Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.07.15, 13:12   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Koalisyon nedir? Gerekli midir?

KOALİSYON NEDİR? GEREKLİMİDİR?


Bir ülkede aklı hayra şerre eren, ülkesinin ve mensubu olduğu milletinin, dolasıyla çocuklarının ve torunlarının geleceği refahı ve mutluluğu ile ilgilenen A politik olmamış bireylerin çokluğu varsa, ülkesinin idaresi, sosyal yaşamı, mali gidişatı, kalkınması, hür ve hürriyet içinde kalkınmış müreffeh memleketler seviyesine çıkışta önündeki engelleri takip edebilen siyasi erginliğe ve demokrasi nimetlerine meftun olanların, bilmesi uyması ve yapması gerekenler;Bir ülkede yaşayanların idari rejimleri serbest düşünmeyi yasak etmemişse, düşüncelerin "kuvveden fiile dönüşmesine" kurulan bir takım kurumlar eliyle setler çekilmemiş ise, yazarların çizerlerin her eylemi yazısı karikatürü, kitapları sansürlenmiyorsa, idareye muhalif olanlar vatan haini darbeci ilan edilmiyorsa, en hafif deyimi ile kişilik hakları, başında bulundukları kurumların manevi şahsiyetine hakaret savı ile her eleştiri ve mühalif görüşte olanlara maddi manevi davalar açılmıyorsa, can alıcı tabiri ile toplumun yakından takip ettiği haberler Gazetecilik adına ortaya konulup yapılırken, habercilik ülkeye hıyanet sayılmıyorsa bu ülkelerde demokrasi adına gelişim, demokrasi adına huzur, huzurun getirdiği toplumsal mutluluk var demektir. Böyle bir topluğun mensubu olanlar kısa tabiri ile siyaset ile ilgilenmek, şartları elveriyorsa siyaset içinde etkin olabilmek, anayasa ve yasaların yasaklamadıklarını yaparak, varsa namusları, varsa şerefleri üzerine anayasaya sadakatten ayrılmayacağına, ülkesi ve milleti için çalışacağına and içerek etkin bir aktivist olmaya çalışmalıdır.Umarım ve dilerim ülkem ve vatanım olan Türkiye ve mensubu olduğum, Ne MutluTürküm Diyene , diyenlerle ve demekle iftihar ettiğim Türk milleti, demokrasi adına siyasi erginliğe ulaşır, siyasi partiler, kurumlar, kuruluşlar, idare eden ve edilenler gerçek demokrasi ile tanışma şerefine nail olurlar.Yukarıdaki girişten sonra sonra ülkemizde uygulanan temsili demokratik parlamenter sistem, sistem ama bizdeki biraz özürlü! Eksikleri, temsilde hakkaniyeti kısıtlayan seçim barajları, seçime katılacak partilerin başkanlarının demokratik parlamenter sistem ve demokrasi ile bağdaşmayan, seçildiklerinde milletin vekili olacakların seçilecek parti listelerinde sıralamasının tek adam olan gn. başkanlar tarafından belirlenmesi, siyasi istikrarın bu nedenle yakalanmamış olması ülkemiz Türkiye için ve demokrasi adına ayıptır, zaman kaybıdır.
 

Demokratik parlamenter sistemle yapılan seçimlerde,
bir tek partinin hükümet olma ve kurma sayısına erişemediği, çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalyeye sahip partinin başkanının kabineyi kurmakla görevlendirilmesi bazen teamül, bazen siyasi nezaket bazen ise kaçınılmaz kuraldır. Koalisyon iki partiden oluşabileceği gibi çok partiler ve hatta bağımsız olan vekillerin katılımı ile mümkün olabilir.
 
Dünyada koalisyon örnekleri vardır. Örneğin İtalya 1980-1990 yılları arasında kurulan koalisyon hükümetleri, halkın bilinçli olması, demokratik parlamenter sistemin özürsüz olarak işlemesi ve nihayet rejime bağlılığın verdiği milliyetperverlik anlayışı ile sürdürülebilmiştir. İsveç, Fransa, Almanya, Avusturya, İrlanda, Japonya, İsrail, Pakistan, Hindistan ve nihayet bir iki dönem Türkiye Koalisyon ile idare edilebilmiştir. Uzun süreni olmuştur kısa süreni olmuştur ama ülkeler hükümetsiz kalmamıştır.
 

8 Haziran 2015 seçim sonuçları ile Türkiye seçmeni barajı aşıp parlamentoya girme şansını bulan hiç bir partiye tek başına hükümet etme şansı vermemiş, demokrasilerde yeri olan Koalisyon işaret edilmiştir. Amenna saygı duyulacak bir seçim!
 
