Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.05.15, 03:35   #11
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2670
Ettiği Teşekkür: 165386
Aldığı Teşekkür: 185347
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Araç Çizikleri Hakkında

İşin uzmanı geldi.. Şaka elbette herkes bu konuda farklı bilgilere illaki sahiptir.

Çizik arabadan hiç haz etmem..

2 yıl önce aldığım otomobilde ufak tefek çizikler var diye, komple boyattım, illaki sıfır gibi olmalı.

Şimdi; MooN otomobilin yeni. Bazı kişiler çizik nedeniyle boyattım diyor, daha sonra darbeli olduğu anlaşılıyor. İnsanlara güven yok.

Otomobilinin neresini boyatıyorsan, önce birkaç fotoğraf çek. Elinde bulunsun. Neden boyatıldığına dair ispat babında herkes bunu yapıyor artık.

Plastik kaplama da bir çözüm. Ben kaplama yaptıracaktım, pahalı geldi. Zira, kaplama yapılacak yer düzgün olmalı, çizik olur ise kaplamada belli olur. Kaplama yapan kişi de bunu zaten söyler. Yani, çizık olan yer macun ile düzeltilir, zımpara olur, ondan sonra kaplama yapılır. Kaplamanın avantajı bir günde koca otomobilin her yeri kaplanıp, teslim ediliyor.

Burada bir otonun tümüyle kaplanması 2 bin TL civarında, kullanılan malzeme kalitesi ve malzeme seçeneğine göre 3 bine kadar çıkıyor. (Kaportadaki ezik, çatlak, çizikleri yaptırmak hariç)

* * *

Usta boyacı yama da yapar, opak boyalarda yama pek belli olmaz. Metalik denilen akrilik boyalarda bile yama pek belli olmuyor.

Beyaz da olsa, her otomobil markasının beyazı farklıdır. Aristo da bahsetmiş, otomobilin kaputunun içinde boyanın renk kodu yazan bir etiket görürsün, o etikette otomobildeki kullanılan renk kodu yazar. Oto boyası satanlara (Genellikle oto sanayilerinde olur) o kodu vereceksin, o koda göre bilgisayarlı makine boya yapılacak, gramajı önemli değil, sen istediğin kadar yaptırırsın. Yetecek kadar boya yaptırıp kendin rotüş yap. Beğenmez isen, boyatacaksın artık. Ama dediğim gibi boyatmadan önce illaki fotoğraflarını çek ve sakla, otoyu satarken lazım olur.

3 yaşındaki bir otomobilimi Diyarbakır'da boydan boya çizdiler diye sattıydım.

Kaskon var ise, kasko şirketin ile bir görüş. Belirli hasarlar kaskoyu bozmuyor.

Geçmiş olsun. Cana gelmesin

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.