Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.08.15, 23:00   #18
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Devlet Yönetiminde Laiklik İlkesi ve Özellikleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi dil-edebiyat Mesajı göster
Laiklik, Devletin vatandaşlarının dini inançlarına karışmaması, onların dinleri arasında ayırım yapmaması, herhangi bir dini desteklememesi ve dini inançlar karşısında tarafsız davranması demektir.

Bireylerin de, başka kişinin dini inancına veya inançsızlığına, karışmaması, baskı yapmaması ve hoş görü göstermesidir, diyoruz ama peşin peşin karışıyoruz.
Sonra da halkın bizim dayatmalarımız desteklemesini bekliyoruz. Acıklı bir durum.
İlk meclisi dualarla açıp sonra eli duaya kalkanları kapı dışarı ediyoruz. Milli marşımızı yazan şair bile fitneye sebep olmamak için ülkesini terk ediyor. Doğu cephesini açarak İstiklal Savaşımızı başlatan general hakim karşısında... Aradan yıllar geçip halk başka kapılara gidince halkımız bizi anlamadı diye feryat figan...
Sevgili @dil-edebiyat
(Bir başka tanımla) Laiklik, vatandaşların dini inaçlarında ve ibadetlerinde (hem devlet hem de başka inançlar tarafından baskı altında olmamaları) özgür olmaları demektir.
Fakat (hangi dine inanırsa inansın) dindar kişiler, dinlerini yayarlarsa, (bu yolda baskı yapsalar, ölseler veya öldürseler dahi) sevap kazandıklarını düşünürler ve fırsat ve güç buldukça, başka inançlarda olanlara veya hiç bir dine inanmayanlara (öldürmeye kadar varan) baskılar uygularlar.
Bu baskı, sadece manevi baskı olabileceği gibi, fiziki baskı da olur.
Örnek olarak:

Mesela bu görüntüler,
o sokaktan geçen diğer inaçlarda olanlara manevi bir baskı olduğu gibi ,aynı zamanda toplum yaşamını oluşturan bir çok sosyal kurala da aykırıdır.
(Senin şartlanmış kafan almasa da) Bu bir dinin diğer inançlarda olanlara (manevi ve fiziki) baskısıdır.
Engellenmedikçe bu baskı (saldırı) artarak devam eder ve kanlı saldırılara ve katliamlara dönüşür.

Bu saldırı ve katliamlar da, din temelli büyük katliamlara örneklerdir.
Oku araştır ve kimin kimlere, baskı ve zülum yaptığını daha iyi anla..

31 MART VAKASI 1909: KAYNAK
Şeyh Sait İsyanı 1925: KAYNAK

Menemen olayı 1930: KAYNAK
Malatya Katliamı 1975:
KAYNAK
Maraş Katliamı 1978:
KAYNAK
Çorum Katliamı 1980:KAYNAK

Sivas katliamı 1993: KAYNAK
(Bu olaylar, bir şehrin yakılıp-yıkıldığı kundakta ki bebelerin dahi 'dinsiz'' denilerek katledildiği iç savaş provası gibi olaylardır, oruç tutmama veya açık kıyafet bahanesi ile binlerce saldırı olmayaa devam ettiği bilinmektedir.)

Bu nedenle Laik bir devlet, mutlaka inançlara, diğer inançlar üzerinde hegamonya oluşturmaması için engeller ve yasaklar koymak zorundadır.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi dil-edebiyat Mesajı göster
"Gelecekte, lakilik ve dincilik temelinde bir ayrışma olursa, MHP ve tabanını laikler safında saymak yanlışlık olur" diyorsunuz.
Doğrudur.
MHP tabanı dayatmacı zihniyetle bir değildir ve inşallah olmayacaktır.
Burada da benim, saptamamı doğrulayarak beni doğrulamışsın.
Umarım MHP'ye oy vermiş ve vermekte olan ,Atatürkçü, laik ve çağdaş kişiler (özellikle bayanlar), eğer gelecekte, lakiliğin tamemen ortadan kalkaceğı ve çağdışı arap ülkeleri gibi şerri kurallarla yönetilen bir ülke olacağımız kaygısı taşıyorlarsa, MHP'nin Atatürk'ün Laiklik ilkesini koruyan tarafta olmadığını bilmeleri ve saflarını ve oylarını ona göre belirlemeleri gerekir.
Asıl, laiklik ortadan kalkınca dayatmacı (kan dökücü) zihniyet ortaya çıkar bunun örnekleri tüm Müslüman ülkelerinde ortadadır.
Sence hangi Müslüman ülke bizden daha ileridir?
Hayır, biz tüm Müslüman ülkelerden her alanda ileriysek, bunun sebebi nedir?
LAİKLİKDİR LAİKLİK,
ya sen bilmiyorsun, ya da bildiğin halde, sır dini inancın nedeniyle, farklı inançta insanların bi arada yaşayabilmesinin tek yolu olan LAİKLİĞİ ortadan kaldırarak, kendi dini inancının üstünlüğü ispatlamak yolunda kafa kol kesen ülkeler gibi, kardeş kanı batağına batmamıza doğru kürek çekiyorsun.

__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.