Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.09.15, 07:09   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32074
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Tarife! | Necati Doğru
Denizde boğuluyorlar. Elbette boğulmaktan korkuyorlar. 240 kilometrelik İstanbul- Edirne TEM otoyolunda yürüyorlar. Yürürken; “Bir gerçek var bizi doğuran. Bir gerçek bizim dışımızda. Biz neyiz? Nereliyiz ki kalkıp geldik bu sınıra kadar? Yol verin geçelim…” diyerek sınır kapılarına dayanıyorlar.

Avrupa!
Medeniyet kurucu!
Büyük Avrupa!
Utanması zaten yoktu.
Vicdanı da yok oldu.
Sınırlara tel kafes ördü.


Savaştan kaçan Halepliler ile Şamlılar, ölümden kaçan Bağdatlı ile Felluceliler, yokluktan yoksulluktan kaçan Trabluslu, Marakeşli, Dakarlı çocuklar ve anneleri ve onların babaları ile kardeşleri gelip Avrupa şehirlerinin kapılarına; “Bizi doğuran ve buralara kadar yürütüp getiren gerçek; ülkelerimizde başlattığınız savaştır. Sen beni kabul edersen ikilik kalkar, öyle bir yere varırız ki, benden “benlik” ve senden “senlik” uçar gider. Benim geldiğim ülkelerde kardeşin kardeşi, dindaşın dindaşı öldürme savaşları biter” dediler.

Avrupalı kör.
Onları görmüyor.
Sağır.
Onları duymuyor.
Sade suya tirit.
Bir- iki gösteri.
Birkaç bin mülteci kabulü.


* * *
Tarife yükseldi.
İstanbul’da Cankurtaran’da, Aksaray’da, Kocamustafapaşa’da 9 nüfuslu Suriyeli aileye kiralanan bir oda bir mutfak dairenin kirası 1500 liraya çıkarıldı.
Türkün de utanması gitti.
Vicdanı yok oldu.
Tarife yükseliyor.
İzmir’den bota biniş.
Kişi başı 4 bin Euro.


Yolda tekne batmaz da Yunan adalarından birine sağ varırlarsa, orada yeni tarife ile Yunanlı teknelere kişi başına 1000 Euro ödemeliler ki, Makedonya- Kosova-Sırbistan-Macaristan-Avusturya rotasını tutsunlar. Almanya’ya bu rotadan varsınlar. Makedonya’dan Sırbistan’a ormanlarda yürüyebilmek için insan kaçakçılarına yine ayrı bir tarife ödesinler.

Belgrad’a gitmek için:
Kişi başı 1200 Euro.
Macar polisine rüşvet:
Kişi başı 200 Euro.
Avusturya’ya giriş için:
Yeni tarife: 600 Euro.


Bu tarifeleri ödeyebilecek kudreti olanlar ve yollarda boğulmadan, ölmeden Avusturya’nın Traiskirchen mülteci kampına varabilenler, kampta 10 aile bir odada kalabiliyorlar. Aile başına da Avrupa’dan aylık 500 Euro “Sığınmacı Yardımı” alıyorlar.
Büyük Avrupa!
Çok insancıl!
Bir gözüyle ağlıyor.
Öbür gözüyle savaştırıyor.
Suriye’de, Irak’ta, Libya’da.
Ve şimdi Türkiye’de!Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.


- - - - - Sözcü - - - -

__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti