Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.08.15, 21:14   #7
ChopperTT
Tam Üye

ChopperTT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 18
Ettiği Teşekkür: 1752
Aldığı Teşekkür: 2381
Rep Derecesi : ChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevherChopperTT işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eğitimde Okul mu Yoksa Aile mi Daha Önemlidir?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Zorunlu olarak okula gönderip mevcut dersleri vermezseniz, yani isteyen bu dersleri alsın, istemeyen almasın derseniz, kaç çocuk okula gider? Bu durumda nasıl bir nesil yetişir sizce? İsteyen istediği dersi alsın veya istemediğini almasın derseniz, 06-19 yaş arası çocuklar neyi hangi ölçüye göre almak veya almamak isteyecek? Eğitim çağında elbetteki çocuk oynamak, eğlenmek isteyecektir. Oyun eğlence ortamları varken, çok bilinmeyenli bir denklemi çözmeyi öğrenmek çok da cazip bir durum değildir. Ama, bu matematiği şu veya bu kadar öğrenmek zorundasınız. Aksi halde, kaç yaşında olduğunuzu bilemezsiniz.

Eğitimi yöntem ve usul açısından, felsefi açıdan pekala da eleştirebiliriz, bunda sorun yoktur. Tam aksine eleştirilmesi de gerekir. Ancak, topyekün eğitim-öğretim süreç ve ortamlarını cezaevine benzetmemiz, eğitim öğretimin gereksizliğinden ziyade kendi tembelliğimizi, zorluklara karşı tahammülümüzün zayıflığını ifade eder bence.
İlkokuldan itibaren 5. sınıfa kadar çocuklara zaten temel dersler öğretiliyor. Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler vs. Buraya kadar hiç bir sorun yok.

Benim eleştrim, bu 5 yıl boyunca bu çocukların yatkınlıklarını nasıl oluyor da göremiyorlar ? Bir çocuğu alıp, bir sınıfa kapatıp ona sürekli " bak bu kimya. Bu dersten seni sınav yapıcaz. O yüzden bu dersi iyi öğren ve sınavdan geç. Aksi halde BAŞARISIZ sayılırsın " deniliyorsa, o çocuk zaten gitmesin o okula ? Beyni sözel olarak çalışan bir çocuğa ne diye hayatı boyunca hiç bir zaman öğrenemeyeceği ve anlayamayacağı matematik, fen sembolleri/denklemleri "ezberlettirilmeye" çalışılıyor ?

Evet üstüne basa basa söylüyorum bu şekilde " zorunlu eğitim " bir hapistir. Çocukların kendi yeteneklerini köreltmelerine, hiç istemedikleri ve muhtemelen köprüyü geçtikten sonra bir daha yüzlerine bile bakmayacakları kitapları, dersleri, bilgileri kafalarına sokmak Ağırlaştırılmış Hapistir hemde.

Bina yapmak isteyen bir çocuğa ayrı, o binayı süslemek isteyen çocuğa ayrı dersler verilmeli.

Martin L. King Jr.
ChopperTT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ChopperTT'in Mesajına Teşekkür Etti.