Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.09.15, 07:11   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32076
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Vah Vah Dedirten İki İbret Belgesi!.. | Uğur DündarYüreğimizi yakan şehit haberlerinin acısını yaşadığımız şu günlerde, size iki ibret belgesi sunacağım.
İçinde bulunduğumuz “kaotik” ortamın nedenlerinden söz ederken; “400 milletvekili olsaydı…” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı sırasında kendisiyle yapılan röportajda bakın demokrasiyi nasıl tanımlamış?:


“Bir fazilet rejimi olarak takdim edilen demokrasinin ana özelliği; çoğunluğu elde etmektir. Yani yüzde 51, yüzde 49’a tahakküm eder. Oysa bize göre yüzde 99’un, yüzde 1 üzerinde dahi tahakküm kurma hakkı yoktur! Bir ferdin dahi bir ülke menfaati için hakları elinden alınamaz. Bizim geçmişimiz bunun referansları ile
doludur…” (Metin Sever-Cem Dizdar, 2.Cumhuriyet Tartışmaları, 1993-Ankara)

* * *
Neymiş?
Fazilet rejimi olan demokraside yüzde 99’un bile, yüzde 1’e tahakküm etme hakkı yokmuş!
Yüreğimiz yanmasa, acılarımız olmasa; bırakın yüzde1’i, yüzde 60’a bile neredeyse “yaşam hakkı” tanımayan muktedirin bu sözleri için “Gel de gülme” diyeceğim!


* * *
Tayyip Erdoğan bir başka soruyu ise “Kürtler ayrı yaşamak isterlerse, Osmanlı’daki eyalet sistemine benzer bir şey yapılabilir” diyerek yanıtlamış.

İşte röportajın “ibret belgesi” niteliğindeki o soru-cevap bölümü:

SORU: Milli bütünlüğün korunmasından söz ettiniz. Bu değişim süreci içerisinde eğer ülke içinde yaşayan bazı grup insanlar milli yapı içinde kalmak istemezlerse ne olacak?
ERDOĞAN: Bu durumda belki Osmanlı Eyaletler Sistemi benzeri bir şey yapılabilir.
SORU: Bağımsızlık isterlerse, tamamen ayrılmak isterlerse…
ERDOĞAN: Bu toprak üzerinde böyle bir bağımsız yapıyı kurma kudreti varsa, kurar. Ama kudreti yoksa…
SORU: Buna hakkı var mıdır? Kudreti olmayabilir…
ERDOĞAN: Bu hakkı kimden isteyeceği önemlidir.
SORU: Hak istenmez. O hak ya meşrudur ya da değildir. Burada sorulan o; meşru mudur?
ERDOĞAN: Bütünlük içinde evet, ama coğrafi ayrılık içerisinde hayır.
SORU: Coğrafi bütünlükten kastınız Misak-ı Milli sınırları mı?
ERDOĞAN: Ona orda hudut tayin edemem.
SORU: O zaman bu hak da meşru değildir diyorsunuz?
ERDOĞAN: Eyaletler tarzı bir sistem içinde olabilir diyorum.

* * *
Okuduğunuz gibi, adına “açılım” denilen ve “eli silahlı” PKK ile kapalı kapılar ardında sürdürülen müzakere sürecinde Erdoğan’ın gönlündeki modelin “Osmanlı Eyalet Sistemi” olduğu ve “özerkliğe” bu çerçevede sıcak baktığı anlaşılıyor. Bunu da; ta 12 yıl önce dillendiriyor!..
Ayrıca; “Bu topraklar üzerinde böyle bir bağımsız yapıyı kurma kudreti varsa; kurar” diyor.Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

- - - - - - Sözcü - - - -

__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti