Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.09.15, 07:29   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,220
Ettiği Teşekkür: 32639
Aldığı Teşekkür: 31398
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post AKP Dönemi | Yekta Güngör ÖzdenSeçimler demokrasinin en özgün göstergesi değildir. Örgütlenme özgürlüğüyle birlikte eşit koşullarda ulusun özgün istencine dayanmazsa biçimsel bir yöntem olmaktan öteye geçemez. Özellikle korkuyla, bağış ve yardımla gerçekdışı sözler ve sömürülerle sağlanan oylar, seçimi lekeler. Geçerliliği tartışılır ve sonuçları sürekli suçlanır. Ülkemizde son seçimlerde katılmayanlar, geçersiz sayılan oylar ve seçim sürecinde özellikle iktidarın açılımları gözetilirse sonucun savunulacak yönü bulunamaz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmenlerin değil, oylamaya katılanların %52’sinin oyunu almakla övünen günümüz cumhurbaşkanının tutumu sonucun nasıl kullanıldığının örneklerinden biridir. Ayrıca, buyruğundaki yönetimle istediği gibi davranıp oldubittilerle baskısını sürdüren Bay RTE, Anayasa’ya uymak yerine Anayasa’nın kendisine uydurulmasını istemekle hukuk dışına düştüğünü açıklamış olmaktadır. Özetle AKP döneminde Anayasa askıya alınmıştır.

Ülkemizin iktidar tarafından içte ve dışta içine düşürüldüğü durum, islâma dayalı bir yönetim oluşturma amacından kaynaklanmakla sorumluları dinsel amaçlı siyaset oyuncularıdır. Hepsi birlikte siyasal tarihimizde “AKP Dönemi” olarak yerini alacaktır. Kanımızca bu dönem, gerçekleşmesine çalışılan gerçek demokrasinin tersine çevrildiği bir “gölgeli ara dönem” olarak değerlendirilecektir. Anayasa’ya uymayan cumhurbaşkanıdır. Anayasa’yı tanımadığını söyleyen bakan AKP’lidir.

NEDENLERİ

Sömürgeci dış güçlerle içimizdeki işbirlikçisi padişah-halife yönetimine karşı zaferle sonuçlanan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kazandırdığı lâik cumhuriyetin karşıtı dincilerin at koşturdukları bir süreç oluştu.

Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine, kurucularına, devletin niteliklerine saygı gösterilmemiş, işlemlerle uygulamalarda kurallar çiğnenmiştir. Yargı bağımsızlığı konularında büyük çelişkiler yaşandığı gibi yargı kararlarına uyulmamış, kararları etkisiz ve geçersiz kılacak yeni işlemler yapılmış, Anayasa dışına düşülerek hukuksuzluk ortamı oluşturulmuştur. Terör örgütüyle ve yandaşlarıyla ödünler içeren görüşmeler yapılmıştır. “Tehlikeli alâkalar” AKP döneminin kötü bir gerçeğidir. Yargı bu dönemde güven yitirmiştir.

Kuvvetler ayrılığı sözde kalmış; yasama, yürütmenin egemenliğine bırakılmış; bağımsız kurullar ve kurumlarla üniversiteler yandaşlara teslim edilmiş, medyaya baskı şimdiye değin görülmemiş boyutlara çıkarılmıştır. Bu yolla ulusa baskı yapılmıştır. Güç sarhoşluğuyla diktaya geçişin yollarına taş döşenmiştir. Demokrasiye kıyım sayılacak sert gidişle ülkenin dışarda saygınlık ve güvenirliği zarar görmüş, yabancı devletlerle, özellikle AB ile soğukluk artmıştır.


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.