Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.08.15, 07:04   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32074
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Kevgire Dönen Sınırlar | Emin Çölaşan
Sevgili okuyucularım bir ülke düşünün ki, sınırlarını korumaktan acizdir… Ya da sınırlarını kendisini yıkmak için çaba harcayan İslamcı ve Kürtçü terör örgütlerine açmıştır.
Özellikle Suriye ve Irak sınırlarımızı kastediyorum.
Buraları yolgeçen hanı olmuş, isteyen istediği gibi geçiyor…
Sınırlarına egemen olamayan bir ülke, kendi vatandaşının can ve mal güvenliğini ve asayişi nasıl koruyacaktır?
Bugün size günümüz Türkçesi’ne uyarlayarak -çok özetle- bir belge açıklıyorum. Güney sınırlarımız taaa 1923 yılında bile Meclis’te tartışma konusu olmuştu.
(Daha ayrıntılı bilgi için TBMM tarafından yayınlanan Parlamento Tarihi isimli kitabın ikinci cildine bakabilirsiniz.)


* * *
Niyazi Bey (Mersin): “Bu güney sınırımız gayri tabiidir. Gayri millidir. Gayri iktisadi ve gayri coğrafidir. Bu sınır her iki tarafın asayişi açısından tehlikelidir. Bilerek söylüyorum, bir aile, bir kabile ikiye bölünmüştür. Bakarsınız bir kardeş hattın güneyinde, bir kardeş kuzeyinde. Efendiler bu iş öyle bir zarar veriyor ki, anlatamam…”
Büyük şairimiz Yahya Kemal Beyatlı (Urfa) söz alıyor: “Suriye’nin Rum ve Ermenileri burunlarını daima Doğu meselesine sokarlar. Derler ki o sahada oturanlar Suriye ırkına mensuptur. Hayır efendiler, doğrudan doğruya Türk ve Kürt milletine mensupturlar. Anavatana katılmak isteyen bir ırktır. Şimdi oradaki sınır yalnızca milliyet ve ırk görüşüne değil, tabiat aleyhine de bir sınırdır. O sınıra tabiat bile isyan ediyor. Bütün o toprakların arkasında kalan Türk ve Türkmen bayraklarını görüyoruz…”


İstanbul Mebusu, Türk Ocakları’nın kurucusu büyük hatip Hamdullah Suphi (Tanrıöver) tartışmaya katılıyor: “Sınırımızın güneyinde kalan kardeşlerimize söylüyorum. Yerlerinizi yurtlarınızı terk etmeyin. Bir gün milli bayrağımızın altında beraber yaşamak yolunu bulacağız. Güney sınırımızın dışında Türkler kalıyor. O Türkler ki, Anadolu’nun Araplaşmasına yüz yıllardır engel olmuşlardır. Orada güneyde bir eza ve ıstırap kaynağı vardır. Orada bu vaziyet devam ettikçe emniyet (asayiş) hiçbir zaman oluşmayacaktır. Oradan gelecek şikayetlere ve oradan gelecek mültecilere (sığınmacılara) karşı kalplerimizin kapılarını kapayamayız…”


Irak ve özellikle Suriye sınırlarımızın durumu taaa 1923 yılında Meclis çatısı altında böyle tartışılıyor, sınırın güvensiz olduğu, her türlü tehlikeye açık bulunduğu vurgulanıyor.
Şimdi işin cılkı iyice çıkmış, ne yapılıyor?


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.


- - - - - - Sözcü - - - -
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.