Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.06.15, 00:47   #9
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 225
Aldığı Teşekkür: 1354
Rep Derecesi : Livan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye Bomba Bir Teklif Daha!

Empati yaparak düşünmeye ve anlamaya çalışıyorum. 'Dönme ihtimalin olan kapıyı sert çarpmayacaksın...' İnsan hayatına dair önemli bir ilke var bu sözde.

Her şeyden önce, mevcut partilerin birbirine yakınlaşıp, birbirinin yüzüne bakıp, bir ekip çalışmasına hazırlanmaları gereken durumla karşı karşıyayız.

Napolyon bir savaş sonrası kurmaylarıyla harita önünde değerlendirme yapıyormuş. Genç bir subay söz alıp, 'Majesteleri beni bağışlasın ama, ben olsaydım, (eliyle haritadan işaret ederek) önce şurayı, ardından şurayı ve daha sonra da ordan geçip şurayı alırdım' diye değerlendirme yapmış. Napolyon gülmüş ve 'evet" demiş, 'parmakla gösterdiğin gibi kolay olsaydı, ben de öyle yapardım...' demiş.

İş zor bir iştir ve buradan yazmak kadar kolay değil tabi. Kılıçdaroğlu'nun yerine kendimi koyuyorum. Tabandaki baskıyı ve beklentileri düşünüyorum. Bir tarafta, ne yapıp edip, CHP'yi mutlaka iktidar yapması istenen bir Kılıçdaroğlu. İktidar nasıl olunur? Şu gördüğünüz insanlardan oy alarak. O zaman bu insanlara biraz yaklaşmak, yakınlaşmak gerekir. Yakınlaştınız. Eleştirilerin biri bin para; 'CHP ilkelerinden uzaklaştı...!' O zaman ilkelerimize dönelim. 'Yok olmaz, bu Kılıçdaroğluyla bir halt olmaz. Yıllardır partinin oyunu otuza bile çıkaramadı...' İleri gidersin başına vuranlar vardır, geri kalırsın kıçına.

Devlet Bahçeli... Selahattin Demirtaş... Tarihi, sosyolojik, psikolojik ve kültürel çelişkiler ve çatışmalar sürecinde, kimlik bunalımı yaşayan, kendilerine kimlik arayan zümrelerin oy verdiği iki isim. Karşı tarafla olan çelişkisiyle varlığını anlamlandıran tabanı ikna etmek durumundasınız. Gücünüz, düşmanınızın güçlü olmasına bağlıdır. Düşmanınıza yaklaşır, yakınlaşırsanız, düşmanınızın düşmanlığı azalabilir. Bu durum, sizin varlığınızı besleyen kaynağın da azalmasına ve sönmesine neden olabilir. Devlet Bahçeli ve Demirtaş'ın ilginç çıkmazıdır ve işleri gerçekten zordur.

Sanıyorum, çözüm, bu iki partinin planlı ve programlı olarak, tabanlarını bu kimlik bunalımından kurtarmak için çaba içerisinde olmaları gerekiyor. Asıl liderlik, koalisyon kurmakta veya kurmamakta değil, söz konusu süreçte başarılı olabilmektedir.

İnsanları aşağılamayacaksınız, yok saymayacaksınız. En sevmediğiniz insanın da en az sizin kadar, bu dünyada var olma ve varlığını devam ettirme hakkı ve hukuku vardır. Hiçbir şey sonsuza dek olumlu ve faydalı, sonsuza dek olumsuz ve zararlı değildir. Acıları unutmak veya unutmamak... Biraz unutmak, biraz da unutmamak gerekebilir. Hep unutursanız acılarınızı, sizi çantada keklik görürler, size kolayca cesaret beslerler, sizi köleleleştirirler. Acılarınızı kayıtsız şartsız hep hatırlarsanız, düşmanlık, kan, kin ve göz yaşı devam eder. Bazan, acılarınızı yudum yudum içinize sindirip, yüzünüzü ekşitmeyeceksiniz. İnsanların kendilerini değil, davranışlarını ve niteliklerini eleştireceksiniz, kötüleyeceksiniz veya takdir edeceksiniz. İnsanların kendilerini kötülerseniz, insan onuruna ve haysiyetine aykırı davranmış olursunuz. Aynı şekilde, insanların kendilerini yüceltirseniz, bu durumda da insanı ilahlaştırırsınız. Varlık veya zat olarak, bütün insanlar eşittir. Üstünlük insanların vasıflarındadır. Daha adaletli olan, daha merhametli olan, daha az adaletli ve daha az merhametli olandan üstündür.

Bence de Bahçeli, koalisyonla ilgili akılcı bir tutum yerine fırsatçı bir tutum sergiliyo. CHP ve AKP koalisyon kuracak. İşler ters gidecek. Halk MHP'ye ihtiyaç duyacak ve MHP'ye rağbet artacak. Aksi olamaz mı? Pekala da olur. CHP ve AKP başarılı da olabilir. Bu durumda da, 'var' görmemiş MHP 'yok'tan zaten korkmayacaktır. Nasrettin Hoca misali, 'ya tutarsa...'