Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.06.15, 11:05   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Hatalar, Hatadan Dönme, Öz Eleştiri ve Özür

Hatalar, Hatadan Dönme, Öz Eleştiri ve Özür

İnsanlar çoğunlukla sıradanlık ile ana babayı seçme hakkı olmadan dünyaya gelir, dünyaya gelmelerine vesile olan ebeveynler, çocuklarının zıpırlıklarından, havayi, vurdumduymaz, doymayan iştahlarından dolayı hep bana Rap bana deyişlerinden bir yere kadar sorumludurlar.

İnsanlar genelde büyüyüp gelişirken bebeklik ve çocukluk denilen dönem sonunda ergenlik ve sonra iyi aile, çevre, okul terbiyesi ile yetişirse yetişkin insan payesine mazhar olurlar. Her yetişkin insan mutlaka mütekâmil insan olmaz. Yetişkin insanlar içinden eser bırakan, ufkunu açmış, mütekâmil olmanın ötesine geçmiş, topluma hatta toplumlara mal olmuş, tarihin, tarihçilerin sitayişle, övgü ile hatta her konu açıldığında teşekkürle andığı sıra dışı insanlar olur bazen. Birde bunun tersi adı geçtiğinde etrafına çevresine, ailesine, mensubu olduğu ırkına ve milletine zararlar veren, hataları, ayıpları, özürleri hep tartışılan, tenkit edilen, siyasi ahlak, ticari ahlak, sosyal ahlak, idari ahlak, dini ahlak, medeni, edebi ve bireysel ahlak yoksunluğu toplum nazarında tescillenen ama hatalarından, ahlaki düşkünlüklerinden dolayı öz eleştiri yapıp eksik yanlarından dolayı özür dileyip toplum önünden kendilerini kamufle edercesine kaybolmayı becermiş adı insan olan az insan bulunur.


“Hatalarını kabul edenler hatalarını anlamış, pişman olmuş, bir daha aynı hatayı işlememeye karar vermiş kimselerdir. Fakat suçlarını tevile (bahane ve mazeretle saptırmaya) ve savunmaya kalkışanlar aynı yolda devam edecekler demektir.”
Mustafa Kemal Atatürk


Hataları bir ölçüde düzeltmenin yolu, topluma daha fazla zarar vermeden bulundukları toplumsal, siyasal, idari, sosyal makamlardan ayrılmaktan geçer. Hatalardan, kusurlardan, bilerek bilmeyerek yapılan ve başka insanların zarar görmesine neden olan davranışların önüne geçmek için, önce kendine dürüst olmaktan geçer. Bazı değerler kendine dürüst olmakla eş değerdedir. İnsanlar, büyük ölçüde büyük toplulukların nefrete varan tepkisini çekiyorsa, antipati, iğrenti duyularak sesi duyulmak, resmi, kendisi görülmek istenmiyorsa, bir çok insan sesini duyduğunda, resmini gördüğünde, tv ekranlarından seyrettiğinde menfi olarak vücut kimyası bozuluyorsa buna neden olan insanlar bunların farkına varabilmelidir., Ben nerede hata yaptım sorusunu kendine sorabilmelidir. Tarih kendini büyük gören, kibirden bastığı yerin önündeki derin ölüm kuyusunu görmeyen, yaptıkları ile lanet ile anılan ahlak düşkünü nice siyaset, ticaret, düşün ve hatta bilim adamları ve idareci geçinenler ile doludur.

İnsanların, tutkuları, yargıları, fikirleri, egoları, zaafları, saplantıları, hayata, siyasete, dine, ilme, fenne, sosyal yaşama, medeniyet denilen olguya bakış açıları büyük toplumlar ile örtüşmüyorsa, kabul görmüyorsa, şeklen ve fikren, çeşitli yollarla kendine edindiği yandaşların yoldaşların dışında büyük toplulukların nefreti şahsı üzerinde toplanıyorsa ve hala bulundukları noktadan ayrılmadan kalmayı düşünüyorlarsa;
“Nas ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” sözüne uymak gerekir.


"Şu gerçekler dünya medeni toplumları nezdinde artık yoktur. Orta çağ ve gerilerinde kalan mistizim! İnsanların bir insana tabi olarak hayat sürdürmesi! Verilenlerle yetinerek yaşaması!
Doğuştan hakları olan bazı değerlerin kullanılması için, başka insanların izin ve icazetine bağlı olması!"

İnsana özgü değerler olan, soran, sorgulayan, düşünen, düşünüyorsa bende varım diyen, güzelliklerin, iyiliklerin farkında olan yobazlığı gericiliği ki her konuda yobazlığı örneğin; din, siyaset, ilim, sosyal yaşamdaki gericiliği kendine yaşam tarzı olarak kabul etmeyen ve dünya üzerinde varlıkları milyarlarla ifade edilen insanlar var artık müşterek yaşam alanımız olan dünyada!. Türkiye dahil bir çok ülkelerde gericiliği ve yobazlığı yaşam biçimi haline dönüştürmeye çalışan kıytırıklar olsada, başarıları kısıtlı, zamana bağlı olarak uzun süreli olmasada varlıkları inkar edilmeyecek şekilde dünyada ve ülkemiz Türkiye'de varlar. Mücadele kesintisiz bu kabil insanlara karşı ara vermeden verilerek mütekamil, yetişkin insanlar yanında çocuklar ve kadınlar bu kabil insanların tasallutundan kurtarılmalıdır.

09.06.2015 - Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.