Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.06.15, 01:00   #1
Suzim
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,724
Ettiği Teşekkür: 15569
Aldığı Teşekkür: 21919
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Ödev Yapmak İçin Kendini Motive Etmenin Yolları

Ödev Yapmak İçin Kendini Motive Etmenin Yolları
Ödev yapmak çoğu zaman öğrencilere sıkıcı ve zor gelir. Ödevi daha kolay ve verimli bir şekilde yapmanın ve motivasyonu sağlamanın yolları.


1- Okul Sonrası Boş Zamanını Önceden Planla

Bir çalışma programının olması senin işine yarayacaktır. Hazırladığın programda listenin başına en zor ödevleri koy. Neden mi? En zoruyla işe başlamak sizin çalışma sınırınızı en üst seviyeye taşır. Bu sayede sonradan yapacağınız daha basit işleri çok kolaylık bir şeklide halledebilirsiniz. Ama eğer en kolayıyla başlayıp sonra zor olanlara geçerseniz beyniniz ilk kolay olana alıştığı için zor olanı yapmak istemeyecektir.


2- Not Hazırlayın

Hızlıca konulara göz gezdirebileceğiniz çalışma kağıtları hazırlayın.
Büyük başlıklar, içerik, haritalar, kartlar, resimler, kalın, eğik ya da renkli yazılar, küçük notlar gibi göze güzel gelecek, dikkat çekecek ufak şeyleri notlarınıza ekleyebilirsiniz.
Yazdığınız örnek soruların cevaplarını aşamalı bir şekilde ve açıklayarak yazın. Böylece soruya ilerde tekrar baktığınızda cevabı anlamanız gayet kolay olacaktır.
Bir düşünceyi destekleyen başka düşünceler yani birbiriyle bağlantılı olan açıklayıcı cümleler kullanın. Bu o konuyu ezberlemenizi değil konu hakkında yorum yapmanızı sağlayacaktır.


3- Amaçlar Ve Ödüller Koyun

Bir işe başlamadan önce o işle ilgili ulaşması mümkün olan bir amaç belirleyin. Ve o amca ulaşmaya çalışın. Bu sizin işi daha dikkatli ve özenerek yapmanızı sağlar. Amacınıza ulaştığınızda da kendinizi ödüllendirin. Ödül küçük, sizi mutlu edecek, manevi yönden değerli bir şey olabilir ya da büyük, çok istediğiniz bir şey de olabilir. Orası size kalmış.


4- Ertelemekten Kaçının

Ertelemekten kurtulmanın en kesin yolu onunla ilgili düşünceleri kafadan silmektir. Bu nedenle asla kendinize “Neyse, sonra yaparım.” gibi şeyler söylemeyin ve asla bir işte gecikmeyin.
Ertelemenin en temel nedeni genelde o işi yapamama korkusu, stresidir. Bu stresi yenmek için işi erteleme fikri aklınızdan geçtiği zamanlarda uzanın ve o düşünce aklınızdan çıkana kadar sizi dinlendirecek şeyler yapın.


5- Çok Değil, Akıllıca Çalışın

Uzun süre aralıksız çalışmanın bir faydası olmaz. Beyniniz bir zaman sonra çalışmayı monoton olarak algılar ve çalıştığınız konulardan hiçbir şey anlamazsınız. Çalışma sürenizi parçalara bölmek ve aralara sizi dinlendirecek ama çalışma konsantrasyonunuzu bozmayacak türden işler koymak çalışma veriminizi artırır.


6-Kötü Sonuçları Düşünün

Eğer ödevinizi yapmazsanız ya da çalışmazsanız neler olur? Kötü not mu alırsınız? Öğretmeniniz hayal kırıklığına uğrar mı? Eğer bunlar size mümkün gelmediyse, çalışmanın size bir şeyler kattığını farkına varın.


7- Faydalarını Düşünün

Ödevini yaparsan ya da çalışırsan neler olur? Muhtemelen iyi notlar alırsın. Öğretmenin senin çabana hayran kalır. Yeni bilgiler öğrenirsin ve bunları hayatına uygularsın.


8- Seni Oyalamayacak Yerler Bul

Kendi özel çalışma ortamını oluştur. Arkadaş yok, televizyon yok, telefon yok. Çalıştığınız yer sert yüzeyli olmalı. Yazı yazmak yatakta değil de masada daha kolay olmaz mı? Eğer ödevin için bilgisayara ihtiyacın olursa sohbet programlarının veya sosyal ağların kapalı olduğuna emin olun. Odaklanmada veya uyanık kalmada zorlanıyorsan kütüphanede çalışmayı deneyebilirsin. Etrafındaki insanların çok olması senin uyumanı engelleyecek, sessiz ortam odaklanmanı sağlayacaktır.


9- Odanı ve Masanı Düzgün Tut

Çalıştığın yerde dağınıklık olmaması konsantre olmanı kolaylaştıracaktır. 5 dakikada çalışma alanını toparla ve sonrasında derse başla. Toplama işini fazla abartma, uzun sürmesin. Sadece ödevine odaklan.


10- Çalışma Arkadaşı Bul

Bu kişi dikkatine dağıtacak çılgın biri olmasın. Seninle beraber oturup sessizce çalışacak birini bul. Bu senin çalışırken daha rahat hissetmeni sağlayacaktır. Sadece çalışırken konuşmayı fazla uzatmamaya dikkat edin.


11- Kendi Öğrenme Metodunu Yap


Herkesin öğrenme tarzı farklıdır, bazı şeyleri akıllarında tutmak için farklı yollar kullanırlar. Sana en uygun olan yolu bula kadar çeşitli çalışma teknikleri dene.


12- Huzur Verici Müzikler Dinle

Çalışırken müzik dinlemek herkeste iyi sonuçlar oluşturmayabilir. Eğer dinleyeceksen klasik veya enstrümantal şarkıları dene. Bu tarz müziklerden hoşlanmıyorsan huzur veren, bilmediğin şarkıları dinle. Bu sayede çalışırken sözleri yakalamaya çalışmayacaksın.


13- Her Çalışma Arasında Basit Egzersizler Yap

Bu senin gerginliğini azaltır, aklını temizler, odaklanmana yardımcı olur ve seni uyanık tutar. Mesela; etrafta yürü, zıplama ve germe hareketleri yap veya koşu yap.


14- Rutin Oluştur

Rutin olması senin çalışmayı huy haline getirmene yardım eder. Bir plan yapmak ve ona uyarak günlük çalışmak seni daha az yorar ve daha çok başarılı olmanı sağlar.


15- Bağlantını Kes

Çalışmaya başlamadan önce bilgisayarı, telefonu, televizyonu vb. kapat. Aralarda açabilirsin ama kendini çok kaptırma. Çünkü öğrendiği şeyi unutabilir, çalışmayı bitirme süreni uzatırsın. Ödevini bitirene kadar hepsinden uzak dur.


16- Öncelik Ver

Yapman gereken ödevleri öncelik sırasına göre diz. Zamanın az ise önce önemli olanları yaparsın vakit artarsa diğerlerine geçersin. Böylelikle zamanını daha verimli kullanmış olursun.


17- Başarı Elde Et

Ödevlerini bu şekilde yaparak hepsini kolayca tamamlarsın ve bu sırada bir sürü bilgi öğrenirsin. Bu sayede ileride çok başarılı bir öğrenci olabilirsin.http://www.kisiselbasari.com
__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.