Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.08.15, 16:34   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9447
Mesajlar: 32,309
Ettiği Teşekkür: 107107
Aldığı Teşekkür: 166111
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Rüzgargülü Çiçeği (Hepatica nobilis) Bakımı | Üretimi


Rüzgargülü ÇiçeğiTürkçe adı; Rüzgargülü, Almancası;Leberblümchen, Botanikteki adı ise; Hepatica nobilis'dir. Mart Çiçeği, Karaciğer otu, Karaciğer Çiçeği de denilir. Düğünçiçeğigillerden, Hahnfussgewaechse, Ranunculaceae familyasındandır.


İlkbahar döneminde çiçeklenir. Açık pembe, mavi, mor tonlarında çiçekleri oldukça güzeldir. Gölgelik alanda çok daha mutlu olur. Kaya bahçesinde dekoratif bir görüntü oluşturur. Derin ve nemli toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Dayanıklı bir bitkidir.Çiçek ömrü yaklaşık sekiz gündür. Renk ve stil çeşitliliğine rağmen, bahçelerde son yıllarda görmek giderek azalmıştır. Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Türkiye’nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde yetişir. Genellikle ormanlarda ağaç altlarında killi, kireçli topraklarda ve hafif nemli yerlerde daha gür yetişir. Bahçelere kolayca adapte olabilir.


Küçük bir yumru şeklindeki saçaklı ana köklerle çevresine yayılır. Yaprakları uzun bir sap üzerinde direkt kökten çıkan rozet yapraklar olup, üç loplu her lop karaciğere çok benzemektedir. Bu nedenle karaciğer otu veya karaciğer çiçeği diye anılır.Yapraklarının üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi erguvani renkli ve de yaprakları derimsi sertliktedir. Çiçekleri uzun, üzeri tüylü bir sap üzerinde olup 6 adet yumurta şeklinde eflatun, mor veya leylaki renkte taç yaprakları ve bunları kavrayan üç adet yeşil renkli kupa yapraklarına sahiptir. Çiçek göbeğinin ortasında 20-30 adet beyazımsı döllenme tozluklarına ve ortasında ise açık yeşilimsi renkte bir göbeğe sahiptir.
Rüzgargülü Çiçeği'nin Yetiştirilmesi

Tohumları veya kökleri ilkbaharda gölgeliklere ekilir. Çok yıllık olup, bir defa ekildiğinde çevresine yayılır. İlkbaharda kökten ayırma yöntemiyle de her mevsim ekilebilinir.Yaprak ve çiçekleri Nisan ve Mayısta toplanarak kurutulur, zira taze iken çok zehirlidir. İlaç sanayiinde kullanılır. Rüzgargülü, taze iken bileşiminde yüksek oranda zehirli olan Protoanemonin içerir. Fakat bitki kurutulunca Protoanemonin Anemonin’e dönüşür ve zehirliliği kaybolur. Üniversite Kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmadığından, bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. 2013 yılında, hamburg Doğa Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınmıştır.

Hepatica Nobilis Türleri
1) Hepatica Asiatica
2) Hepatica Japonica (Katmerli)
3) Hepatica Insularis
4) Hepatica Akebono
5) Hepatica Japonica
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.