. Yeri geldi protestanım dedim haksız bir düşünce görürsem yahudi, hinduyum da diyebilirim. Din değiştirdiğimden değil onların yerine kendimi koyduğumdan. Siyasete gelince bütün dünyayı dinler yönetir zaten. Genelde aşırı sağcılar bir yerlerde seçim kazanır. Hatta Napolyon " Bir milleti yönetmenin en etkili silahı dindir" demiştir. Bana göre yobazlık olduğu kadar, dini ilkelerine sahip çıkan insanlar karşı olmakta bir çesit yobazlıktır.

Bacımla her yerde birbirimize sahip çıkmışızdır ben bacım adına konuşuyorum. O benim kanım, kötülemelerde kanıma dokunuyor olay bu
Zaten daha önce de bu konuda incindiğini ve kırıldığını yazmıştın.

Türban konusu toplumu çat diye ikiye bölmüş ve bana göre Türkiye' nin belli başlı en büyük sorunlarından birisidir. Ve maalesef bu sorun bitmez.

Peki türban üzerinden toplumu kamplaştıranlar kimlerdir? Tam da ABD' nin Yeşil Nesil operasyonlarıyla palazlandırılan din bezirganları ve dini siyasete alet eden siyasilerdir. Sen, bacın adına incinip, kırılıyorsan, bazı şeyler kanına dokunuyorsa bu ortamı yaratan işte tam da bunlardır. İşte tam da bu nedenle bu rezil güruh istiyor ve zorluyor diye kadınlar inadına kapanmamalıdır.

Şimdi ortada son derece sosyolojik bir durum var: Başını kapatanlar, kapanmaları eleştirildiğinde müthiş derecede kırılıp, inciniyor ve kanlarına dokunuyor. Çok tuhaf bir durumdur bu. Çünkü kadınları/kızları kapanmaya teşvik edenler her zaman kapalı kadın/kızların kapanarak fazilet, erdem ve namus kazandıklarını söyler. Bu şekilde kapanan kadınlar/kızlar sadece kapanmakla bu özelliklere sahipmiş ilan edilirken aslında kapanmayanlara ise namussuz, erdemsiz ve faziletsiz denmektedir...

Hal böyle olunca, aslında kapanan bayanların hiç de açıklar tarafından kendilerine yapılan eleştirilere kırılıp, incinmemeleri gerekir... Tersine kırılması ve incinmesi gerekenler, başlarını kapatmadıkları için haksız yere ''kötü kadın'' olarak görülen bayanlardır.

Peki neden başı açık olmak yobazlar tarafından ''kötü kadın'' olmak ile eş anlamlı sayılırken başları açık kadınlar bu durumdan incinip, kırılmaz da, kapanarak faziletli, erdemli ve namuslu olduğu söylenen bayanlar kapanmaları hakkında söylenenlerden rencide olurlar?

Başörtüsü namusun sembolü ise, başını örten hiç bir bayanın bundan dolayı rencide olmaması gerekir...

Ve yine başörtüsü namusun sembolü ise, bundan asıl rencide olması gerekenler başları açık olduğu için ''namussuz'' ilan edilen bayanlar olmalıdır ama durum hiçte böyle değildir.

Türban dayatmalarının bayanlarda nasıl ters bir tepki doğurduğunu görüyor musun? Açık oldukları için ''kötü kadın'' ilan edilen açık kadınlar rencide olmuyor ama kapalı olduğu için namuslu farz edilen kadınlar çok kolay rencide olabiliyor.

Neden?

Çünkü başını kapatmayan kadınlar özgür iradeleriyle bir tercih yapmışlardır ve tercihlerinin arkasında da sağlam bir şekilde dururlar...

Başını kapatanlar ise her ne kadar ''kendileri istedi'' diye kapandıklarını söyleselerde, bunun aslında böyle olmadığını en iyi kendileri biliyor ve bunun ezikliğini devamlı yaşıyorlar.

Bu ülkede 12 küsür yıldır başı açık olanlar resmen ''orospu'' yerine konuyor. Sana yobazların yazdıklarını ve söylediklerini hatırlatmayım... Hepimiz bunu her gün duyuyor, görüyor ve okuyoruz.

12 yıldır bu ülkede başı açık olan bayanlar, o bayanların yakınları ihale alamıyor. Tersine iflasa zorlanıyor. Türbanlılar ve yakınları ise devamlı olarak ödüllendiriliyor ve paralar haksız yere hep onlara akıyor.

12 yıldır bu ülkede kendi veya eşi/yakınları türbanlı olmayanlar hiç bir kamusal göreve atanmıyor. Tersine ya istifaya zorlanıyor, ya görevden alınıyor, ya kızağa çekiliyor ya da tuzaklarla dekarte ediliyor. Terfi edememelerini, maaşlarına zam yapılmadığını, sürgüne yollandıklarını vs yazmıyorum bile...

12 yıldır türban üzerinden müthiş bir ayrımcılık yapılıyor ve başı kapalılar devamlı ödüllendirilirken, başı açıklar devamlı cezalandırılıyor...

Ama her nedense rencide olanlar hep türbanlı ve tesettürlüler...

Evet ortada bir eziklik var ki çok kolay bir şekilde incinip, kırılabiliyorlar...

Neden?

Çünkü onların devasa bir çoğunluğu özgür iradeleriyle değil, baskı, zorlama, teşvik, menfaat ve devamlı bir kapanma propangası nedeniyle kapandılar...

İktidar, cemaatler ve tarikatler tarafından ''namussuz'' görünen kadınlar ise kapanma durumlarında elde edecekleri menfaatleri ellerinin tersiyle iterek özgür iradelerinden baskı ve menfaat karşılığında feragat etmediler.

Senin kız kardeşin hakkında bir şey diyemem. Kapalı kesimin çok marjinal bireylerinden biri olabilir.

Ancak genel itibariyle türbanlı ve tesettürlü olanların başı açıklar karşısında kendilerini ezik hisetmeleri ve kolayca incinmeleri boşuna değildir...