Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.07.15, 00:09   #9
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1414
Ettiği Teşekkür: 17569
Aldığı Teşekkür: 24297
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tozkoparan Mîr-i Alem Ahmet Ağa

''Diz üstü çökerek attığı ok, yerden 55- 60 santim yüksekten giderken, büyük hızı etkisi ile zemin üzerinden toz kaldırmasından dolayı ''Tozkoparan'' adıyla anıldı. Hem menzil hem puta hem de darp atışlarında başarılı oldu. ''

Bu bilgi ile benim araştırmalarımdaki bilgi biraz farklı.
O dönemlerde okun yayına 'toz' denirmiş,
Mîr-i Alem Ahmet Ağa yayı öyle bir germişki yay (toz) ortadan kopuvermiş bu ünvan kendisine o yüzden verilmiş.

Tozkoparan kelimesi hakkında başka bir bilgi ise
'
yaglı güreşlerde 12-14 yaşlarındaki pehlivanların bulundugu siklet/boy'

Maalesef tarihimiz hakkında bilgilerimiz karışık ve net değil bayağı bir araştırdım kafam karıştı.

Bizi araştırmaya sevdeken, hiç bilmediğimiz bir tarihi şahsiyet ve bu güzel konu için Dilaver'e teşekkürler
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.