Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.07.15, 15:37   #1
Redwine
İzindeyiz ATAM

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3697
Mesajlar: 17,960
Ettiği Teşekkür: 73083
Aldığı Teşekkür: 67337
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart 10 Bin Öğretmen Ataması Sırra Kadem Bastı!Nisan ayındaki açıklamasında Ağustos'ta 47 bin öğretmen ataması yapılacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Avcı, ağustos ayında ilk atama ile norm kadroya 37 bin öğretmen alınacağını açıkladı.


Öğretmen adaylarının Nisan atama beklentilerine yönelik Nisan ayında bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 47 bin öğretmenin atamasının Ağustos ayında yapılacağını bildirmişti.

Meclisten çıkan yasayla 2015 yılı içinde MEB’e 47 bin kadro kullanabilme yetkisinin verildiğini anımsatmış ve bu kadrolar için Maliye Bakanlığınca bütçe imkanları ve bütçe dengelerinin gözetildiğini söylemişti.


O zaman Ağustos’ta 47 bin öğretmen ataması yapılacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ağustos ayında ilk atama ile norm kadroya 37 bin öğretmen alınacağını açıkladı.


Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ağustos’ta atanacak öğretmen sayısı 37 bin ise 10 bin atama nasıl oldu da sırra kadem bastı? başlıklı yazılı açıklamasıyla kadronun 47 binden 37 bine indirilmesine tepki gösterdi.


Koncuk, 100 bin atamanın altında yapılacak öğretmen atamasını kabul etmeyeceklerinin de altını çizdi.


İşte Koncuk’un konuyla ilgili açıklamaları:


“BU ÜLKENİN ÖĞRETMENLERİ VERİLEN SÖZÜ UNUTMAZ”


” Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ağustos ayında 37 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Bilindiği gibi TBMM’den çıkan yasayla 2015 yılı içinde MEB’e 47 bin kadro kullanabilme yetkisi verilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ağustos’ta 47 bin atama yapılacağını söylemişti. Dolayısıyla atama bekleyen öğretmenlerimiz Ağustos ayında 47 bin atama yapılacağını düşünüyordu. Bakan Avcı’nın atama sayısını 37 bin olarak açıklaması tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Herkesin aklındaki soru ‘10 bin atama ne oldu, sırra kadem mi bastı’ şeklindedir. Milli Eğitim Bakanı Avcı, 37 bin atamanın ne anlama geldiğini herkese açıklamak zorundadır. Bu ülkenin öğretmenleri verilen sözü unutmaz, sık sık hatırlatmasını da bilir!

1 atamanın bile çok önemli olduğu bir dönemde, 10 bin atamanın bir anda hasır altı edilmesi büyük bir fiyaskodur. Kaldı ki daha önce söz verilen 47 bin atama sayısı da çok yetersizdir. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; 2015 yılı sonuna kadar tam 100 bin atama yapılmasıdır. 100 bin atamanın altında yapılacak öğretmen atamasını kabul etmemiz mümkün değildir.
Çünkü;

Sendikamızın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de norm kadro ihtiyacı 73 ilde 120 bin 610’dur. Atama bekleyen öğretmen sayısı ise 350 bin civarındadır. Yine sendikamızın yaptığı araştırmaya göre 78 ildeki ücretli öğretmen sayısı 79 bin 765’e ulaşmıştır. Hiçbir hakkı olmayan, iş güvencesi bulunmayan, girdiği ders başına ücret alan ücretli öğretmenlerle öğretmen açığının giderilmesinin eğitimimize olumlu katkısı yoktur. Açık öğretim mezunları, hatta iki yıllık yüksek okul mezunları bile ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Dolayısıyla kadrolu öğretmenler yerine, ücretli öğretmenlerle öğretmen açığını kapatmaya çalışmak, eğitimde kaliteyi ve verimi düşürmektedir.


“ÖĞRETMENSİZ OKULLARLA MI ÇAĞI YAKALAYACAKSINIZ?”


Eğitim bir milletin kalkınmasının temelidir. Öğretmeni olmayan, dersliği olmayan okullarda eğitim-öğretim yapılması mümkün değildir. Özellikle ücra bölgelerde öğretmensiz okullar vardır. Bu durum Türkiye’nin acı bir gerçeğidir. Siz öğretmensiz okullarla mı çağı yakalayacaksınız? Öğretmensiz okullarda eğitim-öğretim gören çocuklarla mı bilimde, fende, teknolojide, kültürde, sanatta, edebiyatta başarıyı sağlayacaksınız, dünya ülkeleri ile rekabet edebileceksiniz?


Bu ülkede hala annesinden, babasından harçlık alarak yaşamını idame ettiren genç bir nüfus vardır. Bu insanlar yıllarca büyük umutlarla, emek harcayarak, alın teri dökerek KPSS’ye girmektedir. Kimisi de başka iş kapılarına yönelmiştir. Böylesine dinamik, heyecanlı, içinde öğrencilerine bir şeyler öğretme aşkı bulunan genç bir potansiyeli heba etmek, onların heveslerini kırmak, onları yok saymak, ellerinde diplomalarıyla sokaklara terk etmek Türkiye’nin ayıbıdır.


Türk Eğitim-Sen olarak ihtiyaç yokken, öğretmen ataması yapılsın demiyoruz. Türkiye’de ciddi bir öğretmen açığı ve bu açığı kapatabilecek bir öğretmen ordusu olduğunu biliyoruz; bu nedenle ülkemiz gerçekleriyle örtüşen sayıda öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz.


Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti 100 bin öğretmen ataması yapabilecek mali imkânlara sahip değilse, gerçekten yazıklar olsun! Sendikamız, Ağustos ayında söz verildiği gibi 47 bin atama yapılmasını, 2015 yılı sonuna kadar da bunun 100 bine tamamlanmasını talep etmektedir. Biz inanıyoruz ki, devletimiz 2015 yılında 100 bin öğretmen ataması yapacak kudrete de, bütçeye de sahiptir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.