Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.08.15, 08:28   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32074
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post İşte Ülke Böyle Soyuluyor | Saygı ÖztürkGüneydoğu’dan şehit haberleri geldikçe ülke ayağa kalkıyor. Rüşvet, yolsuzluk olaylarına ise seyirci kalınıyor. Hatta bu olaylara karışanlar hakkında bırakın işlem yapılmasını, işlem yapanlar cezalandırılıyor. Soygunların büyüğü de gümrükler aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Bu büyük vurgunların gerçekleşmesinde uygulanan hileli yöntemler aslında birçok gümrük kapısında gerçekleşiyor. Biz birisini, Nevzat Er’in İstanbul Bölge Müdürü olduğu dönemde Ambarlı Gümrüğü’nde çıkarılan bir yolsuzluğun öyküsünü anlatalım.

OYUN İÇİNDE OYUN

İstanbul’da bulunan bir mobilya aksesuarları şirketi adına İspanya’dan 5 konteyner “menteşe” Ambarlı Gümrüğü’ne 27 Ocak 2015 tarihine sokuldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu yönetmelik ve genelgelerde bu tip eşyalarla ilgili işlemlerin sıkı yapılması isteniyor.
Gelen malın İspanya kaynaklı olup olmadığı araştırıldı. Türkiye’nin Barcelona Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği firmayı araştırdı. Sonuçta 2 Nisan 2015 tarihinde İspanya’da bulunan Gdkdankamıs. L. firmasının bu malları üretmediği, hatta ataşelik tarafından bu firma ziyaret edilmek istenmesine rağmen, isteğin firma tarafından kabul edilmediği belirtildi.


Büyükçekmece C. Başsavcılığı’nın 23 Şubat 2015/02-04 sayılı talimatıyla konteynerlere el konuldu. Hazırlanan soruşturma belgeleri 4 Mart 2015 tarihinde Büyükçekmece Savcılığı’na intikal ettirildi. Sonuçta dosya Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. El konulan menteşelerin gümrüklenmemiş değerinin 521 bin 847 lira olduğu anlaşıldı.

HEPSİ KIZAĞA ÇEKİLDİ

Türkiye’de bu tür ürünler yapan sanayici ve orta ölçekli işletmeleri korumak amacıyla Ekonomi Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu tebliğlerde Çin’de üretilmiş eşyalara anti-damping vergisi uygulanmasını öngörülüyor. Eğer ürün Avrupa ülkesinden getirilmiş olsa sıfır gümrükle yurda sokulabilirken, Çin kaynaklı ürünlerde ise vergi alınıyor. İşte birçok firma “menşei saptırması” yaparak vergi ödememek için Çin’den alınan malları, Avrupa ülkesinden almış gibi işlem yapıyor.

Bu yolsuzluğu ortaya çıkaran gümrük görevlilerinin huzurlu olmasını beklersiniz. Ama tam tersi oluyor. Eski para birimiyle 5,5 trilyon liraya yakın yolsuzluğu ortaya koyan müdür yardımcısı ve muayene memurlarının tamamı “kızak görev”lere çekildi.

Vurgunlara devam edilirken, görevini yapanların başlarına neler geldiğine ilişkin somut bir örnek verdik. Nurettin Canikli, görevini yapanları niçin cezalandırıyor acaba?


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.


- - - - - Sözcü - - - - -
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.