Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.07.15, 21:42   #2
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 48
Konular: 1
Mesajlar: 399
Ettiği Teşekkür: 243
Aldığı Teşekkür: 1512
Rep Derecesi : Livan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Heteredoks Ortadoks

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster

HETEREDOKS ORTADOKS

 
Yazınız için teşekkür ederim öncelikle.

Başkalarının hafızasında da yanlış kalmaması düşüncesiyle, heteredoks değil, heterodoks, ortadoks değil, ortodoks şeklinde düzeltmekte fayda vardır sanırım. Yazı boyunca bu sözcükler yanlış kullanılmış.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
Laik ülkemizde dinler, mezhepler, dinlerin tarikat ve cemaatleri bir diğerine üstün tutulamaz, idarecilerin mensubu olduğu inanç, diğer inançlar üzerinde hegemonya ve baskı aracı olarak kullanılamaz, benim inancım en doğru inanç diyemez, bunun dayatmasını yapıp farklı inançları olanları yok sayamaz.
 
Diğer cümlelerle ifade ettikleriniz içerik olarak doğru olmakla birlikte, koyulaştırdığım cümle mantıklı değil. Kişilerin, 'en doğru düşünce benim düşüncemdir', 'en doğru din benim dinimdir', 'en doğru mezhep benim mezhebimdir', 'en doğru ideoloji benim ideolojimdir' deme hakları vardır ve bu, ifade özgürlüğü kapsamındadır. Ben CHP'ye oy verdim. Neden? Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti Türkiye Cumhuriyetinin felsefesi olan Atatürk ilke ve inkılaplarına en uygun anlayışı bu partide gördüğüm için. Şimdi benim burda 'en uygun anlayış'a sahip bir partiye mensup olduğumu söylemem benim ifade özgürlüğüm değil midir? Ne zamanki diğer partileri 'yok say'arım, sorun burada başlar. Aynı şekilde, insanların, 'en doğru inancın kendilerinin mensup olduğu inanç olduğu'nu düşünme ve bunu ifade etmelerinde hiç bir sakınca yoktur. Aksini düşünmek zaten insanın kendisiyle çelişmesi demek olur. Tıpkı Alevilerin, 'İslam dininin en ideal yorumunun Alevilik olduğu'nu söylemeleri gibi. 'En doğru yol benim yolumdur' demek herkes için düşünce ve vicdan özgürlüğüdür. Ne zamana kadar? 'Diğer yolların önü kesilmelidir' diyene kadar. Bu kısım, özgürlük değil, tahakküm ve zulümdür.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
Türkiye Cumhuriyeti büyük çoğunluğu İslam dini ve onun mezheplerine, fraksiyonlarına inanır.
Türkiye Cumhuriyeti tektir, çokluk veya çoğunluk değildir. Türk halkı bir çokluk veya çoğunluktur. Türkiye Cumhuriyetinin herhangi bir dine veya onun mezhebine inanması veya inanmaması diye bir şey de söz konusu olamaz. 'Türkiye Cumhuriyeti halkı'nı kastettiğinizi anlıyorum ama bunu yabancı biri okusa, Türkiye Cumhuriyetinin 'bir inancı, bir mezhebi olduğu'nu düşünür. Türkiye, İstanbul, Ankara, Kayseri sözcükleriyle oralarda yaşayan halkı kastedebiliriz. Örneğin, 'İzmir CHP'ye oy verdi', 'Türkiye başbakanını seçti' dediğinizde, halkı kastettiğiniz açıktır. Ancak, 'Türkiye Cumhuriyeti bir dine, bir mezhebe inanır ' sözünü edemeyiz. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti bir yer adı değil, bir devlet organizasyonunun adıdır.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
78 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde sünni olarak kabul görmeyen yaklaşık 25 milyon Alevi yurtaşımız yaşamaktadır.
Yukarıdaki ' kabul görmeyen' ifadenizden, 'Alevilerin ısrarla sünni olmak istedikleri, başkalarının da bunu kabul etmedikleri' gibi bir anlam çıkıyor sn Akten. Alevilerin sünni olduklarını söylediklerine veya sünni olmak istediklerine dair bir işaret yoktur. Tam aksine Aleviler, 'biz Aleviyiz' derler. Dolayısıyla, yukarıdaki açıklamanızı '78 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde, sünni olmadıkları halde, yaklaşık 25 milyon Alevi yurttaşımız yaşamaktadır' şeklinde düzeltebiliriz.
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Livan'in Mesajına Teşekkür Etti