Konu: Benzerlikler
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.06.15, 12:58   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 541
Mesajlar: 2,815
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11418
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Benzerlikler

BENZERLİKLER
14 Mayıs 1950 tarihi Türkiye için bir dönüm noktası idi. Aydın ilinden bir toprak ağası aynı zamanda bir hukukçu olan Adnan Menderes CHP içinden koparak kurtuluş savaşı dönemi ve sonrasının flaş isimlerinden Celal Bayar ile DP'yi kurmuş girdiği seçimleri kazanmıştı.
Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş felsefesinde demokrasi, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından siyasi partiler vardı. 1920-1946 yılları arasında dünya ve Türkiye gerçekleri düşünüldüğünde Atatürk'ün çok istemesine rağmen çok partili hayata geçilememiş, buna rağmen o tarihe kadar oluşan parlamentoda halkın temsilcilerinden bazıları Atatürk, İnönü dahil herkesi kıyasıya eleştirmekten çekinmemiş, eleştirilerinden dolayı kimse vatan haini, ajan, casus ilan edilmemişti.


14 Mayıs 1950 Türkiye için hem bir kırılma ve dönüm noktası hem de
çok partili sisteme geçişte 10 yıllık siyasi iktidarın, yaptıkları ile öngörülen demokrasiye darbe vurması, yapılacakların daha korkunç ve büyük boyutlarını önleme adına ancak bir askeri ihtilal ile önlenebilmiştir.Demokrasinin en büyük nimetlerinden olan seçimle gelen Adnan Menderes diktatorya deyiminin hafif kalacağı bir yönetimi Türkiye için uygun gördü ve her alanda uygulamaya başladı. Örneğin:*Din ile siyasetin harman edildiği dönemin başlangıcıdır Menderes dönemi!


*Cumhuriyetin devrim yasalarından biri kabul edilen kılık kıyafet, şapka devrimine aykırı düşüncelerin başlangıcı; şapka kaldırılsın, yerine fes konulsun, kadınların kıyafeti çarşaf olsun, medeni kanun yerine şeriat hükümleri hakim olsun, çok kadınla evlenmek caiz ve cari olsun, Arap alfabesi yeniden gelsin tezlerinin ortaya konup, bu düşüncelere sıcak bakılan bir dönemin adıdır Menderes dönemi!*1954 yılında tekrar edilen genel seçimlerde başarı sağlayıp siyaseten iktidarı sürdüren Menderes Cumhuriyetin isim yapmış ve bir çoğu şimdilerde hakkın rahmetine kavuşmuş olan düşün ve yazın insanlarını yazılarından, yazdıkları kitaplardan dolayı tutuklatmış, bir çoklarını mahkum ettirmiştir. Halkın heyacanlanıp galayana gelmesine sebep olacak haber yayınları keza meclis görüşme yayınları yasak edilmiştir.


*Hükümeti eleştirmek, hükümetin manevi şahsiyetine hakaret kabul edildiğinden yasaktır! İlan edilen sıkı yönetimleri ve uygulamalarını eleştirmek yasaktır!


*Nato ile haber yapmak yasaktır!


*Yokluk, yoksulluk, fakirlik, darlık, kıtlık haberlerini vermek, haber yapmak yasaktır!*Türkiye'de ve Menderes döneminde meydana gelmiş en önemli toplumsal olaylardan biriı olan ve 6 Eylül olayları olarak bilinen olayları köministler yaptı dersen serbest yoksa yasaktır!*Gazetelerin ikinci baskı yapması, magazin haberleri, kadın haberleri yasaktır! Bir çok gazete hükümet yasaklarına uymadığı gerekçesi ile kapatılmıştır.


*Günümüzde besleme basın olarak bilinen güya basın insanı ve basın nasıl mali açıdan destek görüp reklam pastaları ile semirtildi ise, bunun başlangıcı ve mucidi Menderes dönemidir. Şimdilerde bir çok insanın korkusu AKP'ye bilgisi, ilgisi ve izni olmadan üye yapılmak ise bunun mucidi Menderes dönemi olup, vatan cephesi dedikleri sözüm ona DP'nin yan koluna mezarlıklarda yatan insanlar dahi üye yapılmış TRT Radyo'larından 24 saat kesintisiz üye isimleri okunmuştur.*Vali ve Kaymakam'ların DP il başkanı gibi çalıştıkları, hani günümüzde AKP'nin Vali ve Kaymakam'ları var ya, aynı şimdikilerden daha şevkle DP ve Menderes için çalışan Vali, Kaymakam, Polis şefleri, polisler, devlet memurları ve bürokrasinin her kademesinde çalışan ve çalıştırılanlarında mucidi Menderes dönemidir.


*Muhalefet liderlerinden İnönü, Bölükbaşı vb isimlerin başına gelenler getirilenler ise günümüzde kaset facialarından daha beter öldüresiye idi, bu olayların mucidi buluş sahibi ve uygulayıcısı Menderes ve dönemi idi. Ekonomik, sosyal, siyasal ve ülke geleceğini ipotek altına koyacak uygulamaların mucidi, karşı çıkanların zalim despotu idi Menderes! Karakollarında filistin askısının, falakanın eksik olmadığı, Polis'in tıpkı bu günkü gibi ayrıcalıklı bir zümre, halktan yana değil Menderesten yana bir işkence aracı idi. Kötülükleri, hıyanete varan uygulamaları ile günümüz son 13 yılı idarecileri ile o kadar çok benzeşen, uyuşan, örtüşen yanları var ki, insan olursa bu kadar olur demekten kendini alamıyor. 1950-1960 döneminin saniyen akla ilk gelenlerini ancak yazabildik, çoğu zaten önemli yazar çizerler tarafından yazılmış kitaplaştırılmış raflarda ve kütüphanelerde durmaktadır.05/06/2015
Mustafa AKTEN
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti