Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.07.15, 13:45   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 542
Mesajlar: 2,817
Ettiği Teşekkür: 21800
Aldığı Teşekkür: 11424
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Heteredoks Ortadoks

HETEREDOKS ORTADOKS

Türkiye Cumhuriyeti devleti laik bir ülkedir. Bu ülkede din ve siyaset dolasıyla idare birbirinden ayrı, din ve inanç ne olursa olsun siyaset ile sarmal hale getirilemez. Laik ülkemizde dinler, mezhepler, dinlerin tarikat ve cemaatleri bir diğerine üstün tutulamaz, idarecilerin mensubu olduğu inanç, diğer inançlar üzerinde hegemonya ve baskı aracı olarak kullanılamaz, benim inancım en doğru inanç diyemez, bunun dayatmasını yapıp farklı inançları olanları yok sayamaz.


Türkiye Cumhuriyeti büyük çoğunluğu İslam dini ve onun mezheplerine, fraksiyonlarına inanır. İslam dışında diğer din ve tarikatlerinin mensubu olanlarda Türkiye'de İslam ile yan yana yaşar.. Çünkü din ve vicdan özgürlüğü laik ülkemizde gerek anayasa gerekse yasalar tarafından teminat altına alınmış, kimse inancından ibadetinden dolayı kınanamaz, ibadetine mani olunamaz.


"Kimse Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmende olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nufus sağlama amacıyla her ne surette olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz" İşte bu Anayasa hükmü varken zırva tevil götürmez misali, bu anlayışa aykırı davranışlardan dolayı bazı dönemlerde özellikle N. Erbakanın partileri olarak bilinen siyasi partiler kapatılmış, onun çırağı ve öğrencilerinin kurduğu AKP ise kapanmaktan kıl payı kurtulmuş ama dini ve irticai çalışmaların odağı olduğu tescil edilerek mahkum olmuş cezasını devlet yardımından kısmen mahrumiyet ile ödemiştir. Yetermi? Yetmez! Bu anlayıştaki mazarrat kişi, parti ve kurumların, kurumlar içinde zararlı insanların siyaset kurumundan, devlet kadrolarından, idari, hukuki, askeri, eğitim, sağlık, polis kurumundan silinmesi temizlenmesi gerekir.
 

Türkiye'de 13 yıldır hükümet eden bazı idarecilerin anlayışında İslam dogmalarına, Kur'an ve Hadis hükümlerine uygun düşen inancın "SÜNNİLİK" olduğu kanaati vardır, bu nedenle kendilerini SÜNNİ olarak gördüklerinden birinci sınıf Müslüman olarak telekki ederek "ORTADOKS= sahih= gerçek= reel" oldukları zehabına kapılırlar, İslam anlayışının tümüne hizmet etmesi gereken Diyanet İşleri Başkanlığı dahi, 13 yıldır hükümet edenler tarafından yönlendirilir sünni inanç dışında olanları görmemeleri salık verilir. Bu anlayış İslam'ın diğer fraksiyonlarına inananları İslam'dan saymaz heteredoks olarak kabul eder. "HETEREDOKS=asıl dinden sapma= aykırılık" olarak görülür ve fakat İslam dini çercevesiiçine girmişler olarak telakki edilirler. İslam adına bu bir ayrımcılık ve bölücülüktür! Bunun bir ülkede ileri safhaları mezhep savaşlarıdır, tarikat savaşlarıdır. Örnek görmek isteyenler Irak, Suriye, İran, Ürdün, Katar, Yemen, Suudların malı Arabistan'a bakmaları yeterlidir. Türkiye'de bu savaşların başlatılması için çok çaba harcanmış örnek olaylar tezgahlanmış, görmek için Sıvas Madımak, K.Maraş olaylarına iyi bakılması gerekir...


Bir ülkede bir taraftan ırk ayrımcılığı, bir taraftan mezhep, tarikat ve hatta din ayrımcılığı tıpkı ülkemizde imam Tayyip Erdoğan misali körüklenirse, ocakta kor haline gelen ateş inanın laik olanıda olmayanıda cehennem ateşi gibi yakar.


78 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde sünni olarak kabul görmeyen yaklaşık 25 milyon Alevi yurtaşımız yaşamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devletini kuranların tümüne Türk denir. Türk'ler aynı ulusal sınırlar içinde aynı Bayrak ve ülkü etrafında yaşar ancak din ve inançta ayrılırlar. Ayrılanlar inançlarını siyasete sarmal etmedikçe, inançlarını ve ibadetlerini üstünlük vasfı saymadıkça, kendilerinin dışındaki inançlara dayatmaya kalkmadıkça, dini ritüelleri yasalara aykırı şekilde kamusal alanda kullanmaya kalkmadıkça her inancın mensubu gibi laik halis Türk'tür.


Yukarıda ifade etmeye çalıştığım konularda yanlış yapan imam Recep Tayyip Erdoğan ve şurekası, Cumhuriyet dönemi ile birlikte tekke ve zaviyelerin kaldırıldığını bilmeleri gerekir, şahsi çıkarları uğruna oğlu ve kızı tarafından kurulan Vakıf adlı kuruluşlar tekkedir, zaviyedir. Çıkar guruhu buralara ayni ve nakdi kaynak aktarımı için adeta sıraya girmişlerdir. Diğer yanlışlar gibi bu yanlışlarında bir bedeli olacaktır. Şu unutulmamalıdır! Suç varsa? Cezada olacaktır!


17.07.2015

Mustafa AKTEN
 
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.