Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.05.15, 11:26   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1473
Mesajlar: 7,530
Ettiği Teşekkür: 29734
Aldığı Teşekkür: 33076
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Merkez Türkiye Nedir? Ne Kadar Gerçekçidir?


CHP’nin bir süredir duyurduğu “Yüzyılın Projesi” bugün yapılan lansman ile tanıtıldı. Peki “Merkez Türkiye” adı verilen bu proje neler vaadediyor, gerçekten uygulanabilir mi ve gerçekleştirildiği takdirde gerçekten ülkemizi kalkındıracak bir ivme kazandırabilir mi? CHP’nin bugün açıklamış olduğu bilgilerden yola çıkarak sizler için gerçekçi bir değerlenirme yapmaya çalıştık.
Merkez Türkiye nedir?

CHP’nin hazırlamış olduğu sunum videosundan (ki eğer izlemediyseniz yazıya devam etmeden önce aşağıdan izlemenizi tavsiye ederiz) anlaşıldığı kadarıyla Merkez Türkiye, ülkemizin jeopolitik önemini kullanarak gerek sanayi gerekse lojistik ve dış ticaret anlamında kalkınmayı sağlayacak projeler bütünü ve bu projelerin yürütülebilmesi için yaratılacak merkez üssün ortak adı.

Merkez Türkiye Tanıtım Videosu


Forum Gerçek Flash DosyasıProjeyle ilgili akıllara gelen ilk soru veya getirilebilecek en önemli eleştirilerin başında ise Merkez Türkiye’nin gerçekten uygulanabilir olup olmadığıyla ilgili. Bunun cevabını dışarıdan bakarak verebilmek bir hayli zor çünkü projenin gerçekleşmesi sürecinde etkilenebileceği çok fazla iç ve dış faktör var ve bunların bazılarını şöyle özetleyebiliriz:
  • Ülkemizin makroekonomik gidişatı ve şu anki durumu
  • Ülkemizin komşularıyla olan ilişkisi
  • Komşularımızın ekonomik ve siyasi stabilitesi
  • Diğer ülkelerin bu proje kapsamıyla kendileri açısından ortaya çıkabilecek rekabet koşullarına veya ekonomik etkilere nasıl tepki gösterecekleri
  • Projenin kendi kapsamı içindeki nihai hedeflerine ulaşabilmesi için atılması gereken (sadece bir video hazırlamaktan öte somut) adımların tam olarak kim tarafından nasıl planlanıp, nasıl hayata geçirileceği
Bu liste daha epeyce uzatılabilir şüphesiz ki, fakat Merkez Türkiye’nin yapmaya çalıştığı şeyi doğrudan ele alırsak, ilk bakışta aslında gayet akılcı ve ileriye yönelik doğru adımlar içeren alt projelerden oluştuğunu görebiliyoruz, en azından teoride.

Bu tür projelerin, en mantıklı ve detaylı şekilde planlanmış olsalar bile soru işaretleri oluşturmaları ve eleştirilere hedef olmaları kaçınılmazdır.

Yine de sıfırdan bir kent oluşturmak daha önce denenmemiş bir şey değil ve dünyada halihazırda örnekleri mevcut. Günümüzde artık yapay adaların bile oluşturulabildiği teknolojik imkanlara sahipken böyle bir şehrin fiziksel olarak inşası o kadar da zor değil.
Önemli olan ise şehre yüklenen misyonları ne kadar layığıyla yerine getirebileceği.

Siyasi ve ticari engeller Merkez Türkiye projesini ne kadar etkiler?

Projenin açıklanmasının üzerinden henüz kısa bir süre geçmişken bile hükümetten tepkiler gelmeye başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada projeyi MegaKöy olarak değerlendirdi.

Önümüzdeki günlerde hükümet cephesinden bu konuyla ilgili daha çok fazla söz duyacağımıza şüphe yok…

Proje doğru şekilde pazarlanabildi mi?

Daha henüz projenin duyurulmasındaki ilk aşamadayız, bundan sonra CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapacağı mitinglerde eminiz ki Merkez Türkiye projesinin tanıtımına ağırlık verecektir.

Bu sene oldukça kuvvetli bir sosyal medya kampanyası ile seçim hazırlıklarını sürdüren CHP’nin, her ne kadar internette çok fazla ses getirmiş olsa da Merkez Türkiye konusunda biraz zayıf kalmış olduğunu söyleyebiliriz, gerçi belki önümüzdeki günlerde bununla ilgili çeşitli şeyler planlamışlardır ve tanıtım videosunun sindirilmesini bekliyor olabilirler fakat ilk etapta dikkat çeken ve tanıtımı tamamlayabilecek çeşitli şeyler var:
  • Projenin resmi bir web sitesi yok, veya varsa bile tanıtımı yapılmadı
  • Twitter, Facebook vb. resmi hesaplar yok, veya tanıtımı yeterince yapılmadı
Bunlara ek olarak tanıtım videosunda da bazı şeyler daha farklı olabilirdi, örneğin:
  • Kullanılan çok fazla stock görüntü yerine özgün çekimlere ağırlık verilebilirdi
  • Kurulması planan “kent” tasarımı daha detaylı olarak halka aksettirilebilirdi, çok ön bir konsept tasarım olarak bile.
  • Biraz daha halkın anlayacağı dilden bir hitabet tarzı kullanılabilirdi.
Elbette bütün bunların önümüzdeki günlerde kampanyaya destek olarak hazırlanacak materyallerde giderilme ihtimali var, bekleyip göreceğiz.

Bu proje gerçekleşir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tür projelerin hayata geçmesinde çok fazla bilinmeyen var fakat eğer CHP gerçekten de bu fikri ortaya atmadan önce sağlam bir ön hazırlık ve planlama yaptıysa bu denklemi çözme ihtimali var. İşin aslı şu ki, bu tür bir proje Türkiye’nin belki 50 yıldır eksikliğini çektiği sanayi ve ticari şeylere parmak basıyor ve en azından teoride yapılamayacak bir şey değil.

Gönül isterdi ki biraz daha teknoloji ve bilişim alanında genişletilsin bu proje fakat belki de önümüzdeki günlerde o alanda da bazı atılımlar göreceğiz Merkez Türkiye kapsamında.

Kafakutu.com

__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti