Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.06.15, 00:33   #4
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yüzyılın Fırsatı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi alamancı Mesajı göster
Türkiye 7 Haziran seçimlerinden sonra tarihi bir fırsat yakalamıştır,şimdi bütün sorumluluk Millet tarafından kendilerine görev verilen CHP-MHP-HDP partilerindedir,
ya bu fırsatı heba edip Türkiye'yi tarih sayfasından silecek bir süreci başlatacaklar,
ya da Türk-Kürt bütün halkların ebediyen Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında mutlu yaşamalarını sağlayacaklardır.

Evet MHP ne derse desin, iddia ediyorum şu aşamada en doğru çözüm Kürtlere özerklik verilerek bölünmenin,parçalanmanın,bir iç savaş çıkmasının önünü tıkamalı,asırlardır iki kardeş gibi yaşamış biribiri ile akraba olmuş Türk ve Kürt vatandaşların bundan sonra da birlikte yaşamaları ancak bu şekilde sağlanabilir.
Esasen Kürtler'de Türkiye'den ayrılıp bağımsız bir devlet kurmanı her iki halkın da yok olması anlamını taşıdığının bilincide olup,bağımsızlık istememektedirler,istedikleri tek şey kendi halklarını kendilerinin idare edip Türklerle aynı devlet çatısı altında kardeşçe barış içerisinde yaşamaktır.

Bunun için bir CHP-MHP-HDP koalisyonu kurulmalıdır,
bu olmadığı taktirde bir CHP-MHP koalisyonu kurulup HDP tarafından desteklenmelidir,
bu da olmadığı takdirde br CHP azınlık hükümeti kurulup MHP ve HDP tarafından dışarıdan desteklenmelidir.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi alamancı Mesajı göster

Son çare AKP dışı MHP ve HDP destekli bir CHP azınlık hükümetidir. Türkiye’nin beklemeye tahammülü yoktur.
Böyle bir hükümet de rejimi rayına oturtacak,
Türkiye’yi bu rezil bataktan kurtaracak tüm yasal düzenlemeler ve önlemleri aldıktan sonra (zaten AKP dağılır) en geç bir yıl sonra da erken seçime gider.
Eğer bunlar yapılmazsa pusuda bekleyen Erdoğan 45 gün içinde hükümet kurulmadığı gerekçesiyle parlamentoyu fesheder, Türkiye’yi köy-kasaba dolaşarak “kardeşlerim, ben Türkiye’de istikrar ve güçlü bir hükümet olsun istedim, bunu yapmadınız. Dediğim oldu. Türkiye hükümetsiz kaldı. Artık tekrar aynı hatayı yapmayın” der,
yine mağduru oynayarak AKP’yi tekrar tek başına iktidar yapmaya çalışır.
Bu durumda AKP’den MHP’ye, CHP’den HDP’ye giden emanet oylar (aldatıldık diye) asıllarına rücu edip, geri dönebilir.
Bu da Bahçeli ve Demirtaş’ı tarihe gömer.
Hem kendileri, hem partileri, hem Türkiye’ye yazık etmiş olurlar.
Sevgili @alamancı,
Gözlem ve saptamalarınıza ben de katılıyorum.
Bu konuda yazdığım
HDP Mecliste, HDP'yi Barajı Aştıran Oylar AKP'den başlıklı yorumum da;

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

Peki CHP seçmeni (CHP'nin milletvekili çıkaramayacağının kesin olduğu illerde, ''AKP kazanmasın da HDP kazansın'' düşüncesiyle oy vermesi doğru mudur?
Yani AKP, HDP'den daha mı tehlikelidir?
(Bu konu başka bir başlıkta tartışılmalıdır ama) Evet bence AKP,Türk devleti ve milletine, toprağına, barışına, bütünlüğüne , HDP'den daha fazla zarar vermektedir, HDP'den daha tehlikelidir.
Çünkü, (en basit anlatımla) HDP' Türkiye'nin bir bölümünün bölünmesine yol açıp, diğer bireylerin yaşam tercih ve seçimlerine müdahalede bulunmazken,
AKP' hedeflediği çağdışı rejime ulaşabilmek için bir taraftan (kardeşi-kardeşe düşman edip) Türkiye'yi il il, mahalle mahalle,aile aile, market market, dernek dernek, hastahane hastahene , sonunda iç savaşa yol açacak (binbir parçaya) bölmektedir.
Bu anlamda (bence) AKP, HDP'den kat ve kat daha tehlikelidir.
Hükümet kurulumunda ''AKP'nin dışarıda bırakılması'' fikrine ben de katılıyorum ama kısa süre içerisinde belgeleriyle AKP'nin kirli çamaşırları ortaya dökülmeli, AKP'ye oy vermiş vatandaşlarımıza AKP'nin AK olmayıp ne kadar kirli olduğu gösterilmelidir.
Aynı koalisyon içerisinde yer alacak MHP ve HDP , (barışçı yollardan) kardeş kavgasına dönüşmeden ve bölünmeye yol açmadan bu günkü kara tablodan en zararsız nasıl çıkılacağının yolları aranmalıdır.
Yazmıştım.

Koalisyon Seçenekleri ve CHP'nin Tutumu Ne Olmalıdır?
Başlıklı konumda da,
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

1-CHP + MHP + HDP KOALİSYONU (AKP'yi iktidar dışında bırakabilecek tek koalisyon modeli)

13 Yıldır iktidarda olan AKP ve Tayyip Erdoğan'dan kurtulabilmek için kurulabilecek tek koalisyon modelinde en büyük zorluk MHP ile HDP'nin aynı koalisyon içerisinde olması.
Böylesi bir koalisyonun olmaması için (Başta AKP yandaşları olmak üzere) milliyetçi tabandan (MHP'ye) ''Bölücü teröristlerle kol kola oldukları'' ve ''solcularla birlikte hareket ettikleri'' suçlamaları yapılacak, MHP sıkıştırılacaktır.

Bence mutlaka kurulması gereken koalisyon bu olmalıdır ama MHP'nin ''HDP ile birlikte olma'' eleştirilerini göğüsleyebileceğini sanmıyorum ve bu koalisyon modelini (Ne yazık ki, ''imkansız'' denecek kadar uzak görüyorum.)
Oysa böyle bir koalisyonda, yıllardır kanayan yaramız olan Güneydoğu'daki açmaza , olayın karşılıklı taraflarında yer alan MHP ve HDP barış içinde çözüm arayarak, birbirleri ile iletişime geçip, empati yapabilirlerdi.
Belki de uzun yıllardır özlediğimi anlaşı ve barış ortamı sağlanabilirdi.

(yaklaşık) %60-65 SAĞ,
(yaklaşık) %30-35 SOL seçmen vardır.

Madem ki, bu ülkenin büyük çoğunluğu %60-65'i sağ seçmendir.
O zaman sağ iki parti olan AKP + MHP koalisyonu yapılmalıdır.

Yapılmalıdır ki, sağın gerçek anlamda ne olduğunu Türk halkı da görsün ve SAĞ - SOL arasındaki ayrımın farkına varabilsin.

Ülkemizde, yıllardan beridir aynı oyun sergilenmektedir.
Şöyle ki:

Bir sağ parti iktidardayken (AP-MSP-ANAP-MHP-DYP-AKP)
diğer bir sağ parti muhalefette olur (MSP-DYP-ANAP-MHP) iktidardaki sağ partinin yanlış seçim olduğunu gören seçmen (muhalefetteki sağ partinin aslında aynı olduğunu bilmez) tekrar başka bir sağ partiyi iktidara getirir.
Bir süre sonra iktidardaki sağ partinin yanlış seçim olduğu fark edilince tekrar muhalefette bekleyen sağ parti iktidara taşınır.

Öyle ki, 1950'den günümüze; 65 yılın (yaklaşık) 58 yılını (DP-AP-MSP-MHP-ANAP-RP-DYP-AKP) sağ partiler yönetmiş üstelik bunlardan,
10 yıl kadar Menderes, (SAĞ)
10 yıldan fazla Turgut Özal ve ANAP, (SAĞ)
15 yıl kadar da, Tayyip Erdoğan ve AKP (SAĞ)
35 yılını (ezici bir milletvekili çoğunluğuyla) yönetmişlerdir.(!) (Yönetmeyip batırmışlardır).

Sol ya kısa süreler içinde , az bir milletvekili çoğunluğu ile (1980 öncesi CHP) veyahut da bir sağ parti kısa süreli koalisyonlarda bulunmuşlar (CHP-MSP, DYP-SHP,DSP-ANAP-MHP) Sağ bir ortak ile koalisyon kurdukları içinde ,istedikleri değişiklikleri yapamamışlar ve yıpranmışlardır.
Bu nedenle sol bir parti (CHP) sağ partiler ile koalisyondan kaçınmalıdır ki,
iki sağ parti (AKP + MHP) iktidarında aralarında pek fazla fark olmadığını Türk seçmeni görebilsin.

''Çünkü Türk Halkı sola yatkındır'' ama bunu kendisi dahi bilmez ,farketmez.
Mesela;
(Sağa oy verir ama) Sol görüşlüymüş (hatta komünistmiş) gibi;
(Sağa oy verir ama) Sağlık ve eğitimin ücretsiz olmasını ister.
(Sağa oy verir ama) Deprem, sel gibi felaketlerde, zararının devletçe karşılanmasını ister.
(Sağa oy verir ama) Herkesin, dini inancında veya inançsızlığında özgür olmasını ister.
(Sağa oy verir ama) Fakirlerin ve kimsesizlerin korunup kollanmasını ister.
Eğer bu seçmene, yedekte bekleyenin de sağ parti olduğu, iktidardakinden (büyük bir) farkı olmadığı anlatılabilirse, solun tek seçenek olduğunun farkedilebilmesi olasıdır.

(MHP'nin Açmazı Milliyetçilik - Ümmetçilik)

Konusunda da yazdığım gibi;

Yazmıştım.
Sonuç olarak;
AKP ile MHP arasında çok büyük bir fark yoktur. Bu farkın olmadığını seçmen de görmelidir.

Bu nedenle ( MHP, CHP ve HDP ile aynı koalisyon içerisinde olmak istemezse) AKP + MHP koalisyonu kurulmalıdır.
Kurulmalıdır ki, yıllardır değişik isimlerle kendisine kurtarıcı gibi tanıtılan (sağ) partilerin birbirinden farkları olmadığını seçmen görebilsin.

Mediter

Yazmıştım.
(MHP ve HDP'nin aynı koalisyon içinde olması) Ne kadar olanaksız gibi görünse de;
AKP'den hesap sorabilecek,
rejim değişikliği ile arap şeyhliklerine dönüşmesini engelleyebilecek,
Türkiye'yi bölünmekten ve (laik, dinci, milliyetçi, Kürtçü kutuplu çok kanlı) iç savaştan kurtarabilecek tek çözüm AKP'yi dışarıda bıracak bir iktidardır.
Bu iktidar: CHP+MHP+HDP olmalıdır.
MHP ve HDP bir araya gelme, sağ duyusunu, fedakarlığını, öngörüsünü gösteremiyorsa,
CHP'nin tek başına kuracağı hükümeti dışarıdan desteklemelilerdir.