 
Parlamantoya giren partilerden biri ki adı AKP! İşlediği suç nedeni ile anayasa mahkemesi tarafından mahkum edilmiş, yolsuzluk, rüşvet, meşru ve anayasal hukuki düzeni tanımama, kamu mallarının rant uğruna talan edilmesi, çıkarlar uğruna birilerine peşkeş çekilmesi, eğitim, sağlık, savunma asıl gayelerinin dışına çıkarılması, sosyal yaşamın berbat hale dönüşmesi, belediyeler, devlet daireleri, vali, kaymakam il ve ilçe müdürlerinin AKP teşkilat üyesi başkanları gibi çalışması, tüm Cumhuriyet ilkelerinin yok sayılması, Cumhuriyetin yok edilmesi ile Osmanlı'ya dönüş için alt yapı oluşturulması, hukukun AKP hukukuna dönüştürülmesi, parti ve polis devleti kurma çalışmalarına hız verilmesi ve nihayet israfın savurganlığın had safhaya ulaştığı bir düzenin kurulması ile tam ve temizlenmesi çok zor bir AKP ve onun yönetcileri! Bu insanların hala ve utanmadan ortada olduğu bir vakıa bir gerçektir.
 

AKP sayısal olarak parlamentoda birinci partidir. Şimdi bu parti kirlenmiş, 13 yıldır halkın çok büyük bir bölümü tarafından telin edilmiş kınanmış bir partidir.. Koalisyon olacaksa bu parti ile olacaktır deniyor... Yahu zaten bu parti Türkiye'nin altını üstüne getirmiş tüm değerlerin dejenere olmasına sebep olmuştur bu parti ile Koalisyon olur mu?
 
Normal işleyen bir düzen sonucu ortaya çıkmış koalisyon yapmaya aday partilerden merkez sağdan veya soldan bahsetmiyoruz, birbirlerine zıt nüans farklılığı ile birbirinden ayrılan partilerden söz etmiyoruz, bir tarafta memleketin altını üstüne getirip suç üstüne suç işlemiş AKP! Öbür tarafta ona geçtiğimiz 13 yıl içinde dincilik dahil kadrolaşma dahil her konuda kriko olmuş koltuk değneği olmuş MHP! Öbür tarafta bölücü terör örgütünün parlamento uzantısı olarak bakılan, seçim öncesi ve sonrasında Türkiye partisi olma iddiasında bulunan, bölücülükte AKP ile eküri olan HDP! Öbür tarafta gelin bunlar ile koalisyon yapın denilen, Atatürk'ün 6 ok ilkeli, sosyal yapısı, demokrasi anlayışı, ilkeleri ve dünya görüşü olarak medeni tavırlar içinde olan CHP!
 


Türkiye'de koalisyon olur ama Türkiye normal demokrasi şartlarının çalıştığı bir ülke değilki. Demokrasiyi hedefe varmak için araç olarak kullanan ve şu anda Türkiye'nin idari kadrolarını elinde bulunduran ancak demokrat olmadıkları bilinen, azıcık var olan demokrasi ilkelerinide her gün kirletmeye çalışan kadroların elinde Türkiye!
 


Malum bazı çevreler AKP- CHP koalisyonu istemektedir. AKP ile koalisyon yapacaklar onun tüm gayrı meşruluklarını meşrulaştırmış olur. Onların ayak oyunlarını ve kirli tezgahlarını bozmaya güçleri yetmez hesap sormaya ise hiç muavfak olamazlar. CHP iç dinamiklerinin baskısı ile Kemal Kılıçtaroğlu söyldiklerinden döner gibi.. Devri sabık yaratmayacağız sözü hesap sormayacağız anlamınadır. CHP, AKP ile koalisyon kurduğunda bitişe doğru inişin başlangıcını ilan etmiş olur.
 


Tüm olumsuzluklara rağmen şu anda en iyi koalisyon çözümü CHP-MHP-HDP ortaklığıdır.. Olmuyorsa CHP azınlık hükümetidir.. Olmuyorsa tekrar seçime gitmekten başka çare yoktur.
 


Dün nihayet hükümet kurma görevi prodesür tamamlansın diye AKP'nin Cumhurbaşkanı tarafından AKP'nin başbakanına 30 günü aşan bir süre sonunda verilmiş oluyor.. Neden? Niçin? Geçikildiğinin altında yatan ayak oyunlarını A politik olmamış sevgili kiymetli yurtseverler biliyor... AKP'nin başbakanı yeni yetme horozların edası ile zorlama yaparlarsa seçime gitmekten kaçınmayız diyor.. Seçime gidersen diğerlerini bilmem ama görürsün hanyayı Konya'yı. Herkesle şartsız ve dayatmasız görüşeceğiz diyor. Bir koalisyon şartsız kuralsız olur mu?


10.07.2015
Mustafa AKTEN

__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.