Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.06.15, 00:57   #88
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 980
Ettiği Teşekkür: 45967
Aldığı Teşekkür: 39531
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Forum Gerçek 2015 Genel Seçim Sonuçları Tahmin Yarışması

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi kocausta Mesajı göster
Forumda mesaj yazmadan önce değişik konularda yüze yakın mesajı okudum, bunda amacım konular hakkında bilgi edinmek olduğu kadar forumun genel havasını ve üyelerini de tanıyabilmekti.

O cümle pek hoş gelmeyebilir, açayım:
Toplumdaki insanların ekonomik-sosyal yaşam içindeki pozisyonlarını kabaca ikiye ayırabiliriz; a) elini taşın altına sokup risk alarak birşeyler meydana getirmeye çalışanlar, b) bu insanların veya devletin yanında çalışıp hayatını en iyi şekilde devam ettirmeye çalışanlar.
İlk şıktaki insanlar genellikle iddialı, çalışkan, gözükara, fedakar tiplerdir; birşeyleri hedefleyip konforlarından bir süreliğine vazgeçebilirler; ve en önemlisi hep ileriyi düşünüp hesaplamaya çalışırlar.
B şıkkındakiler de genelde günlük konforunu arttırmaya yönelik uğraşırlar, akşam olduğunda herşeyi unutup kişisel mutluluğa odaklanırlar. İlerideki büyük hedefler için bügünün rahatından pek vazgeçmek istemezler...
Kısaca ve GENEL OLARAK toplumdaki insanların profilini bu şekilde özetleyebiliriz.
Genelde a şıkkındakiler haklarını pek düşünmezler, onlar için hep görevleri-sorumlulukları-mecburiyetleri sözkonusudur.
B şıkkındakilerin hep hakları vardır, genellikle haklarının yendiğini, emeklerinin sömürüldüğünü düşünürler, dünyaya az imkana-paraya sahip olarak gelmiş olmalarının bunlara neden olduğunu düşünürler.

Şimdi yukarıdaki açıklamam ışığında baktığınızda, başında bin türlü derdi olan, yapacağı işlerin planlamasıyla, en az kaynakla maximum faydayı sağlamanın hesabıyla kafa yoran bir kişinin bu forumlarda zaman harcaması biraz zordur.
Buna karşılık, akşam beşten sonra kafasını boşaltabilmiş bir işçi-memurun, ekmek elden-su gölden yaşayan bir öğrencinin buralarda takılıyor olması da gayet doğaldır.

Burada sadece bir tesbit sözkonusu, yoksa a şıkkındakilerin veya b şıkkındakilerin daha iyi veya kötü kişiler olması iddiası sözkonusu değil.

Buradaki çoğunluktan farklı bakıyor olmamın nedeni, "masanın her iki tarafında da" bulunmuş olmamdır.
Ben de vaktiyle öğrenciydim, birilerinin işçisiydim, birilerinin patronuydum.
Şimdi konulara daha geniş bir açıdan bakabiliyorum.

Haa, yazdıklarımı beğenmeyecek kişiler (özellikle b şıkkından) olacak ve bazıları da düşman gibi görüp nefret edebilecektir.
Sorun değil.
Şimdi bu yazdıkların için senden nefret etmek söz konusu olmaz da...

İnsanları bu a ve b gruplarında böyle tasnif etmek neyin nesidir?

Alıntı:
a) elini taşın altına sokup risk alarak birşeyler meydana getirmeye çalışanlar, b) bu insanların veya devletin yanında çalışıp hayatını en iyi şekilde devam ettirmeye çalışanlar.
Bu ülkede çok büyük bir özel sektör söz konusu... Neyse bu ayrı bir mesele...

A grubundaki insanlar ellerini taşın altına koydukları için zamanları olmazmış... Gece gündüz memleket için çalışırlarmış falan filan...

Bir düşün bakalım... Mesela ''elini taşın altına koyan Tayyip'' devletin bekaasına ne kadar zaman harcadı? Aynı Tayyip ailesinin, yakınlarının ve yandaşlarının bekaasına ne kadar zaman harcadı?

Sağ ve sığ zihniyet sayesinde bu memleketi yöneten o A grubundaki insanlar zamanlarının çok büyük bir bölümünü kendileri gibi olanların ihale, Arazi, rant, kariyer ve haksız para kazanması için harcıyor ve kendileri de sağladıkları çıkardan nasipleniyor.

Kimse bana gelip de en azından şu son 13 yıldır bu ülkeyi yönetenleri milli nedenlerden dolayı uykusuz ve zamansız kaldığını söylemesin! Uykusuz ve zamansız kaldılarsa devlet ve onun bekaası için değil, kendilerinin ve yandaşlarının çıkarı içindir.

Norveç, Lüksemburg, Almanya, Yeni Zellanda falan gibi ülkelerin hükümetleri ya da ordaki ''a grubu insanlar'' özel ziyaretler, özel durumlar olmadı mı, kanal kanal, medya medya, yandaş yandaş, meydan meydan gezmez, ihale, arazi ve rant planı yapmaz, devlet için yaptıkları mesaileri bitince evlerine gider insan gibi yaşarlar...

Bizimkiler hem çalacak, hem sıfırlayacak, hem pislikler ortaya çıkınca paraları sıfırlayıp, polisi, yargıyı baştan sona değiştirecek; sonra işin altından kalkamayınca bir araya gelip ''Suriye' ye 4 Adam yollayıp kendi ülkelerine füe atıp savaş çıkarma planları falan yapacak...

Elbette insani ve sosyal faaliyetlere zamanları kalmaz...

Sabahtan akşama kadar 24 saat konuşma yapan, hep karşımızda olan insanlar, müsaade ette zaman sorunu çeksinler... Onları zorlayan mı var?

Bayağı bir şaşkınlık durumuyla karşı karşıya kalmış gibisiniz...