Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.05.15, 20:07   #10
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 225
Aldığı Teşekkür: 1354
Rep Derecesi : Livan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Saray’a 8 Dönüm Daha Verildi

Padişahların şairleri olurmuş elllerinin altında. Kendilerine kasideler methiyeler yazsın isterlermiş. Padişah'ın biri de şairinden bir kaside yazmasını istemiş. Şair, durumdan vazife çıkarmış. Başlamış şiir yazmaya. Günlerce yazmış. Şiiri tamamlamış, padişahın huzuruna çıkmış. Şiirini padişaha takdim etmiş. Padişah almış şiiri okumuş. Mükemmel bir şiir. 'Padişahım sen büyüksün, padişahım sen cihan padişahısın, padişahım sen saltanat sahibisin, padişahım sen mülk sahibisin, padişahım sen asarsın kesersin, atarsın tutarsın, uçarsın kaçarsın...!' Yazmış da yazmış şair. Şiirin son beytine gelmiş sıra. 'Padişahım sen Hz Ali'den daha cesaretlesin.' Son beyti böyle. Padişah çok beğenmiş şiiri. 'Tebrik ederim şair, harika şiir yazmışsın' demiş. Az bi düşünmüş padişah. Şiirin harika olmuş ama, bişey kafama takıldı demiş. Nedir padişahım? Şiirin son beytinde, 'padişahım sen Hz Ali kadar cesaretlisin' diye yazmamışsın da, 'Hz Ali'den daha cesaretlisin diye yazmışsın' demiş. Şair, hımm anladım padişahım demiş ve açıklamış. Şöyle padişahım, haklısınız aslında, Hz Ali'de kimseden korkmazdı, sen de kimseden korkmuyosun. Bu açıdan bakıldığında, Hz Ali'yle eşitsiniz. Ancak, bir şey aklıma geldi, düşündüm, Hz Ali'nin eninde sonunda korktuğu biri vardı. Bu durum aklıma gelince eşitlik bozuldu ve 'Hz Ali'den daha cesaretlisin diye yazdım.' Padişah, 'kimden korkarmış Hz Ali' diye sormuş şaire. Şair de 'Allah'tan padişahım...!'