Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.06.15, 14:49   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6015
Mesajlar: 25,877
Ettiği Teşekkür: 100820
Aldığı Teşekkür: 141721
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Hukuk İmama Uydu: İmam Nikahı İçin Resmi Nikah Şartı Kaldırıldı

Hukuk imama uydu: İmam nikahı için resmi nikah şartı kaldırıldı

Anayasa Mahkemesi, imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırdı. Resmi nikâhtan önce imam nikahı kıyan çiftlere iki aydan altı aya kadar hapis cezası veren maddeyi oy çokluğuyla ile iptal etti. Karar avukatlar ve kadın hakları savunucuları tarafından tepkiyle karşılanırken "Dini nikâhın resmi nikâhın alternatifi mi olacak?", "çocuk istismarcılarından ve çok eşli erkeklerden oluşan bir toplum mu istiyoruz?" sorularını da akıllara getirdi.

Kararının gerekçesi jet hızıyla açıklandı: Dini özgürlük!


Anayasa Mahkemesi, resmi nikah öncesi dini nikah yaptıranlara ceza verilmesini içeren Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili madddesini iptal kararı, 4'e karşı 12 oyla alındı. Mahkeme, karara gerekçe olarak, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü ile özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olmasını gösterdi.

Oysaki Resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyordu.

Hafıza yoklama: 1999’da aynı başvuru reddedilmişti


Anayasa Mahkemesi, resmi nikah öncesi dini nikah yaptıranlara ceza verilmesini içeren Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddesini iptal kararı, 4'e karşı 12 oyla alındı. Mahkeme, karara gerekçe olarak, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü ile özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olmasını gösterdi.

AYM, Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığı döneminde 24 Kasım 1999 tarihinde benzer bir iptal istemini, oybirliğiyle reddedip düzenlemenin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olmadığı belirtmişti.

Kadın ve çocuğu terk eden eşler için cesaretlendirici bir karar

Nikah akdi bir sözleşmedir ve kazanılan haklar adına mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Bu karar resmi nikahın gerekliliğini ortadan kaldırmaz; fakat Dini nikâhın resmi nikâhın alternatifi haline gelerek kadını kamusal ve özle alanda güvencesiz bırakacak. Ayrılmalarda, ölümlerde kadının da çocuğun da kanunen hiçbir hakkı olmayacak.
Ayrıca sitemin de resmi nikah üzerine kurulduğunu düşünürsek miras hakkından çocuğun neshebi gibi konularda ciddi sorunlar ortaya çıkacak.

AYM, imam nikahıyla gelin edilen çocukları meşrulaştırdı


Avukatlar ve kadın hakları savunucuları da karara tepkili. Hak savunucularının ortak cümlesi, bu kararın erken yaşta ve zorla evliliklerin önünü açacağı ve kadını güvencesiz bırakacağı yönünde.
Anayasa Mahkemesi verdiği bu skandal karar ile çocuk cinsel istismarının önüne geçecek son duvarı da yıkmış oldu. Böylece her üç evlilikten birinin çocuk evliliği olduğu ülkemizde çocuk yaşta evlilikler hızla artacak.

Çok eşliliği patlatacak

İmam nikâhının nicel anlamda herhangi bir sınırlaması olmadığını düşünürsek, resmi nikâhlı eş aynı zamanda birden fazla kadın ile imam nikahı da kıyabilecek.

Türk kadınları için bir güvence olan resmi nikâhın yerine imam nikâhı ön plana çıkarılması kadını sosyal haklardan yoksun bırakacağı gibi toplumda hiçsizleştirecekte.

Kaynak
__________________


Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.