Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.06.15, 22:45   #5
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 225
Aldığı Teşekkür: 1354
Rep Derecesi : Livan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: AKP Nasıl Eridi?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Asena Mesajı göster
AKP ne kadar kaybetmiş gibi görünsede kaybetmemiştir.Hayretler içinde seçimi izledim. Türkler hangi kritere bakıp oy veriyor anlamış değilim

Gelin anlamaya çalışalım. Türkler, en az Fransızlar kadar, İngilizler kadar, Amerikalılar kadar zeki bir millettir. Yaklaşık 18 milyon Türk bu partiye oy vermiş. Onsekiz milyon insanın toptan yanıldığını, aptal olduğunu düşünürsek, düşünmekle de kalmayıp iddia edersek, biraz dönüp, kendi aklımızı, kavrayışımızı ve muhakememizi gözden geçirmek en akıllıca yoldur.

Atatürk bizi aydınlığa çıkarmadı. Fani bir insanoğluydu. Öldü. Bize aydınlık yolu gösterdi.' Bilgi', dedi, 'bilim' dedi. 'Çalış, güven' dedi. 'İstiklal' dedi. 'Adalet, mülkün temelidir' dedi. Diye diye ömrünü bitirdi. Ruhu şad olsun.

Cumhuriyet kuruldu. Atatürk'lü Cumhuriyet dönemlerinde, Türk nüfusunun yüzde yetmişbeş'i köylerde yaşıyordu. Kara sabanla tarım yapılıyordu. Deri çarık dikip giyiyordu halk. Kara lastik çıktı. Bakkaldan çay şekeri almaya giderken, evden mendil götürecektiniz, poşet yoktu.

Yol iz yapıldı. Türk köylüsü, İstanbul'u, Ankara'yı, İzmir'i keşfetti. Göçtü göçtü göçtü. Büyük, kalabalık, cazibeli şehir-köyler oluştu. Okuma yazma bilmezdi Türk. Kızını olamazdı ama, oğlunu bari okutabilirdi. Oğlu okudu. Kız kardeşi de okuyabilirdi. Türk'ün oğlu, kızı okumaya çıktı. Kızdı, aklı kısaydı ama erkekler gibi de okuyabiliyordu. Şaşılacak bir şeydi. Türk'ün oğlu, kızı İstanbul'a, Ankara'ya, İzmir'e geldi. İlginç bir dünyaydı. İlişkiler, çelişkiler bambaşkaydı buralarda. Tarhana, mercimek çorbası parayla satılıyordu. Evde parayla kalınıyordu. Su bile parayla satılmaya başladı. Okumak için devlet para istiyordu. Şatafatlı, cazibeli bir dünyaydı. İnsanlar bi acayip giyiniyorlardı. Yüzleri gülen insanlar yaşıyordu buralarda.

Ben ne yapmalıydım? Bu dünyaya nasıl ayak uydurabilirdim? Yurt yapmıştı devlet bir kaç tane. İlk zamanlar yetiyodu. Anadolu köylüsü okumaya doymuyodu. Kim icat ettiyse şu okumayı. Bizim oğlana kıza yurt çıkmıyordu. Yurt yok, yetmiyo. Sıraya gir bekle, sene sonu sıra gelir.

Ben ikinci sınıf bir insanım. Ben bu insanlarla eşit değerde değilim. Ben iyi değilim. Ben işe yaramaz biriyim.

Bak oğlum, bak kızım, 'içinde bulunduğun çatışmanın, içinde bulunduğun zorlanmalı durumun sebebi şu gördüğün kimselerdir.' Hani Atatürk falan diyorlar ya, cumhuriyet falan diyorlar ya, çağdaşlık falan hani...' Eee ne yapmalıyım...? Hadi gel bizim dergaha gidelim. Sen bizim kardeşimizsin. Biz kardeşiz. Sıcak çorbanı içebilirsin burda. Sen değerlisin. Bizimle ol. Birlikte olalım. Düşman orda. Emin adımlarla yürüyelim. Okudun bitirdin okulunu. Sen akıllı dindar ve yakışıklı gençsin. Bizim cemaatten bir tüccarın kızı var. Sen de terbiyeli, namuslu, kocasına itaat edecek, aynı zamanda eğitimli bir kızsın. Bizim cemaatten bir tüccar var. Oğluna namuslu, evinin kadını, eğitimli bir kız arıyo, ne dersin...? Tamam olur. Bizim sulbümüzden dindar nesiller yetiştir Allah'ım...

Cumhuriyet, cumhuriyet hükumetleri, Türk köylüsünün kızına, oğluna bakacak yurtlar yapamadı. Türk köylüsünün kızına, oğluna, ısı bir tas çorba içiremedi. Sürüsünü kurda kuşa kaptırdı. Bu Cumhuriyet hükumetlerine yük değildi. Türk köylüsünün kızını oğlunu insan yerine koymadılar. Birileri insan yerine koydu. Sırtına elini dokundu. Türk köylüsü de yediği ekmeğe tekme vurmadı.

Yüksek sesle haykırmak isterim. Ekmeği yenmeyen adam, adamdan sayılmaz. Ekmeği yenmeyen kadın, kadından sayılmaz.

Otlakta ot yoksa, sürü, kenar köşeye kaçar, karnını doyurmak için. Çoban gaflete dalar, sürüsünü kurt kuş kapar. Sorumlu veya suçlu, kurtlar ve kuşlar mıdır?