Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.06.15, 13:27   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 542
Mesajlar: 2,817
Ettiği Teşekkür: 21800
Aldığı Teşekkür: 11421
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Empati Yapmak, Adam Gibi Adam Olmak

Empati Yapmak, Adam Gibi Adam Olmak

Yaşam alanımız olan dünya üzerinde yaşayan değişik renk, ırk, dil, ve inançtan yaklaşık 7 milyar insan var.! Sayıları 195 civarında muhtelif coğrafi konumlarda konuşlanmış ülke, iklimsel ve yöresel tabiat şartlarının yaşamsal olarak insana yüklediği kolaylıkların yanında zorluklar...Tüm zorluklara rağmen insan denilen yaratılmışta olan yaşama sevinci! İnsan dediğimiz yaratık sosyal bir varlık, çok istisnaları hariç yalnız yaşayamaz, hayatını insan gibi idame ettirebilmesi yanında etrafında kendisi gibi insanların varlığı ile mümkündür.

İnsan yaratılış fıtratı ile diğer canlılardan bazı özellikleri itibarı ile ayrılır.
En azından düşünme yetisi ile inanır, yeri geldiğinde başka canlılarda olmayan vicdan muhasebesi yapar ve hatta empati kurar. Yaşam alanımız olan dünyada yaklaşık üç buçuk milyar insan semavi din olarak adlandırılan Hırıstıyan inançta, yaklaşık bir buçuk milyar insan yine semavi din gurubundan olan İslamiyet içinde Müslüman! Geriye kalan yaklaşık iki milyar insanın bazıları yine semavi dinlerin başka kolunda bazıları semavi din kabul edilmeyen başka inançlarda!

İnsan inanç olarak neye inanıyorsa manevi ve ulvi duygularını inandıkları inançlar doğrultusunda geliştirir, dinlerin insanlara yüklediği manevi ve ulvi misyon ile birlikte, inandıkları dinlerin emredici buyurgan kiriterleri ile yaşamaya, gelişmeye, bazıları öğretici olarak kendilerini ve başkalarını iyiliğe güzelliğe doğruluğa sevk etmeye çalışarak tekamül etmeye çalışırlar. Beraber olmaya mecbur oldukları insanlarıda gözeterek, onların hak ve görevlerini göz ardı etmeden bazen empati kurarak adam gibi adam olmaya çalışırlar.

Tüm inançlar, toplumların ve bireylerin huzur hakkından, yaşam hakkından, meşru yollardan kazanılmış mal mülk hakkından, kul hakkından yetim hakkından önemli olarakda kamu malı hakkından söz eder. Haklara tecavüz tüm inançlarda asla kabul görmez ve hatta İslam kiriterlerine göre kamu malına tecavüz edenlerin cenaze namazlarının kılınmasını dahi memnu kılar. (Konu ile ilgili lütfen bakınız! Yaşar Nuri Öztürk verileri)

İnsanlar yaşamları süresince dürüst davranmayı alışkanlık haline getirmeyi başardıklarında toplum içinde seçkin insanlar safında yer alır, övgüye değer nitelikli insan katagörisinde olurlar.

İnsan doğru bilinen, doğru olduğu tartışmasız kabul edilen doğru kiriterler ile mücehhez olduğunda, hiç bir engelde çark etmeden, zorluklara karşı koyarak, korku umdeleri olarak insanlara yüklenen işkencelerden korkmadan, kul, yetim ve kamu haklarının savunucusu olarak yapabileceklerini söyleyerek yapacaklarını yapar, işi neyse onu gerçekleştirmeye çalışırsa, hakkı olmayan hiç bir şeye dönüp bakmadan, yerinde zamanında empati yaparsa, sorumluluktan kaçmazsa halk tabiri ile adam gibi adam olurlar.

Kadına soruyorlar niçin bekarsın? El cevap; piyasada adam varda bizmi evlenmedik!

Adama soruyorlar niçin bekarsın? El cevap; piyasada kadın gibi kadın varda bizmi evlenmedik!

Tüm kadın gibi kadınları, adam gibi adamları tenzih ederek teşbihte hata olmaz diyorum ve;

Adama, kadına soruyorlar seçimlerde niçin oy kullanmadınız? El cevap; adam gibi adam, kadın gibi kadın siyasetçi vardıda bizmi oy kullanmadık! Nitelikli siyasetçileri tenzih ederek ve muaf tutarak teşbihte hata olmaz dedik...


İnsan düşünen varlıktır dedik. Her düşünen insanın faydalı şeyler düşüneceği düşünülmemeli, düşüncelerin rahmani ve şeytani olacağı, yetişkin, empati yapabilen adam gibi adam olmaya namzet insanların, düşüncelerini kontrol edebilmek, verimli düşünebilmek, düşüncelerden doğacak iyilik ve kötülüklerin kendi yaşamı dahil kendi dışındaki insanların yaşantılarını doğrudan etkileyen en önemli aktivite olduğunu bilmek, düşünürken sapkınlığa ve kötülüğe meyilli olmadan kindar duygulara gem vurarak düşüncede otokontrolü sağlamak insan yaratılış fıtratında olan güzel hasletlerden biridir.. Önemli olan bu hasletlerin düşünceden fiiliyata geçmesini sağlamaktır.

İnsan yaşam boyu ezilmişliğin, dışlanmışlığın, yoksulluğun, fukaralığın, cehaletin, eğitimsizliğin, işsizliğin, aşsızlığın, toplum içinde arzu ettiği sosyal mevkilere varamayışının kompleksi ile hasbelkader bir yerlere tesadüfen çıktığında vardığında, yaşanmış tüm olumsuzluklar nedeniyle kindarlığını ön plana çıkarıp kindar nesil içinde kendine militan yetişecek ortam sağlamaya yaratmaya çalışmamalıdır..

Sorunlar yaşam boyunca herkesin hayatında vardır. Sorunlar bazen bireysel bazen toplumsal olabilir. Bazen sorunları tabir caiz ise buzlukta dondurup günü geldiğinde çözmeye çalışmalı, bazen hayatı geldiğince günü birlik yaşamalı, empati yaparak çok daha kötü ve açmazlar içinde olan bireylerin toplumların ulusların varlığındanda haberdar olmalıdır.

Şüphesiz birey ve toplum hayatındaki belirsizlikler, bireysel ve toplumsal olarak olası yaşanacak streslerin kaynağıdır. Bu streslerin sürekliliği bireyde ve toplumda davranış bozukluğuna toplumsal hastalıklara yol açacağı unutulmamalı düşüncede oto kontrol elden bırakılmamalıdır.

21.06.2015 - Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.