Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.06.15, 02:51   #6
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ödev Yapmak İçin Kendini Motive Etmenin Yolları

Bu güzel paylaşım için teşekkürler @Suzim.

Sevgili @Aristo,
Eğitim sistemimiz konusundaki eleştirilerinize yürekten katılıyorum.
Yurdumuzda da, AKP öncesi (DSP-MHP-ANAP) koalisyonu döneminde ödevi kaldırma çalışmaları başlamıştı.
İşgüzar öğretmenlerin ödev vermeden duramıyacakları bilindiği için de, öğrencilerin çantalarını okulda bırakmaları düşünülerek okullarda , öğrenci dolapları yapılmaya başlanmıştı.
Fakat AKP hükümeti döneminde (performans veya proje ödevi) kavramları ortaya atıldı ve buradan alınacak notların, ders notu olarak değerlendirileceği kararlaştırıldı. (Hala da not ile değerlendiriliyor)
Not ile değerlendirilmeye başlayınca da, (çocuk düşük not almasın diye) öncelikle veliler ödev yapmaya soyundu, daha sonra da (özellikle el becerisi isteyen proje ödevlerinde) profesyonel ustalar ödevleri yapmaya başladı.
Çocuklar ''kendileri yapmadıkları ödevleri'' kendilerinin yaptıklarını savunurken ''yalancılığa'' ve s ''sahtekarlığa'' sevkedilirken.
Öğretmenler ise (profesyonel olduğu apaçık ortada olan) proje ödevlerinin bilirkişisi kavgalarına tutuştu, sonunda onlar da ''Pes'' ederek, getirilen her ödeve (öğrencinin yapmadığını bildikleri halde) sanki öğrenci yapmışcasına not vermek zorunda kaldılar.

Hangi pedegoga sorarsan sor:
Eğitim çağındaki bir
çocuğun (sağlıklı büyüyebilmesi için) 2 temel şeye ihtiyacının olduğunu söyleyecektir;
1- Uyku
2-Oyun

Öyle Rezil bir eğitim sistemine sahibiz ki,
1- Okullarımızın çoğunluğu çoklu eğitim (sabahçı-öğlenci) yapması nedeniyle, çocuğu uyutmaz sabahın köründe (5-6 veya 7) ayağa kaldırır ve okula yollar, UYUTMAZ.
2-Günlük, 8'i bulan ders sayısı nedeniyle, 10 dakikalık tenefüslerde ''öğrenci
içeri zili'' 5 dakika önce çalındığı için tenefüs aslen 5 dakikaya iner. Çocuk bu 5 dakikayı sınıftan çıkıp, tuvalet veya kantin ihtiyacı kuyruklarında harcar.
Zaten vakti olsa da, İlk yapıldıklarında büyük oyun alanları bırakılmış okulların büyük bahçeleri, nüfus arttıkça, öğrenci sayısı artıp yeni binalar eklendiği için (bahçe) avuç içi kadar kalmıştır ve bu küçük bahçede ''Top oynamak, koşmak'' YASAKTIR,
Böylece , daire yaşantısında oyun ve arkadaş ortamı bulamayan çocuk, arkadaş ortamına kavuştuğu okulda da OYNATILMAZ.

Çocuk uyutulmaz, oynatılmaz ve sonuç ortada!!!