Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.06.15, 02:22   #2
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 987
Ettiği Teşekkür: 46022
Aldığı Teşekkür: 39593
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ödev Yapmak İçin Kendini Motive Etmenin Yolları

@Suzim ne zaman güzel paylaşımlar yapsa ben genellikle bir eleştiri vesilesi bulurum... Çünkü paylaşımları çok önemli ve illaki bir yorum yapmayı gerektiriyor...

Bu konudaki yorumum da şöyle:

Uzun aralıklarla yurt dışında bulunduğum ve bir de biraz mesleki bağlantım olduğu için özellikle Avrupa ülkelerindeki eğitim sistemini biraz bilirim.

Çok çetrefilli olmaya gerek yok... Biz yaz tatillerini bile ödevlerle geçirmeye zorlanan bir zihniyetteyiz... Çocuklara ve gençlere sanki ''size çocukluğunuzu, gençliğinizi yaşamak yasak'' diye bir emir söz konusudur... Hatta sektör, devlet torpilleriyle öyle bir etkinlik kurmuştur ki, öğrenci uyku dışında ki her vaktibi ders ve ödevlerle geçirirken, cumartesi ve pazarları da özel dershanelere yollanır...

Ama o kadar ineklemeye rağmen dünya eğitim sıralamasında en alt sıralardayız...

Yabancı filmlerde görürüz... Uzun bir koridor... O koridorda her öğrencinin kilitli dolabı vardır.

Neden?

Kitaplarını, defterlerini, kalemlerini, silgilerini ev ile okul arasında taşımasınlar diye...

Yani en gelişmiş ülkelerde öğrenci 7-8 kilo kitap ve defteri her gün evden okula, okuldan eve taşımaz.

Okula eli boş, ya da küçük bir sırt çantasıyla gelirler. Koridordaki dolaplarından girecekleri derse ait kitap ve defterleri alır, derslerine girer; evlerine dönecekleri zaman da onları dolaplarına bırakırlar...

Çünkü eğitim, okulda yapılır. Okul saatini bitiren çocuğun, ödevlerle, dershanelerle boş zamanına tecavüz (!) edilmez.

Bu pilav çok su kaldırır ama çok ülke gördüm, Türkiye kadar öğrencilerin dersler, ödevler ve dershanelerle çocukluklarına ve gençliklerine bu kadar tecavüz (!) edilen bir başka ülke daha görmedim...

Ve çocukluklarını yaşamadıkları için yetişkinlikleri bile perişan oluyor insanların...

Ama uzatmadan neticeye geleyim:

Bizim öğrenciler uyku dışında ders ve ödeve mahkum edilmişlerdir ama dünyanın en eğitimsiz toplumlarından biriyiz...

O okullarına kitapsız gelip, evlerine kitapsız dönen koridorlarda dolapları bulunan ülkelerin gençleri yarın yine bizi yönetecekler...