Konu: Bir Hikaye
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.08.15, 12:03   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 541
Mesajlar: 2,815
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11420
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Bir Hikaye

BİR HİKÂYE


Erzurumlu idiler. Aynı ilçenin aynı köyünden aş iş ekmek gailesi, onları birer yıl ara ile İstanbul’a taşımış, büyük bir tesadüf ile karşılaşmış ailece aynı yörenin, örf adet ve geleneklerini yaşamlarının ta derinlerinde hisseden bu insanlar, ayakta durmayı bilemeyen insanları değirmen taşı gibi ufalayan sihirli, şarkılarda efsunlu şehir İstanbul’da yaşama savaşının içinde kendilerini bulurlar… İstanbul’a gelmeden önce her iki hemşeri evli, birinin kızı, birinin ay farkı ile büyük oğlu vardı. Ve her ikisi de çok iyi denilecek şekilde Marangoz ustası idiler.. İş bulmaları yerleşik düzene geçmeleri pek zor olmadı. Bir süre müteahhit yanlarında çalışmaya sonraları kendi atölyelerini kurup kendi nam ve hesaplarına iş yapmaya başlayınca para kazanmaları zor olmadı..

Bir süre ortaklık devam eden çalışmaları birisinin Anadolu yakasında kalmak istemesi diğerinin Avrupa yakasına gitmek istemesi ile ticari ayrılığa neden oldu. Avrupa yakasına taşınan Büyükçekmece taraflarında düzen kurarak, mal mülk de edinerek palazlandı, keza diğer hemşeri İçerenköy taraflarında çamaşır deresi olarak bilinen mevkide mal mülk sahibi olarak palazlanıp muhannete muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürürken, var olan çocuklarına yeni çocuklar eklendi. Geçen zaman içinde önce doğmuş büyümüş olanlar okul, sonrası evlilik çağlarına yaklaşmaya başlamışlardı.


Aile reisi olan her iki hemşeri aynı zamanda yörelerinden kaynaklanan kültür ile mütedeyyin insanlardı. Kozmopolit, her renk, her ırk, her din ve mezhepten, farklı sosyal ve siyasal yapıdan, farklı bölgelerin kültürlerinden oluşan insanların yaşadığı İstanbul girift yaşamı, onları alışageldikleri köy düzeni nedeniyle pek hoşnut ve mutlu etmiyordu. Bu meyanda ülkenin başına musallat olan tarikat cemaat oluşumlarının militan plasiyerleri her nasılsa eşleri çocukları kıskacına almış, beyinlerini yıkamış, normal Anadolu köylülerinin giydiği kıyafetler çıkarılmış her iki aile özellikle kadınları kızları kapkara giysilere bürünerek, etrafta çevrede o günlerde nadir olan ve irkinti ile bakılan, günümüzde ise her yerde göze çarpıp artık kanıksanan çarşaf, ailenin değişmez kıyafetleri olmuştu..


Kılık kıyafet de, tarikat ve cemaat anlayışında, hemşerilikte fikir birliği içinde olan iki aile zaman zaman birbirlerini ziyaret ediyor, dirsek teması eksik olmuyordu. Bu meyanda evlilik çağına gelen ilk çocuklarının artık evlenmesi düşünüldüğünden Avrupa yakasında oturanın oğluna en iyi eş adayının hemşerilerinin kızı olacağı anlayışı hâkim olunca bu düşüncenin kadınlar tarafından erkeklere çıtlatılması, evlilik çağına gelen kızın ise kulağına kar suyunun kaçırılması gerekiyordu buda yapılmış oldu.

Ve çocuklar evlendiler arkası arkasına bir oğlan bir kız çocukları oldu ama asıl sorunlar bundan sonra başladı. Evlendirilen kız haftada bir defa ailesini görmek üzere Anadolu yakasına gitmek istiyor, eşi tarafından anlayışla karşılanan bu talep, hep birlikte bahçeli ve çok odalı evde beraber oturulan kayınpeder bu gidiş gelişlere rıza göstermediği gibi mani oluyordu. Kızın bu olayı ailesine çıtlatması ile iki hemşeriden biri olan kız babası, soluğu dünürü olan hemşerisinin yanında alır, kızının kendilerini gelip ziyaret etmesine niçin mani olduğunu sorgular, tartışma büyür, ben kızımı size köle olarak vermedim fevaran ve isyanı ile evine döner, tartışmalar artık iletişim araçları ile devam eder hakaretlere varır ipler kopar. Hakaretleri hazmedemeyen oğlan babası, bir kurban bayramı sabahı dünürünün çamaşır deresindeki evine gelir, namazdan yeni çıkmış ve büyük oğlu ile kurban kesme telaşında olan dünürüne yanında getirdiği silahı doğrultur bir şarjör mermiyi boşaltır dünürü oracıkta can verir, oğlu yara almadan kurtulur…

Bu olaydan sonra evli olan ve ailesini ziyaret etmesine izin verilmeyen gelin 2 çocuğu ile baba evine döner. Uzun süren yargılama sonrası, dünür katili olanın suç işlediği anda ağır psikolojik buhran içinde olduğu, hatta o an akli melekelerinin yerinde olmadığı şeklinde çıkarılan bir rapor ile mahkeme, ömür boyu istenen hapsi 8 yıl ile sınırlandırır yattığı süreler cezalardan düşülür ve kısa bir süre sonra tahliye edilir..

Baba evine 2 çocukla dönen kız, kendi çocuklarının babası ile yaşanan olaydan dolayı resmen boşanmamıştır, çocukların babası aracılar vasıtasıyla arada bir gelip çocuklarını görmektedir.. Çocuklar babalarına alışmış hatta babalarını sevmiş annelerine ne zaman babamıza gideceğiz diye sorular sormaya başlamışlardır. Çocukların annesi hemşerileri ve babasının katili olan adamın oğlu ile bir aşk evliliği değil görücü üsülü evlilik yapmış, nikahta keramet var misali, aşık olmamış ama çocukların babasına ısınmıştır. Şimdi çocukların istemi, aynı köyün adamların baskısı ve aracılığı ile evine kayınbaba, yani baba katilinin evine dönmesi istenmektedir. Uzun süre bu taleplere karşı koyan kız, çocuklarının babasız, analı babalı öksüz kalmaması adına karar vererek baba katili olan adamın evine dönmeye karar verir. Döndükten sonra hayatı kapkara zindana dönüşür..
Her gün babasının katili olan adamın oğlu ile yatağa girmek tüylerini diken diken ederek psikolojisinde ağır tahribatlar yapmaya başlamış, kocasının babasının işlediği suçtan sorumlu olamayacağını kendine ne kadar müspet olarak enjekte etmeye çalışmışsa da olmamış, her şeyi göze alarak ve çocuklarını da alarak yeniden öldürülen babasının evine dönerek geri dönülmez sonsuz bir matemin içinde olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.. Ne kadar yaşar bilinmez! Kocasının yanına yeniden döner mi? Bilinmez!


05.08.2015
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.