Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.05.15, 11:55   #53
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 989
Ettiği Teşekkür: 46046
Aldığı Teşekkür: 39621
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türban Nedir?

Öncelikle... Madem konu türban, o halde tartışma bu eksende sürmeli!

@Ekin harika bir yorum yapmış.

@Zeynep Sappho da Ekin' i şu şekilde cevaplamış.

Alıntı:
İste @Ekin bende senin gibi düşünü yorum ve anlatmaya çalışıyorum ama anlayan yok. Başörtüsü = baskı, başı örtülü = ezik, kendi kararlarını vermekten aciz, zavallı bu insanların gözünde.
Ekin, inandığı ve çıkarcı bir düşünce gözetmeden başını kapatan insanlarla bir empati kurmuş ve çıkar için kapananları bu empatinin dışında bırakmış... Bu hepimiz için de böyle olmalıdır.

Zeynep Sappho ise empatiyi kapanan herkese kadar genişletmiş. Niyeti bu mudur bilmiyorum ama sanki kapanan herkesin inandığı için ve kendi özgür iradesiyle kapandğı biçiminde bir savunu içinde görünüyor.

Eğer Zeynep böyle bir görüş sahibi ise, bunun kesinlikle böyle olmadığını kendisinin de bilmesi gerekiyor.

Yukarıda son 12 yılda kapananların nasıl hızla çoğaldığını, açıkların nasıl cezalandırılıp ''kötü kadın'' yerine konurken, kapalıların nasıl ödüllendirildiğini yazmıştım. Yeniden devletin tüm olanaklarını kadınları kapatmak üzerine kullandığını, kapanan kadınların ailecek nasıl ihalelerle, işle, terfi ve atamalarla ve çeşitli haksız kıyaklarla ödüllendirilirken; açıkların ve ailelerinin nasıl hak ettiklerinden bile mahrum bırakıldığını bir kere daha yazmaya gerek duymuyorum. Hak ettiklerinden bile mahrum edilen, kapanırlarsa kendilerine de kıyaklar yapılacak başı açık insanların bu kıyakları reddederek şu anda ellerinde olanlardan bile mahrum kalmayı göze alması onların iradi bir tavır aldığını gösterir.

Tavır açıktır: ''Başımı kapatarak hak etmediğim hiç bir şeyi istemiyorum!''

Ama öte yanda özellikle AKP iktidarında hak etmediklerini elde etmek üzere kapanmış ve son 12 yılda mantar gibi bitmiş bir türbanlılar ordusu karşımıza çıktı. Kimse bu kapanma modasının çıkar karşılığı olmadığını iddia etmesin!

Aslında kapalılar da dahil tüm toplum, bu kapanma furyasının hak etmediklerine kolay yoldan konmayı uman erkeklerin bunun yolunu eşlerini ve kızlarını kapatmak olduğunu görmesinden kaynaklandığını bal gibi biliyor. Çevremize de baktığımızda son 12 yılda kapanan tüm bayanların eşlerine ve babalarına iktidar tarafından çıkar sağlandığını kolayca görebiliyoruz.

Ha elbette bu ülkede iyi niyetle kapanan insanlar da var. Onlar az. Hem de çok az... Onları Gezi eylemlerinde gördük... 10 Kasım' da Anıtkabir' de, milli bayramlarda alanlarda gördük ama azlar... Biz onlarla başları açık ya da kapalı olsun fark etmez, zaten omuz omuzayız...

.....

İktidarın yandaşlarını Zengin etmek için neden olduğu Soma faciası şu anda yıl dönümü de olması itibarıyle en belirgin örneklerden biridir...

Soma' da AKP ortalama % 50 oy alır. Faciada ölenlerin çoğu oylarını AKP' ye vermişlerdir ve eşleri ve kızları da kapalıdır.

Facianın sorumluları belli... Facianın sorumlularının hepsinin eşleri, anaları ve kızları türbanlı...

Ve Soma faciasını protesto edenlere bakın... Protestocu bayanların hepsinin başları açık ve o başları türbanlı dul kadınların haklarını savunuyorlar...Hem de tomalarla, akreplerle, biber gazlarıyla, joplarla karşı karşıya gelerek... Yakalanma, dayak yeme, fişlenme ve okuldan, işten atılma riskine rağmen...

Peki nerde türbanlılar? Neden o eşleri ölen türbanlı dulları savunmak onlara değil de başı açık kadınlara düşer? Ve neden o türbanlıların devasa bir çoğunluğu hala iktidarın yanındadır?

Üniversitelerde türban özgürlüğü eylemlerini hatırlayın... Başı açık kızlar, türbanlılar türbanlarıyla okuyabilsin diye türbanlılardan çok daha fazla çalışıp eylemler yaptılar...
Peki türbanlılar bir kere bile olsun akademik demokratik talepleri için (ki bu talepler türbanlıları da kapsar) meydanlarda saçlarından tutulup, polis otobüslerine bindirilirken hiç başı açıkların yardımına koştular mı? Hayır. Tersine çoğu o başı açık kızları ''polise karşı gelen teröristler'' yerine koyup, iktidardan yana tavır aldılar.

Bakın marjinali dışta bırakıyorum. Küçük bir kısmını samimi buluyorum ve genelleme yapıyorum.

Tamam... Türbanlılarla empati kuralım...

Kuralım da...

Bana çıksın biri türbanlılarla empati kurmamız için tek bir geçerli neden göstersin.