Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.05.15, 22:37   #102
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 48
Konular: 1
Mesajlar: 399
Ettiği Teşekkür: 243
Aldığı Teşekkür: 1511
Rep Derecesi : Livan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Dostların 19 Mayıs dilek ve temennilerine, heyecan ve coşkularına ben de katılıyorum. Büyük Atatürk, ruhun şad olsun.

Fırsattan istifade, bu başlıkta biraz içimi dökebilirim. Bişeylere kızgınım, dertliyim ve söyleyecek sözlerim var.

Adları unutulmaya (unutturulmaya) yüz tutmuş 19 Mayıs'lar, Cumhuriyetler, 23 Nisanlar...

'19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'... Bu tırnak içinde yazdığımı, birlikte tekrar okuyalım lütfen. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı... Okuduk. 19, ondokuz mucisesi değil. Bildiğimiz 18'den sonra gelen 19. Mayıs da bizim Mayıs. Ne sıcak, ne soğuk ayımız.

'Gençlik...' Gençler değil, delikanlılar da değil. Gençlik. Vurdum duymazlık çağıdır bazen gençlik. Bunalımlar, öfkeler, çatışmalar ve kaygılar dönemidir. Kendi kendisiyle ve çevresiyle sürtüşme ve savaşma dönemidir. Ancak, yalnız olumsuzlukların toplandığı bir çağ değildir gençlik. Gençlik tatlı hayallerin, tutkuların ve idealist düşüncelerin filizlendiği, sıkı arkadaşlıkların, ilk sevgilerin yaşandığı dönemdir. Yeniliğe ve ileriye doğru atılımların yapıldığı, kendini kanıtlama ve kendi kimliğini arayıp bulma çabalarının yoğunlaştığı dönemdir. Geleceğin güvencesidir gençlik. Ancak ne ekersek onu biçeriz. Eğitilmiş, sağlıklı, katılımcı bir gençlik olmadan toplumsal gelişme kalıcı olmaz.

Bayram... Coşku olacak, barış olacak, ağız tadı olacak. Dost eller, dost yüzler olacak. Özlemler, hayaller paylaşılacak. Kaygının, stresin, ajitasyonun, ümitsizliğin, güvensizliğin olmadığı bir zaman, bir gün, bir an olacak. Dudak bükenlerin, mırın kırın edenlerin olduğu yerde bayram olmaz.

Gençlik Bayramı. Yaklaşık, 12-20 yaş arasına gençlik yaşı diyoruz. Bu yaş çocukları okullarda. 9,10,11 ve 12. sınıflarda. 12. sınıfların bir ay sonra LYS'leri var. Yüzlerinde yorgunluk ve ümitsizlik var. Diğer sınıfların ortak yazılı sınav haftasının tam ortasındalar. Stres, kaygı, yorgunluk ve tahammülsüzlük halleri var.

19 Mayıs'ı tatil ediyosunuz. Resmi tatil. Sonra çocuklara okula gelin bayram yapacağız diyosunuz. Son nesil gençlerinin, Atatürk ve Atatürk'çe işlerle ilgili duyduklarının yarısı olumsuz sözlerdir. Atatürk, bağımsızlık ve 19 Mayıs heyecanları falan yoktur. Çocuklar okula gelmek yerine, parkları, kafeleri, eğlence yerlerini tercih ederler. Okulun bahçesinde, güneşin altında bağımsızlık şiirleri dinlemek hiç de cazip bir şey değil. Çocuklar okula kutlamalara gelmezler. Şehrin göbeğinde yapılan genel kutlamaların çoğu kalktı, olanlar da tamamen göstermelik, yalandan bişeyler.

Ortada bayram falan yok. Bayramlarımızı çaldılar. Bayramlar, geçmişlerin ruhuna fatiha okuma fırsatı sağlarlardı bize. Şimdi, adları unutulmaya yüz tuttu bayramların, fatihaya kendileri muhtaç oldular bayramlar.
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.