Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.06.15, 15:20   #63
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 982
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39540
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Forum Gerçek 2015 Genel Seçim Sonuçları Tahmin Yarışması

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Zeynep Sappho Mesajı göster
@Aristo Yani HDPliler AKPden ödünç oylarını geri aldılar. O halde CHP ile alakası yok.

@ReaL niye bu kadar agrasif oluyorsun ki AKP ye giydirirken sorun yoktu arşive bakarsan AKPye çok ağır şeyler yazdım dahi forumun geneli öyle. Diğer partileri neden bu kadar savunuyorsun? Ben realistim ve böyle düşünüyorum bitti...

Ayrıca ödünç oyla ilgili her kafadan bir ses çıkıyor ben sizi dinlemek istedim. sorduğum soruların mantık dışı olmasından anlayacağını umuştum...

Ben yukarıda ayen çöyle yazmışım:

Alıntı:
Hadi diyelim ki CHP oylarının % 1 veya 2' si HDP' ye gitti.

Ama büyük şehirleri, Doğu ve Güenydoğu söz konusu olunca AKP oylarının % 9 ya da 10' u hangi partiye gitti?
Bunu yazdığım gibi seçimlerden önce de bazı sol ve alevi oyların HDP' ye gideceğini de yazmıştım.

Hatta 2011 seçimlerinde yine bazı CHP seçmeninin baraj sınırında görünen MHP' yi Meclis' e sokmak için MHP' ye taktik oy verdiğini de yazmıştım.

HDP, daha önceleri % 6-7 civarı oy alırken bu seçimlerde oyunu % 6-7 daha artırarak ikiye katladı. CHP ise hemen hemen 2011 seçimlerinde aldığı oy oranını korudu.

Zaten Gürsel Tekin' de bazı CHP seçmeninin HDP' ye oy verdiğini kabul ediyor. Ama bu oy oranı % 2' yi kesinlikle geçmez. Peki HDP' yi % 13 küsüre getiren oyların büyük çoğunluğu nerden geldi? Hiç kuşkusuz kürt kökenli AKP' lilerden...

Zaten o il il partilere göre renklendirilmiş 2011 ve 2015 oy haritalarını karşılaştırırsan daha önce AKP'' ye oy veren kürt seçmenin nasıl bu seçimlerde AKP' ye oy verdiğini daha kolay görebilirsin. AKP' nin büyük şehirlerde kaybettiği oyların çok büyük bir bölümü de yine HDP' ye gitti.

CHP, 2011 seçimlerdeki oranı koruduğuna göre AKP' nin kaybettiği oylardan CHP' ye akan oy yoktur veya yok gibidir.

AKP' den MHP' ye % 2 civarı oy kaymış gibi görünüyor.

Peki o kaybedilen % 10' un % 7-8 civarı hangi partiye gitti? Araştırmalarında gösterdiği gibi elbette ki AKP' ye.

Çünkü gericiler ve bölücüler sadece ruh değil, aynı zamanda beden ikizleridir.