Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.07.15, 22:51   #3
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 48
Konular: 1
Mesajlar: 399
Ettiği Teşekkür: 243
Aldığı Teşekkür: 1511
Rep Derecesi : Livan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bakanların Attığı Hastane Temeli Kayıp!

Temellerin kaybolma özellikleri vardır.

Osmanlı döneminde, yolsuzlukları ile ünlü Karakuşi adında bir kadı varmış. Bir gün Karakuşi Kadı, bir fırının önünden geçerken, burnuna güzel bir koku gelmiş. Vitrinde güveç içinde nar gibi kızarmış, sahibini bekleyen nefis bir ördek duruyor. Karakuşi Kadı, fırıncıya 'Ben bunu aldım' demiş.

Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı ördeği hemen paket yapıp vermiş.
Az sonra ördeğin sahibi gelmiş: 'hani bizim ördek...?' diye sormuş.
Fırıncı boynunu büküp, 'senin ördek uçtu' deyince, iş kavgaya dönüşmüş. Kavga anındaki kargaşayla, araya giren bir gayrimüslim müşterinin gözünü çıkaran fırıncı, korkusundan kaçmaya başlamış. Gayrimüslim vatandaş da peşinde koşuyor.

Koşan fırıncı, önüne çıkan bir duvardan atlarken, duvarın diğer tarafındaki hamile bir kadının üstüne düşmüş. Kadın oracıkta düşük yapmış. Düşük yapan kadının kocası da fırıncının peşine düşmüş. Fırıncının koşarken çarpıp devirdiği Yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış...

Sonunda durumu görüp müdahale eden zaptiyeler, hepsini yakalayarak Karakuşi Kadı'nın karşısına çıkarmışlar. Kadı ifadeleri dinlemeye başlamış.

Ördeğin sahibi, 'bu adam ördeğimi hiç etti' diye şikâyet etmiş.
Kadı, fırıncıya sormuş: 'Ne yaptın bu adamın ördeğini?' Fırıncı, 'ördek uçtu' demiş.

Kadı, kara kaplı defterini açmış: Ördeğin karşısında 'tayyar' yazılı. (tyr sözcüğü uçmak demektir Arapça'da. Tayr bu kökten kuştur. Tayyare de aynı kökten gelir.) O halde ördeğin uçması tabii bir durum olup, suç değildir' diyerek fırıncının beraatına karar vermiş.

Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşın şikâyetine de kara kaplı defterden bir madde bulmuş: 'Her kim, bir gayrimüslimin iki gözünü çıkara, o kişinin tek gözü çıkarıla...'

Karakuşi Kadı, 'şimdi' demiş, 'fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak, biz de onun tek gözünü çıkaracağız.' Tabii gayrimüslim şikâyetinden hemen vazgeçmiş.

Çocuğunu kaybeden kadının kocasına da, Karakuşi Kadı, 'karını vereceksin, bu adam yerine yeni çocuk koyacak.' diye hüküm vermiş.
Böyle olunca adam da şikâyetini anında geri almış.

Kadı Yahudi'ye sormuş: 'Senin şikâyetin ne?
Yahudi ellerini açmış, 'ne diyeyim kadı efendi' demiş, 'adaletinle bin yaşa...!'

Ananı öpen, kadı olunca, kimi kime şikâyet edeceksin? Memleketteki durum bu.
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.