Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.08.15, 19:20   #15
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 48
Konular: 1
Mesajlar: 399
Ettiği Teşekkür: 243
Aldığı Teşekkür: 1511
Rep Derecesi : Livan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyorLivan gurur duyuluyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Devlet Yönetiminde Laiklik İlkesi ve Özellikleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi dil-edebiyat Mesajı göster
Acıklı bir durum. İlk meclisi dualarla açıp sonra eli duaya kalkanları kapı dışarı ediyoruz...

'Eli duaya kalkmak' sanıyorum müslüman olmayı, 'kapı dışarı etmek' ise müslümanı cezalandırmayı ifade ediyo.

Her şeyden önce, hukuk ve adalet karşısında müslüman olan da müslüman olmayan da eşittir. Müslüman olanın da müslüman olmayanın da, hukuki gerekçesi varsa, kapı dışarı edilmesi değil, kapı dışarı edilmemesi yadırganacak bir durumdur. İsterse ellerini yedi kat gök yüzüne kaldırsın. Ellerin duaya kalkması, kişiyi, adalet karşısında imtiyazlı konuma getirmez. Hz Aişe kimdir? Hz Peygamber'in eşidir. Müslümanlar onu 'Aişe Ana' diye anarlar. Hz Aişe'nin ellerinin duaya kalktığına dair herhangi bir tereddüt var mıdır? Yoktur. Peki, Hz Ali kimdir? Hz Peygamber'in amcasının oğlu ve aynı zamanda Peygamber'in damadıdır. Hz Hasan ve Hüseyin'in babasıdır. Hz Ali'yi Hz Ali yapan nedir? Hz Peygamber'in ona olan övgüsüdür.'İlmin (bilginin) kapısı' demiştir Hz Ali için. Hz Peygamber, Ali'yi neden övmüştür? Çünkü Hz Ali gerçekten, Allah'tan başkasından korkmayan, ama, Allah'tan tam anlamıyla korkan biridir. Yüksek anlayış ve tefekkür sahibidir. Hz Ali ile Emevi ailesi arasındaki, etkileri günümüze kadar gelen savaşlarda, Hz Aişe, Hz Ali'ye karşı öteden beri içinde taşıdığı, ancak Hz Peygamber'in sağlığında açığa vurmaya çekindiği kin, kıskançlık ve husumetini gizleyememiş ve açığa vurmuştur. Müslümanları Ali'ye karşı kışkırtmış, içinden çıkılmaz bir terörü tahrik etmiştir. Ve Aişe, Hz Ali safındaki askerlere esir düşmüştür. Savaş psikolojisi içinde, askerler arasında, Hz Aişe'ye karşı kötü muamele edenler, hatta Aişe'yi tacize yeltenenlerin olduğu görülmüştür. Hz Ali, yüksek anlayışı sayesinde, olayı görmüş ve askerlere, 'Peygamber'in eşinin payına düşmesini içinizden kimler ister...!' diye hitap etmesi üzerine, askerler davranışlarının farkına varmış, pişman olmuşlardır. Hz Ali, Aişe'yi hem siyasi rakip olması ve hem de koruma amacıyla gözaltına almış, hapsetmiştir.
Hz Ali'nin adaleti, uğruna canını verdiği Hz Peygamber'in eşinin üzerinde bile tecelli etmiştir. Laikliği adaletten ayrı bir durum olarak düşünürsek, elleri duaya kalkanları kutsal varlıklar olarak görürüz ki, bu, Allah'ın adaletine zıt bir tutumdur.
__________________
Livan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Livan'in Mesajına Teşekkür Etti.