Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.07.15, 16:23   #7
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Baykal Seçim Tarihini Açıkladı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilaver Mesajı göster
Ama ya ortak değerler... ??
Ya Ali İsmail Korkmaz?? Ya diğerleri??
Kim gerdi ortamı?
Sen?
Ben?
Milli eğitim bakanı?
Genel kurmay başkanı?
Abi bu ortamı kim gerdi?
Bana bir isim söyle lütfen??
Ucunda fikir (özgürlüğü) bilmem neysi olmasın....

Sevgili @Dilaver,
Öncelikle CHP ve Deniz Baykal'ı Atatürkçü (ve sol) çizgiden (Atatürk'ün ölümünden itibaren) çok uzaklaşmış görüyorum.

Kapitalist iç ve dış güçler ve onun maşası medyanın da etkisiyle, (komplolarıyla) ) CHP zaman içinde soldan uzaklaştırılmış , Amerikancı çizgide (liberal) bir düzen partisine dönüşmüştür.
Bu nedenle CHP'yi tam anlamıyla benimsediğim söylenemez.
Ama ne yazık ki, parlamenter sistem içinde (Türkiye'nin içine düştüğü bu bataktan kurtulabilmesi için) meclise baktığımız zaman (kötünün iyisi) en iyi partinin CHP olduğu görülmektedir.

Parlamento dışında partilerden elbette ki, CHP'den daha düzgün ve tutarlı partiler var ama Türk halkının (oy verdiği) partinin politikalarını benimsemekten çok, (futbol takımı tutar gibi) parti veya kişi tutması nedeniyle, meclis dışındaki partilerin de, meclise girme şansları yoktur.
Bu nedenle (politikalarını) beğensek de, beğenmesek de (oy bölmemek) ''Dere geçerken at değiştirmemek!'' adına, bir avuç sol seçmenin (%25-30) CHP'den başka partiye oy vermeleri (günümüz şartlarında) hata olur.
Öncelikle;
(Deniz Baykal başkanlığındaki CHP'nin de desteğiyle) Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasağı 2003 yılında kaldırılmıştır.
Gezi Olayları ve benzeri olaylar ise (10 yıl sonra) 2013 yılında olmuştur.
Tayyip Erdoğan (beğeniriz veya beğenmeyiz) 2003 yılında (10 yıllık) İstanbul Belediye başkanıydı ve (hakkında açılmış yolsuzluk dosyaları olsa bile) yasalar önünde eşit haklara sahip bir bireydi.
Tek suçu ise ''Minareler süngümüz, Kubbeler mihverimiz!'' dizelerine sahip şiirdi.
Yine o dönemlerde; Tayyip Erdoğan'ın (şeriat isteyen) dinci bir düşünce yapısı olduğu biliniyordu ama, demokrasi olduğunu iddia eden bir ülkede (bir başkasına zarar vermediği sürece) dilediği fikri benimseyebilir.
Kaldı ki, yine o yıllarda (2002-2003) Tayyip Erdoğan ve ekibi: ''Biz değiştik!'' sloganıyla, din devleti isteyen düşünce yapısından uzaklaştıkları sloganını (takiyesini) savunuyorlardı.
Yani, o dönemde de Tayyip Erdoğan'ı siyasetten men edecek, ''bariz'' bir suçu yoktu.
Sırf;
''İleride suç işleyebilir, diktatörleşebilir'' düşüncesiyle, kişilerin, (seçme-seçilme gibi) temel haklarının engellenmesini savunmak, demokrasiye ve insan haklarına aykırıdır.
Bu durum;
AKP'nin geçen yıl çıkardığı ''MAKUL ŞÜPHELİ'' yasası olarak adlandırılan, iç güvenlik yasasına benzer, ortada suç yokken, suç işleyebilir kanaatıyla, kişilerin demokratik haklarının engellenmesini doğurur ki, eğer böyle davransaydılar, CHP ve Deniz Baykal'ın AKP zihniyetinden farkları kalmazdı.
''Gezi olayları sırasında ortamı germe'' konusunda çıkan olayları, (kaybettiğimiz canları) kasdediyorsan;
Gezi olayları esnasında (bence) CHP; AKP'nin ve polisin (demokrasi ve insanlı dışı) tutumunu protesto etmek amacıyla, tümden istifa etmeli ve Meclisi (legal) işlermiş gibi göstermeyi bırakıp, Gezici eylemcilere karışmalıydı. (Bu konuda CHP'yi hatalı görüyorum.)
''Gezi Gerginliği'' tabirine gelirsem;
Elbette, ortamı AKP ve emrindeki emniyet güçleri germişlerdir. Ellerine (pırıl pırıl Gezi eylemcisi gençlerin) kanı bulaşmıştır ve hala da (PKK'nın katlettiği şehir asker ve polislerimizin kanı ile, İŞİD'in katlettiği masum gençlerimizin kanları bulaşmaktadır.)
Ama, bu durumu 12 yıl öncesi (şiir okumaktan gayri bir suçu olmayan) sicili temiz bir kişinin mahkumiyetinin devam etmesine bağlamak yanlıştır.
Sen kabul etsen de etmesen de,
SAĞ ve SOL görüşlü kişilerin insan haklarına ve demokrasiye bakış açıları (taban tabana) zıttır ve ülkemizde SAĞ (tahminen) %70 gibi ezici bir çoğunlukta olduğu için de ülkemize hoş görü ve demokrasi bir türlü gelmemektedir, (bu oran devam ettiği sürece de) gelemiyecektir.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dilaver Mesajı göster
Diyorsun ki; Sonuçları her ne olursa olsun (etik açıdan) Deniz Baykal, Tayyip Erdoğan'ın (fikir suçu kapsamında olan) cezasını kaldırarak doğru olanı yapmıştır.
Bunu bana değil, Ali İsmail'in ailesine de söyle abi...
Söyleyebilir misin???
Ve Berkin'in ailesine???

İyi geceler abi....
(Abi; bir kaç gün forumda olamayacağım.. Eğer fırsatım olursa, girip kontrol edeceğim... Eminim bana verecek cevabın ve ''ders''in vardır... Okuyup fayadalanacağım.... Hemen giremezsem, kusuruma bakma, en geç pazartesi gireceğim)
Bu bölümün yanıtını yukarıda açıklamaya çalıştım ama bir kez daha tekrarlarsam.
Demokrasi içinde yaşamak isteyen (tüm) bireyler, demokratik kuralları benimsemek zorundalardır.
10 yıl önce suç işlememiş birisinin, (10 yıl sonra) yıllar sonra suç işleyebilir düşüncesiyle yasaklanması, cezalandırılması (demokrasilerde görülmez), sadece bilim kurgu filmlerinde olabilir.

Hele hele ''Berkin, Ali İsmail ve diğer kaybettiğimiz canların (acılı) ailesine sormak'' felsefesi ise ,
(kahraman kovboyların bile engellediği) kısasa-kısas (vahşetinin) linç kültürüdür.
''Lincin ve intikamın''
evrensel hukukta ve demokrasilerde yeri yoktur.
Ne kadar içimiz yanarsa yansın, acımız ne kadar büyük olursa olsun (kanı kanla yıkamaya çalışmak) intikam duygularıyla yola çıkmak yanlıştır, çağdışıdır, vahşettir.