Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.09.15, 06:56   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,220
Ettiği Teşekkür: 32639
Aldığı Teşekkür: 31408
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Acı Bayram! | Necati Doğru
Giresun Görele’den şair Seyfullah Çiçek’ten bir şiir geldi: Son üç dörtlüğünde şöyle diyor:

Gazi olur, şehit oluruz,
Karışır kanlarımız.
Aynı mermere yazılır
Şehitlikte adımız.
Bölerler bizi
Can ayrılır mı candan?
Biz ezelden kardeşiz,
Aynı soy, aynı kandan.
Ne doğusu, ne batısı
Ne sağı, ne solu.
Biz ezelden kardeşiz
Anamız Anadolu!..”


* * *
Bayramlar “birlik- beraberlik” günleridir. Bayramınız kutlu olsun. Şairin “Anamız Anadolu” dediği bu topraklarda 100 yıl önce Birinci Dünya Savaşı sırasındaki acılı bayramlardan birini yaşıyoruz. Bugün en acılı olanlar şehit anne-baba ve yakınları. Hayatlarının baharında gencecik çocuklarını “Anadolu’da ezeli kardeşlik sürsün” diye şehit verdiler.
Onlar ne düşünüyor?
Onlar ne hissediyor?
Onlar ne bekliyor?
Onlar ne söylüyor?


Şu bayram günlerinde şehit anne-baba ve yakınlarının duygularıyla bütün Anadolu’yu birbirine bağlayacak bir ruh inşa edilebilirdi.

* * *
Ego inşa edildi.
Ve boş gurur.
Bayrama acı kaldı.


Arife gününün şehit haberlerinden arta kalan bölümünde “yoksulluğun cinnete dönüşmesi” vardı. 20 yaşında ve 18 yaşındaki iki kız kardeş, çalışacak bir işleri yoktu. Annelerinden bayram alışverişi yapmak için 50 lira harçlık istediler. 8 çocuk annesi 50 lirayı veremedi. Tartışma çıktı. Anne cinnet getirdi. 2 kızını pompalı tüfekle vurdu. Kızların babası da kızlarını öldüren karısının boğazını kesti.

Çok yoksul birikti.
Tıpkı 100 yıl öncesi.
Yoksulluk bayram nutuklarında, “kurbanı usulüne göre nasıl keselim” öğütleriyle örtüldü, gizlendi. Aile Bakanlığı, yeni bütçede kendisine yüksek pay verilsin diye “ülke ailelerinin durumunu sergileyen” bir kitapçık hazırlamış. Bu kitapçıkta yazıyor: Türkiye’de 2012 yılında yardıma muhtaç 23.7 milyon kişi vardı. 2014 yılında bu sayı 30.5 milyona çıktı.
30.5 milyon insan.
Yardıma muhtaç.
Birinci Dünya Savaşı yıllarının bayramlarında Anadolu’da “yardıma muhtaç insan sayısı” bugünkünden azdı.Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

- - - - - Sözcü - - - -
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla