Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.08.15, 20:58   #6
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 225
Aldığı Teşekkür: 1354
Rep Derecesi : Livan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eğitimde Okul mu Yoksa Aile mi Daha Önemlidir?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ChopperTT Mesajı göster
Ben okul eğitimini böyle kapalı cezaevlerine benzetiyorum. Oraya seni "zorunlu" olarak sokuyorlar. Hiç istemediğin dersleri, görmek dahi istemediğin insanları sana gösteriyorlar. Özel kabiliyetini dışarı vurmaya çalışmak adına hiç bir çaba göstermeyip, hapishane müfredatında ne varsa onları yüklüyorlar omuzlarına.
Sonra birgün geliyor ve tahliye oluyorsun.
Ama hiç bir vasfın olmuyor
Zorunlu olarak okula gönderip mevcut dersleri vermezseniz, yani isteyen bu dersleri alsın, istemeyen almasın derseniz, kaç çocuk okula gider? Bu durumda nasıl bir nesil yetişir sizce? İsteyen istediği dersi alsın veya istemediğini almasın derseniz, 06-19 yaş arası çocuklar neyi hangi ölçüye göre almak veya almamak isteyecek? Eğitim çağında elbetteki çocuk oynamak, eğlenmek isteyecektir. Oyun eğlence ortamları varken, çok bilinmeyenli bir denklemi çözmeyi öğrenmek için çaba harcamak çok da cazip bir durum değildir. Ama, bu matematiği şu veya bu kadar öğrenmek zorundasınız. Aksi halde, kaç yaşında olduğunuzu bilemezsiniz.

Eğitimi yöntem ve usul açısından, felsefi açıdan pekala da eleştirebiliriz, bunda sorun yoktur. Tam aksine eleştirilmesi de gerekir. Ancak, topyekün eğitim-öğretim süreç ve ortamlarını cezaevine benzetmemiz, eğitim öğretimin gereksizliğinden ziyade kendi tembelliğimizi, zorluklara karşı tahammülümüzün zayıflığını ifade eder bence.