Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.08.15, 08:58   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33015
Aldığı Teşekkür: 32077
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Entrikalar | Soner YalçınTespit 1)

Dünyanın en büyük 10 şirketinden ikisi sağlık sektöründen:
Altıncı sırada; “Roche” (İsviçre) ve yedinci sırada “Johnson&Johnson” (ABD) var!
Dünyanın en büyük 100 şirketinden 12’si sağlık sektöründen:
Pfizer (ABD), Merc&Co Inc (ABD), Sanofi SA (Fransa), GlaxoSmithkline PCL (İngiltere), Gilead Sciences (ABD), NovoNordisk A/S (Danimarka), Amgen (ABD), Bristol-Myers Squibb Co (ABD) ve AbbVie (ABD)…


Tespit 2)

Cumhuriyet gazetesinden Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, yılda iki buçuk milyona yakın kişiye poliklinik hizmeti veren Türkiye’nin iki dev hastanesi, Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi iflasın eşiğine geldi.
Evet.. AKP Devleti Hazinesi’nden üniversiteye “ödenek aktarılmaması” üzerine Çapa ve Cerrahpaşa bu yıl sonunda iflasını açıklayabilir.
Ödenek yetersizliği nedeniyle medikal firmaların hastanedeki tıbbi malzeme ihalelerine girmediği; bu nedenle hastanede ameliyat ve tedaviler için malzemelerin bulunmadığı; hastaların ya eski malzemelerle tedavi edildiği ya da malzeme paralarını ceplerinden ödeyerek kendilerinin temin ettiği belirtiliyor.
Bu iki kamu hastanesi ayakta durmak için direniyor.


Sonuç:

Bugün dünyada; sağlığı metalaştırmak/alınır-satılır hale getirmek isteyen sermaye güçleriyle; sağlığın kamu/devlet hizmeti halinde kalmasını isteyenler arasında büyük bir mücadele vardır.
Özel sermaye için sağlık kar odaklıdır.
Kamu için sağlık; paranın satın alamayacağı devlet hizmetidir.

Bakınız…
Piyasaya sunulan bir metayı tüketme ya da tüketmeme yönünde tercih yapılabilirken, hasta olmamak yönünde bir tercihte bulunma olanağı yoktur!
Hekim işadamına dönüşür/dönüştürülür ise, sağlık hizmetleri ticarileştirilir ve bakınız neler olur…


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.